اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

گیاهان دارویی در ۱۵ هزار هکتار عرصه طبیعی سمنان احیا شد

گیاهان دارویی در ۱۵ هزار هکتار عرصه طبیعی سمنان احیا شد

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان در ۱۵ هزار هکتار از عرصه‌های مرتعی انجام شد.

سید ابوالفضل ولیئی روز پنجشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: احیای رویشگاه گیاهان دارویی در قالب عملیات کپه کاری، کاشت بذر گیاهانی مانند باریجه ، آنغوزه ، وشا(وشق) و بادام کوهی با مشارکت بهره برداران و تشکل‌های مردمی انجام شده است.

وی ادامه داد: عملیات توسعه و احیای رویشگاه‌های گیاهان دارویی استان در وسعت ۱۵ هزار هکتار در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ اجرایی شده است.
به گفته ولیئی احیا و توسعه کشت گیاهان دارویی نقشی مهم در حفظ گونه‌های باارزش دارویی و صنعتی، حفظ منابع پایه آب و خاک، ایجاد اشتغال و افزایش در آمد بهره برداران داشته است.
وی اضافه کرد: بیشترین عملیات احیایی گونه‌های گیاهی دارویی، با کشت گونه با ارزش باریجه انجام شده که به لحاظ مصارف دارویی و صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی اظهار داشت: امسال با توجه به اعتبارات تخصیصی از محل صندوق توسعه ملی، برنامه عملیات احیایی در رویشگاه‌های گیاهان دارویی در قالب عملیات کپه کاری، بذرپاشی و حفاظت و قرق در دستور کار قرار دارد.
ولیئی خاطر نشان کرد: هرگونه بهره برداری از گیاهان دارویی برابر سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در قالب طرح‌های تلفیقی مرتع داری و با تعهد احیای عرصه بهره برداری انجام می‌شود و بهره برداری خارج از ضوابط ، تخلف محسوب و با متخلفان برابر مقررات رفتار خواهد شد.
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: امسال به واسطه افزایش میزان بارندگی در استان سمنان، درصد جوانه زنی بذر افزایش یافت و اجرای طرح از موفقیت بالایی برخوردار بود.
کشور از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی در جهان مطرح است، ایران دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است و تعداد گونه‌های گیاهی کشور در حدود هشت هزار گونه است که از نظر تنوع گونه‌ها حداقل دو برابر قاره اروپاست.
بیش از ۲هزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری و صنعتی هستندکه استان سمنان واجد ۱۳۰ گونه گیاهان دارویی است./ ایرنا

کپی