اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

خویشتن‌داری حداکثری؛ پیام دبیرکل سازمان ملل به ایران و امریکا

خویشتن‌داری حداکثری؛ پیام دبیرکل سازمان ملل به ایران و امریکا

دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به قراردادن رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در فهرست تحریم ‌ا تنها به این جمله بسنده کرد؛ « همه طرف‌ها در همه سطوح خویشتنداری حداکثری داشته باشند. »

آنتونیو گوترش روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران حاضر شد و ابتدا نگرانی خود را از افزایش تنش در خلیج فارس اعلام کرد.

وی افزود: کوچکترین اشتباه محاسباتی می تواند منجر به یک درگیری بزرگ شود. من تاکید می کنم که به حق و وظایف آزادی عبور و مرور از تنگه هرمز بر اساس قوانین بین المللی احترام گذاشته شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: من باز هم پیام هایی را که به صورت خصوصی و عمومی برای دو طرف فرستاده ام، تکرار می کنم؛ آن دوکلمه است، خویشتنداری حداکثری.

گوترش اضافه کرد: من بار دیگر از همه طرف ها می خواهم که از هر اقدامی که سطح تنش را افزایش دهد، خودداری کنند. آخرین چیزی که جهان به آن نیاز دارد ، یک رویارویی بزرگ در خلیج (فارس) است که می تواند پیامدهای مخربی بر امنیت و اقتصاد جهانی داشته باشد.

خبرنگاری پرسید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تحریم جدیدی را علیه ایران اعلام کرد. ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مردی که در 19 ژوئیه در طبقه 38 با شما دیدار داشت، نگرانی خود را از افزایش فشار حداکثری آمریکا علیه کشورش را اعلام کرده است.

وی افزود: آیا معتقدید که اقدام آمریکا علیه ایران و تحریم دیپلمات برجسته آن، به معنای بستن درهای راه حل دیپلماتیک در خلیج فارس است؟  اگر نیست چه اقدامی می توانید در این باره انجام دهید؟

دبیرکل سازمان ملل متحد که ناتوانی خود را بارها در مسایل مختلف بین المللی نشان داده است و حتی در کاهش بودجه داوطلبانه آمریکا به سازمان ملل متحد هم کاری نتوانسته است انجام دهد، پاسخ داد: من از دولت های عضو سازمان ملل می خواهم که خویشتنداری داشته باشند و در این باره می خواهم که حداکثر خویشتنداری را در همه سطوح  به خرج دهند.

اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، عصر چهارشنبه اعلام کرد نام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در فهرست دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا قرار گرفته است و هرگونه معامله اتباع آمریکایی با وی ممنوع است.

اوفک دلیل این تصمیم را تبعیت ظریف از دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران اعلام کرده و گفته است که او سخنگوی اصلی نظام در خارج از کشور محسوب می شود.

گفت وگوی رسانه های آمریکایی با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و افشاگری های ظریف از تروریسم اقتصادی آمریکا، خشم مقامات کاخ سفید را بر انگیخت به گونه ای که در این بیانیه خزانه داری آمریکا هم به وضوح به مصاحبه های وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رسانه های آمریکایی اشاره شده است./ ایرنا

کپی