اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹

پاسخ ظریف به تحریم آمریکا / ممنون که مرا تهدیدی بزرگ دانستید/ گفت‌وگو تهدید حیاتی برای «تیم ب» است

پاسخ ظریف به تحریم آمریکا / ممنون که مرا تهدیدی بزرگ دانستید/ گفت‌وگو تهدید حیاتی برای «تیم ب» است

ظریف: دلیل تحریم من، حرف‌ها و سخنانم بوده / آیا «آمریکایی‌ها» برای «تعامل» با من از طریق خواندن نوشته‌هایم یا گوش دادن به مصاحبه‌هایم به مجوز اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری نیاز دارند؟ / گفت‌وگو و صلح، یک تهدید حیاتی برای «تیم ب» است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی روی صفحه توئیتر نسبت به تحریم اخیر آمریکا که وی هدف قرار داده است واکنش نشان داد و نوشت: گفت‌وگو و صلح یک تهدید حیاتی برای «تیم ب» است.

 در این پیام آمده است: ما می‌دانیم که تقاضا برای گفت‌وگو و صلح، یک تهدید حیاتی برای «تیم ب» (بنیامین نتانیاهو، بولتون، بن زاید و بن سلمان) محسوب می‌شود. از آنجایی که دلیل تحریم من، حرف‌ها و سخنانم بوده است، آیا «آمریکایی‌ها» برای «تعامل» با من از طریق خواندن نوشته‌هایم یا گوش دادن به مصاحبه‌هایم به مجوز اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) نیاز دارند؟»

واکنش محمدجواد ظریف به تحریم آمریکا علیه خودش

ظریف در توئیترش نوشته بود: «دلیلی که بر اساس آن ایالات متحده مرا تحریم کرد این است که من "سخنگوی اصلی ایران در سرتاسر جهان هستم". آیا حقیقت این قدر دردناک است؟»

وزیر خارجه ایران در پایان نوشته است: «ممنون که مرا تهدیدی بزرگ برای دستور کارتان دانستید.»

حضور در رسانه‌های آمریکایی به دعوت آنها بود؛ نه درخواست من


وزیر امور خارجه با "بچه‌گانه" خواندن محدودیت‌های دولت آمریکا، آنها را "خلاف تمام قواعد بین‌المللی و حقوق اولیه دیپلماتیک" دانست.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با  خانه ملت درباره تمایل پمپئو برای حضور در رسانه‌های ایرانی در تناظر با حضور وزیر امور خارجه ایران در رسانه‌های آمریکایی گفت: من صرفا به درخواست رسانه‌های آمریکایی پاسخ می‌دهم و هیچ وقت خودم درخواستی از رسانه‌ای برای حضور نداشتم.

وزیر امور خارجه افزود: مطبوعات و رسانه‌های آمریکا درخواست مصاحبه می‌کنند و ما به دلیل احترامی که برای مردم آمریکا قائل هستیم، به برخی از این درخواست‌ها پاسخ مثبت می‌دهیم.

وی ادامه داد: رسانه‌های ایرانی بارها و بارها از مسئولان آمریکایی درخواست مصاحبه داشته‌اند ولی متاسفانه آنها قبول نکردند و لذا این شعارها که امروز از سوی مسئولان آمریکایی داده می‌شود، ارزش توجه ندارد.

ما به آمریکا نمی‌رویم؛ به سازمان ملل متحد می‌رویم

ظریف همچنین در ادامه تاکید کرد: توجه به این نکته لازم است که ما به آمریکا نمی‌رویم بلکه به سازمان ملل متحد می‌رویم؛ اگر آمریکا از اینکه مقر سازمان ملل متحد در نیویورک واقع است و باعث می‌شود تعهداتی برای این کشور ایجاد شود، ناراضی است می‌تواند درباره آن با سازمان ملل متحد صحبت کند.

وزیر امور خارجه افزود: محدودیت‌های بچه‌گانه دولت آمریکا علیه همکاران ما خلاف تمام قواعد بین‌المللی و حقوق اولیه دیپلماتیک است و  آنها باید پاسخ دهند.

کپی