اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

اتصال 644 روستا به شبکه ملی اطلاعات

اتصال 644 روستا به شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افتتاح پروژه‌های ارتباطی استان آذربایجان شرقی با هدف توسعه دسترسی شهرها و روستاهای این استان، از اتصال 300 روستای این استان تا پایان سال‌جاری خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی در مراسم افتتاح پروژه‌های ارتباطی استان آذربایجان شرقی که با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، با اشاره به علاقه جوانان آذربایجان شرقی بعد از تیم فوتبال تراکتور‌سازی به ارتباطات، گفت: یک نیاز جدی و استعدادهای خوبی برای توسعه IT و ایجاد اشتغال در این حوزه وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه اقدامات دولت دوازدهم برای توسعه ارتباطات در استان آذربایجان شرقی در 3 فاز طراحی شده است، افزود: فاز نخست در فروردین امسال به بهره‌برداری رسید و 528دکل مخابراتی توسط شرکت مخابرات و همراه اول با سرمایه‌گذاری 24میلیارد تومانی به روز‌رسانی شد.
وی فاز دوم را راه‌اندازی 114سایت مخابراتی توسط شرکت ایرانسل، 81 سایت مخابراتی همراه اول و 3 سایت مخابراتی توسط رایتل عنوان کرد و افزود: با این اقدامات تکمیل پوشش مناطق شهری و اتصال 644 روستا به شبکه ملی اطلاعات انجام شد که با سرمایه‌گذاری بیش از 26 میلیارد تومان توسط دولت و 86 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی امروز به بهره‌برداری رسید.
آذری جهرمی تصریح کرد: با افتتاح این پروژه 89/9 درصد پوشش جمعیتی استان آذربایجان شرقی و همچنین 67درصد روستاهای بالای 20 خانوار نیز به این شبکه متصل می‌شوند و هدف‌گذاری فاز سوم رساندن این عدد تا پایان امسال به 80 درصد است.
وی همچنین گفت: عملیات احداث 302 کیلومتر فیبر نوری در سطح آذربایجان شرقی برای رسیدن به شاخص 80 درصد پوشش روستاهای بالای 20 خانوار با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان آغاز می‌شود.
وزیر ارتباطات در پایان سخنان خود از رئیس جمهوری خواست که دستور افتتاح پروژه‌های ارتباطی آذربایجان شرقی با مجموع 112میلیارد تومان و آغاز عملیات اجرایی برای ایجاد دسترسی 300 روستای دیگر تا پایان سال 98 را اعلام کند.

کپی