اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

به شعور مخاطب احترام بگذاریم

به شعور مخاطب احترام بگذاریم
آرش گوران ر

ارکستر فیلارمونیک شهر تهران، شامگاه شنبه ۱۲ مرداد ماه با حضور لوریس چکناواریان، فؤاد حجازی و آرش امینی و با اجرای آثاری از فرهاد فخرالدینی، حسین دهلوی و آثاری اجرا نشده از موسیقی کلاسیک ایرانی روی صحنه خواهد رفت.

متأسفانه استفاده از عنوان «ارکستر فیلارمونیک شهر تهران» یک اتفاق کاملاً غیرقانونی است و مخاطبان موسیقی متفکر و جدی در ایران متوجه این اقدام جعلی و سوءاستفاده دوستان شده‌اند. در این راستا، بیانیه‌ای رسمی منتشر کرده‌ایم که باعث شد دوستان در برج میلاد نام ارکستر را در برخی بیلبوردهای تبلیغاتی تغییر بدهند. این دوستان با «عنوان ارکستر فیلارمونیک شهر تهران» مجوز دریافت‌ کرده‌ا‌ند؛ عنوانی که پیش از این به ثبت رسیده است.
به‌همین دلیل از رفتار مسئولان فرهنگی متعجب شده‌ام. نمی‌دانم با وجود ساز و کارهای سفت و سخت در دفتر موسیقی چرا باید این گروه مجوز فعالیت داشته باشد؟
مسأله دیگر تاریخچه این ارکستر است؛ قدمت «ارکستر فیلارمونیک تهران» به پیش از انقلاب بازمی‌گردد. بعد از انقلاب منحل شد و بار دیگر بعد از انقلاب «انجمن فیلارمونیک تهران» به همت شریف لطفی که بحق موسیقیدان تأثیرگذاری بود تشکیل شد و ارکستر «انجمن فیلارمونیک تهران» شروع به کار کرد، اما متأسفانه چند سال بعد این ارکستر نیز منحل شد. سال 90 «ارکستر فیلارمونیک تهران» را به همراهی چند تن از نخبگان نوازنده ایران احیا کردیم و همان سال هم در دفتر موسیقی به ثبت رساندیم. یعنی پیش از آن چنین ارکستری به ثبت نرسیده بود و از آن سال تا به امروز 8 سال می‌گذرد.
 با نگاه به رپرتوارها، حضور تک‌نوازان بین‌المللی و اجرای کنسرت‌های مختلف این ارکستر، حافظه تاریخی ما نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد و براحتی از آن عبور کند. من نیز نمی‌توانم بپذیرم و بگویم این اتفاق تنها یک اشتباه سهوی بوده و بسیار مصر هستم مسئولان برج میلاد در این باره توضیح بدهند. مگر هنر چیزی جز پاک‌بودن، شفافیت و معتقد‌بودن به شعور مخاطب است؟ نباید عده‌ای افکار و شعور مردم را به بازی بگیرند. تصور همه دوستان بر این است که «ارکستر فیلارمونیک تهران» از سوی شهرداری راه‌اندازی می‌شود. اما این یک باور کاملاً اشتباه است. در هیچ جای دنیا ارگانی که وابستگی دولتی داشته باشد نمی‌تواند ارکستری با عنوان فیلارمونیک تشکیل بدهد. تنها می‌تواند یک نهاد حمایتی باشد. «ارکستر فیلارمونیک» یعنی انجمن عاشقان موسیقی؛ یعنی کسانی که عاشق موسیقی هستند و هیچ وابستگی ارگانی و دولتی ندارند.‌

کپی