اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

قالیباف: امریکا زبان گویای مردم و دولت ایران را تحریم کرد

قالیباف: امریکا زبان گویای مردم و دولت ایران را تحریم کرد

محمدباقر قالیباف تحریم «محمدجواد ظریف» را تحریم زبان گویای نظرات مردم، دولت و مجموعه نظام دانست.

محمدباقر قالیباف شامگاه پنج شنبه در سومین یادواره کبوتران خاکریز شهر صدرا شیراز در ادامه به شکست آمریکا در بحث تحریم سپاه اشاره کرد و گفت: با این اقدام می خواستند جمهوری اسلامی را در حوزه دفاعی تضعیف کنند اما نتیجه آن را در قضایای اخیر خلیج فارس دیدند. ما دنبال جنگ نیستیم اما هر تجاوزی را با قدرت پاسخ می دهیم.

دولت آمریکا چهارشنبه ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) در  یکی دیگر از رفتارهای دوگانه خود، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد؛ این اقدام آمریکا که از یک سو تظاهر به تنش زدایی و تمایل به مذاکره می کند و از سوی دیگر بر دردیپلماسی قفل می زند، واکنش ها و بازتاب گسترده ای از سوی کشورهای مختلف و رسانه های بین المللی به دنبال داشت.

حل مسائل اقتصادی، راه حل سیاسی ندارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: باید باور کنیم حل مسائل اقتصادی راه حل سیاسی ندارد بلکه مسائل اقتصادی راهکار اقتصادی دارد که این راهکار در درون کشور و با تکیه بر مردم به خصوص جوانان قابل اجراست.

قالیباف افزود: مبارزه ما با ظلم و سلطه گری نشات گرفته از اسلام سیاسی است که امام راحل برای ما تبیین کردند و این همان ادامه مسیر فرهنگ اهل بیت(ع)، عاشورا، غدیر و بعثت است وگرنه ما نه سر جنگ با کسی داریم نه به دنبال کشورگشایی هستیم نه به دنبال آن هستیم که بخواهیم به جامعه ای و ملتی ظلمی کنیم.

قالیباف افزود: بدون شک صلح، امنیت و توجه به جامعه بشری ندای همیشه اسلام و انقلاب اسلامی بوده است؛ وقتی می خواهیم عزت و دین را حفظ کنیم و زیر بار زور نرویم طبیعی است هزینه هایی برای ما دارد.
وی ادامه داد: وقتی انقلاب اسلامی رخ داد می بینیم چگونه آمریکا و همدستانش و پول های رژیم های وابسته به آمریکا و  رژیم صهیونیستی برای از بین بردن انقلاب اسلامی به میدان آمدند اما ملت پاسخ کوبنده را به آنان داد.

وی تاکید کرد: ملت ما نشان داده به خصوص در این مقطع که این حکومت و مردم و نظام در ایران با پرچم اسلام و مکتب اهل بیت نشان دادند به تمام معنا از عزت و شرف این کشور دفاع می کنند.

وی افزود: فشارهای دشمن و نفوذی های داخلی نباید باعث شوند مردم از کشور ناامید شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در تاریخ هر زمان اتفاقی افتاد بخشی از کشور را جدا کردند اما پرچم اسلام و مکتب اهل بیت و جوانمردی این ملت بود که توانست با همه فشارهای شرق و غرب اینگونه بایستد و امروز کشور ما جزیره امنی در منطقه خاورمیانه است.

قالیباف افزود: گروه های پلیدی مثل داعش که آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه ساماندهی و به جان کشورهای منطقه انداختند ناامنی آن تا قلب اروپا رفت اما کشور ما در کانون این حوادث در امنیت بسر برد.
وی ادامه داد: نشان دادیم که اگر روی پای خودمان بایستیم و به مردم اعتماد کنیم و اجازه دهیم مردم در همه شئونات کاری و زندگی خودشان تاثیرگذار و تصمیم گیر باشند موفق خواهیم بود همانگونه که در دوران دفاع مقدس اینچنین بود.

وی ادامه داد: امروز اگر در صنعت هسته ای و صنایع موشکی و صنایع دفاع افتخارآفرینی هایی داریم بخاطر حضور روستازادگان است، این ها همان هایی هستند که منطبق بر سنت های الهی حرکت می کنند و حرف خدا را اطاعت می کنند و دست تمنا به سمت کدخدا و ظالم و سلطه گر دنیا دراز نمی کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بی آنکه مستنداتی ارائه کند، گفت: در حوزه اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم، اگر از من سوال شود چرا کارنامه قابل قبولی نداریم می گویم در کشور از جهت منطق اقتصادی و علمی همه اتفاق نظر دارند که امکانات مادی و منابع انسانی ما در کشور چند برابر نیاز ماست.

قالیباف گفت: اگر در مسیر تکیه به مردم و جوانان و باور به سنت های الهی حرکت کنیم ثمره آن را در این دنیا می بینیم و تجربه این را در ۴۰ سال گذشته نشان داده است.

کاغذ پاره خواندن تحریم را قبول ندارم

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بهانه تراشی می کنند و می گویند تحریم باعث این شرایط اقتصادی شده است البته من این را قبول داریم که تحریم به خصوص تحریم های سال های اخیر اثرگذار و سخت است و این حرف را قبول ندارم که تحریم کاغذ پاره ای بیش نیست.
وی گفت: بدتر از تحریم ناکارآمدی اشباع شده و ضعف مدیریت است که ما را به این شرایط رسانده است.

این فعال سیاسی ادامه داد: فکر می‌کنیم راه حل مشکلات اقتصادی راه حل سیاسی دارد که نتیجه این را نیز دیدیم و متوجه شدیم دشمن اهل گفت و گو و مذاکره نیست.

۴ درصدی ها

قالیباف در سفر به شیراز، باری دیگر سخنان خویش درباره چهار درصدی ها را مطرح کرد و افزود: یک وقتی بحث چهار درصدی ها را مطرح کردم که تعبیر غلطی از آن  شد، چهار درصدی ها از نظر من سرمایه گذاران نیستند، اقتصاد سرمایه، امنیت، صادرات، واردات، تلاش و مجاهدت می خواهد.

وی ادامه داد: کسی با ثروتمند و تولید ثروت مخالف نیست، چهار درصدی ها کسانی هستند که در این کار دلالی، قاچاق بری و سوء استفاده می کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همه در خدمت صادرکننده و وارد کننده هستیم که مواد اولیه کارخانه جات را بیاورند و نوکری آن ها را می کنیم و آن ها مجاهد فی سبیل الله می دانیم.

قالیباف با تشکر از قوه قضائیه در برخورد قاطعانه با فساد بدون هیچ ملاحظه ای از رئیس این قوه خواست همانطور که با کسانی که مفسده می کنند برخورد می کند، امنیت را برای سرمایه گذار و وارد کننده و صادر کننده که امروز به مردم خدمت می کنند، فراهم کنند تا سرمایه گذاران ببینند قوه قضائیه از سرمایه گذاران حمایت می کند و نفوذی هایی نیستند که بخواهند آن ها را بترسانند کا احساس کنند کشور با سرمایه گذاری مخالف است.

وی ادامه داد: اگر با همان باورهایی که در فرهنگ‌ جهاد و شهادت بود و براساس آن انقلاب کردیم به عرصه اقتصاد بیاییم با همین تحریم ها و سخت گیری های نظام سلطه تنها با یک برنامه پنج ساله و فرصت دادن به جوانان که قابلیت و خلاقیت دارند، می توانیم اقتصاد را به یک ثبات و آرامش برسانیم.

وی ادامه داد: همه مسئولان باید بدانند موضوع اقتصاد موضوعی است که باید همه دست به دست هم دهیم هرچند به صورت مستقیم حل این موضوع مربوط به دولت است./ ایرنا

کپی