اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

هر 1 دلار، 12 تومان شد

خداحافظی با ریال، با حذف 4 صفر

خداحافظی با ریال، با حذف 4 صفر
مرجان اسلامی فر خبرنگار

ظاهراً از عمر «ریال» 8،7ماه بیشتر نمانده و از ابتدای سال 1399 این واحد پولی به تاریخ خواهد پیوست، چرا که قرار است امسال واحد پولی ریال کنار گذاشته شود و جای آن را «تومان» بگیرد. صحبتی که از سال‌های پیش خیلی‌ها جدی نمی‌گرفتند این روزها در حال عملیاتی شدن است. با مصوبه دولت قرار شده 4 صفر از پول ملی حذف شود. این موضوع که در قالب لایحه بانک مرکزی به دولت رسید، با اکثریت آرا تصویب شد و حال باید دید که نمایندگان مجلس با حذف 4 صفر از پول ملی چه واکنشی نشان می‌دهند.

به‌نظر می‌رسد نمایندگان مجلس هم با این اتفاق همراه باشند و ترکیه را به‌عنوان مثالی موفق در صحن علنی مجلس مطرح کنند.
چند سال پیش یعنی اواسط دهه 80 دولت احمدی‌نژاد حذف سه صفر از پول ملی را رسانه‌ای کرد. در آن زمان گروهی از کارشناسان موضع‌گیری منفی کردند و گفتند این امر در شرایط موجود (دهه 80) به نفع کشور نیست، چرا که اقتصاد به جهت تحریم در مسیر تنزل است. هزینه چاپ اسکناس هم دلیل دیگری بود که منتقدان مطرح می‌کردند. گروهی دیگر هم در برابر این اتفاق یعنی حذف سه صفر روی خوش نشان دادند و گفتند این مهم باعث کاهش تورم خواهد شد و ارزش پول ملی هم حفظ می‌شود.
در آن برهه با توجه به مهیا نبودن شرایط از جمله پیش آمدن بحران‌های ارزی و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که موجب افزایش تورم شده بود حذف صفر از پول ملی به نتیجه نرسید.
ترکیه، هلند، آلمان، برزیل و زیمبابوه از کشورهایی بودند که درمسیر حذف صفر پول ملی خود اقدام کردند و توانستند فاصله پول ملی‌شان را با دلار امریکا حفظ کنند. چندی پیش غلامرضا مصباحی مقدم از موافقان حذف صفر از پول ملی گفته بود که تصمیم دولت برای تغییر واحد پول ملی ایران از «ریال» به «تومان» را باید گام مثبتی تلقی کرد. وی گفته بود که کشور ترکیه 23 سال قبل ۶ صفر را از واحد پولی خود حذف کرد و تجربه موفقی در این زمینه به حساب می‌آید. قبلاً یک میلیون لیر ترکیه برابر با خرید یک نوشابه بود یا استفاده از یک کورس تاکسی با یک و نیم میلیون لیر مقدور بود. همین موضوع هم رنجش ملی را به همراه داشت و هم برای مردم ترکیه واقعیت تلخ بی‌اعتباری پول ملی را یادآور می‌شد.
حذف 4 صفر پول ملی در اقتصاد ایران تغییری ایجاد نمی‌کند و این امر به معنای افزایش رفاه مردم نیست ولی از نظر روانی تأثیر بسیار مثبتی بر مردم دارد، چرا که در قیاس با دلار دیگر نمی‌گویند برای خرید یک اسکناس دلار باید 12 هزار تومان بپردازند، با محاسبه جدید قیمت دلار 12 تومان می‌شود. کاهش فاصله دلار و پول ملی کشورمان می‌تواند آرامش نسبی در بازار ایجاد کند. در راستای حذف صفر از پول ملی، بانک مرکزی 17 آذر 95 هم به‌صورت جدی در این حوزه ورود کرد به‌گونه‌ای که هیأت وزیران در لایحه بانک مرکزی مصوب کردند، واحد پول کشور از ریال به تومان تغییر کند و هر تومان معادل 10 ریال باشد که به معنی حذف یک صفر از پول ملی است؛ تجربه‌ای که دست کم در ۵۰ کشور اجرا شد. این لایحه با آنکه مصوب شد ولی سرانجامی پیدا نکرد. حال دولت به خداحافظی با 4 صفر روی آورده است.
با تصویب نهایی حذف صفرهای پول ملی ۱۰ هزار ریال یک تومان جدید خواهد بود؛ یعنی حذف چهار صفر از ریال و سه صفر از تومان؛ در این حالت ۵۰۰ هزار ریال ۵۰ تومان، ۲۰۰ هزار ریال ۲۰ تومان، ۱۰ هزار ریال یک تومان و ۵۰ هزار ریال پنج تومان جدید در واحد پول ملی ایران می‌شود. با حضور عبدالناصرهمتی در ریاست بانک مرکزی موضوع حذف صفر از پول ملی به طور جدی در دستور کار قرار گرفت و با وجود نظرات متفاوتی که از سوی کارشناسان در این باره وجود داشت در نهایت امروز لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت به تصویب رسیده است. در سری اخیر چاپ چک‌پول‌های ۵۰۰ هزار ریالی از سوی بانک مرکزی، چهار صفر آن با رنگ‌ کمتر منظور شده و عدد ۵۰ پررنگ‌تر است که همین موضوع نشان می‌دهد که دولت پیش‌تر به سمت حذف صفرها حرکت کرده است.
کپی