اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
رضا هنرمند باقری یکی از رکوردداران اهدای خون ایران

اهدای خون بهترین حس زندگی است

اهدای خون بهترین حس زندگی است
یوسف حیدری خبرنگار

یکی از مهم‌ترین نیازهای مراکز درمانی در جهان برای نجات جان آسیب دیدگان سوانح، بیماران با جراحی‌های بزرگ و سوختگی‌های وسیع، مبتلایان به بیماری‌های مختلف مانند کم‌خونی‌ها و اختلالات انعقادی و نیز خونریزی‌های دوران بارداری و زایمان و...، خون و فرآورده‌های خونی سالم است.

این ماده حیاتی که هیچ جایگزینی ندارد نجات بخش زندگی بیمارانی است که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد از هر سه نفر در طول زندگی، یک نفر نیازمند خون و فرآورده‌های خونی می‌شود. 9 مرداد روز ملی اهدای خون پاسداشت کسانی است که عاشقانه بخشی از خون خود را به بیماران نیازمند اهدا می‌کنند و با این کار انساندوستانه لبخند را بر چهره آنها می‌نشانند. در این میان نیکوکارانی هستند که در طول سال چند بار خون خود را اهدا می‌کنند و با این کار زندگی تازه‌ای به چند بیمار نیازمند می‌بخشند؛ اهدا کنندگانی که رکورددار اهدای خون هستند و هنوز هم با شادابی و با عشق برای اهدای خون داوطلب می‌شوند.
رضا هنرمند باقری یکی از رکوردداران اهدای خون است که در 60 سالگی بازهم داوطلب این کار بزرگ است. او تا به امروز 151 بار خون خود را اهدا کرده و تنها خواسته‌اش این است که مردم برای نجات کسانی که زندگی‌شان به مقداری از خون آنها وابسته است داوطلب شوند. او در گفت‌و‌گو با «ایران عصر» از روزهایی گفت که به شکل اتفاقی با فرهنگ زیبای اهدای خون آشنا شد. «تابستان سال 58 بود و به بیماری پوستی آکنه مبتلا شده بودم. بدنم جوش می‌زد و برای درمان موقت آن از یک کرم استفاده می‌کردم. یکی از روزها وقتی برای گرفتن کرم به داروخانه رفتم تکنیسین داروخانه پیشنهاد داد تا خون اهدا کنم تا علاوه بر ثواب این کار بیماری پوستی‌ام زودتر خوب شود. با پیشنهاد او به خیابان استاد نجات الهی آمدم. مرکز اهدای خون به تازگی در این خیابان راه‌اندازی شده بود و از آنجایی که دوست داشتم زودتر جوش‌های پوستی‌ام خوب شوند هر 3 ماه یک بار خون اهدا می‌کردم. بعد از گذشت مدتی با وجود آنکه بیماری‌ام بهبود پیدا نکرد اما حس قشنگی از اهدای خون پیدا کرده بودم. از اینکه می‌دیدم این خون زندگی چند بیمار نیازمند را نجات می‌دهد و من در این زندگی بخشیدن نقش دارم خوشحال بودم. هیچ چیزی نمی‌توانست جای این حس خوب را بگیرد.
این داوطلب رکورددار اهدای خون ادامه داد: در زمان جنگ 8 ساله اهمیت اهدای خون چند برابر بود و من با توجه به اینکه در کادر پشتیبانی پرواز در ارتش خدمت می‌کردم از نزدیک می‌دیدم که خون‌های اهدایی مردم چقدر جان مجروحان جنگی را نجات می‌داد. آن روزها همه برای پیروزی در جنگ و دفاع برابر دشمن متحد بودند و اهدای خون یکی از کارهایی بود که مردم عاشقانه انجام می‌دادند. خوشبختانه نزدیک به چهل سال است که خون اهدا می‌کنم و امروز نیز همزمان با روز ملی اهدای خون برای صدو پنجاه و یکمین بار خون خودم را اهدا کردم و می‌خواهم این راه را تا 65 سالگی که سن مناسب برای اهدای خون است ادامه بدهم. در این 40 سال خوشبختانه به بیماری‌هایی نظیر فشار خون مبتلا نشدم و همیشه فاکتورهای خونی من در بهترین شرایط قرار داشتند و همه اینها را مدیون اهدای خون هستم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.