اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

در ستایش لبخندهای آقای ردفورد شگفت‌انگیز

در ستایش لبخندهای آقای ردفورد شگفت‌انگیز
خسرو نقیبی منتقد

برخلاف فیلم پیشین آقای دیوید لوئری، این‌جا نه با فیلمی جانکاه و کند، که با یک فیلم بازیگوش طرفیم که درست مثل بازیگر نقش اصلی‌اش است؛ سرحال و چابک و با لبخندی مدام بر لب، بر خلاف پوسته ظاهری پیری که دارد.

درواقع «پیرمرد و اسلحه» که قرار است فیلم وداع عالیجناب رابرت ردفورد باشد (فیلم را که ببینید می‌فهمید چرا از این پیشوند استفاده می‌کنم)، بیش از هر چیزی به خود بازیگرش شبیه شده. در تمام این سال‌ها ردفورد را در سخت‌ترین موقعیت‌ها و دشوارترین نقش‌ها هم با آرامش همیشگی چهره‌اش به یاد می‌آوریم و خنده‌ای که سخت محو می‌شود. یک جنتلمن درست و حسابی. فیلم‌نامه لوئری همین خصلت را به اندازه داستان یک فیلم بلند بسط می‌دهد. مردی که حرفه تبهکارانه‌اش را به رنگ خود درآورده، از اجرای کار به شیوه خودش لذت می‌برد و دستگیرشدن و فرار را هم بخشی از جهان روتین حرفه‌ای که انتخاب کرده می‌داند. درواقع فارست تاکری که ردفورد بازی‌اش می‌کند هیچ‌چیز را در جهان سخت نمی‌گیرد و فقط می‌خواهد شکل خودش زندگی کند. فیلم روی این قاعده بنا می‌شود، هیچ‌جا از آن تخطی نمی‌کند و برای همین پلیسش را هم هیچ‌کجا به اندازه دزد حرفه‌ای‌اش پررنگ نشان‌مان نمی‌دهد. فیلم از آن تاکر-ردفورد است؛ دزدی‌هاش، عاشق‌شدنش، فرار کردن‌هاش و لبخندهاش.
دلیل این تأکید چندباره بر لبخندها را وقت تماشای فیلم درک می‌کنید؛ هویتی که ردفورد با آن به فارست تاکر (و این‌جا به تأکید می‌فهمیم به کل کارنامه‌اش) داده. «پیرمرد و اسلحه» از قدرنادیده‌ترین فیلم‌های اکران ۲۰۱۸ است. می‌توانست یک اسکار مسلم برای ردفورد داشته باشد، متن و کارگردانی لوئری (که فاصله‌اش از اثر پیشین فرسنگ‌هاست) و حتی در یک استثنا بازی کیسی افلک برای یک اجرای درست و به اندازه به چشم آیند و البته یک توجه دوباره به سیسی اسپیسک را هم (بابت زوج عاشق کم‌نظیر و به‌اندازه‌ای که با ردفورد می‌سازد) موجب شود؛ هیچ‌کدام این‌ها اما رخ نداده است. در عوض فیلمی داریم که بدون گرفتن توجه عمومی و مد روز شدن، می‌توانیم توی گنجینه شخصی خودمان نگهش داریم و باهاش کیف کنیم و هرچند وقت یک بار از به یاد آوردن یکی از لبخندهای آقای ردفورد شگفت‌انگیز، لبخندی روی لب‌مان بیاید.

پیرمرد و اسلحه
The Old Man & the Gun
نویسنده و کارگردان: دیوید لوئری
بازیگران: رابرت ردفورد، کیسی افلک، دنی گلاور، تام ویتس و سیسی اسپیسک
93 دقیقه، محصول 2018 امریکا
 

کپی