اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

ژاپن، کره‌جنوبی را از لیست سفید تجاری خود خارج کرد

ژاپن، کره‌جنوبی را از لیست سفید تجاری خود خارج کرد

گروه جهان/ شرق آسیا با دو جنگ تجاری درگیر شده‎ است. از یک سو رئیس‌جمهوری امریکا در جدیدترین دور جنگ تعرفه‎ای خود با چین از اعمال تعرفه‎ای 10 درصدی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی خبر داد و از سوی دیگر ژاپن نیز کره‌جنوبی را از لیست شرکای تجاری‎اش خارج کرد.

به‌گزارش سایت شبکه خبری «بی‎بی‎سی»، با حذف کره‌جنوبی از لیست سفید شرکای تجاری‎اش که بر این مبنا کم‌ترین کنترل تجاری بر آنها اعمال می‎شود، سئول از این پس برای صادرات کالاهای خود به «آفتاب تابان»، با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. زیرا کشورهایی که در لیست سفید تجاری ژاپن قرار دارند، می‎توانند با کم‌ترین کنترل‎ها کالاهای تولید خود را که از فناوری بالایی بهره‎مند هستند، به ژاپن صادر کنند.
حذف کره‌جنوبی از این فهرست می‎تواند دو کشور را وارد جنگ تجاری بی‎سابقه‎ای کند. جنگی که دیروز اندکی پس از آنکه ژاپن خبر از خروج سئول از لیست سفید خود داد، در پیام مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی رگه‎های آن مشاهده شد. او این کار را خودخواهانه و آن را تهدیدی جدی در روابط دو کشور خواند.
اقدام توکیو در برابر سئول می‎تواند صادرات محصولات فناوری کره‎جنوبی را با خطری جدی مواجه کند. ژاپن ماه پیش نیز کنترل بر صادرات سه ماده با فناوری بالا به کره‌جنوبی را که برای ساخت تراشه‌های حافظه و صفحات نمایش لازم است، تشدید کرده ‎بود.
تنش در روابط دو کشور شرق آسیا در حالی بالا گرفته است که دیروز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا نیز در جدیدترین دور جنگ تعرفه‎ای خود با چین خبر داد که از ماه سپتامبر، تعرفه‎ای 10 درصدی بر 300 میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال خواهد شد.
ترامپ چین را متهم کرده که به وعده خود برای خرید محصولات کشاورزی امریکا به میزانی بیش از آنچه که اکنون است عمل نکرده است. انتظار می رود چین نیز بزودی دست به اقدامی تلافی جویانه بزند. تعرفه جدید امریکا بر محصولات چینی تنها یک روز پس از بازگشت هیأت مذاکره کننده امریکایی از چین اعلام شده است.

کپی