اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

رئیس‌جمهوری برزیل، آرایشگاه را به ملاقات با لودریان ترجیح داد

رئیس‌جمهوری برزیل، آرایشگاه را به ملاقات با لودریان ترجیح داد

رئیس جمهوری راست‌گرای برزیل تنها ساعتی پس از لغو دیدارش با وزیر خارجه فرانسه ویدیوی زنده‌ای از خود در فیسبوک منتشر کرد که او را در حال کوتاه کردن موهایش نشان می‌داد.

قرار ملاقات با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، دوشنبه گذشته تنها یک ساعت قبل از انجام آن لغو شد و سخنگوی رئیس جمهوری برزیل دلیل آن را درگیری‌های کاری عنوان کرد اما ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل در ساعت تعیین شده برای ملاقات به آرایشگاه رفت و از کوتاه کردن موهای سرش به طور زنده ویدئو تهیه کرده و در فیس‌بوک منتشر کرد.

به نقل از یورو نیوز، وزیر خارجه فرانسه که هفته گذشته برای دیدار از برزیل و شیلی به آمریکای لاتین سفر کرده بود، حامل پیام رئیس جمهوری کشورش درباره پایبندی به توافقنامه آب و هوایی پاریس بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ماه گذشته در ژاپن تهدید کرده بود که اگر برزیل از توافق‌نامه پاریس بیرون بیاید، پیمان تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی را امضا نخواهد کرد.

بولسونارو از زمان تصدی مقام ریاست جمهوری در ماه ژانویه، علیه اجرای مقررات زیست محیطی در برزیل قدم برداشته است. یکی از شعارهای وی توسعه جنگل‌های آمازون بود اما برنامه‌های وی باعث تسریع قطع درختان آمازون شده است به‌طوریکه تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد میزان جنگل‌زدایی در آمازون در ماه ژوئن امسال نسبت به ماه مشابه در سال گذشته بیش از ۸۸ درصد افزایش یافته است.

رئیس جمهوری برزیل روز دوشنبه پیش از لغو ملاقات خود با لودریان در سخنان تندی گفته بود: «امروز اگر اشتباه نکنم با وزیر فرانسه دیدار می‌کنم تا درباره محیط زیست حرف بزنیم. او نباید دراین باره سختگیری کند.»

وی تاکید کرده بود: «او [لودریان] باید درک کند دولت برزیل تغییر کرده است و تسلیم شدن سران دولت‌های قبلی [برزیل] در مقابل کشورهای جهان اول دیگر وجود ندارد.»/ایسنا

کپی