اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
سرپرست حجاج ایرانی خبرداد

بازنگری در برنامه های حج تمتع در سال آینده

بازنگری در برنامه های حج تمتع  در سال آینده

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه عملیات حج به خوبی و روان در حال انجام است، گفت: تا امروز حدود ۷۵ هزار زائر ایرانی وارد عربستان شده اند که از این تعداد، ۶۹ هزار نفر در مکه و ۶۹۰۰ نفر در مدینه حضور دارند.

 حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ضمن بازدید از هتل های محل اسکان زائران ایرانی اظهار داشت: با توجه به بررسی و نظرسنجی های به انجام رسیده زائران ایرانی تاکنون نسبت به اقدامات انجام شده ابراز رضایت دارند.

 نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، از بازنگری در برنامه های حج تمتع خبر داد و گفت: با برنامه ریزی و آسیب شناسی، در سال آینده برنامه‌های بهتری برای زائران تدارک دیده خواهد شد.

وی افزود: در عین حال، زائران خواسته‌هایی دارند که بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج باید آنها را مدنظر قرار داده و پاسخگو باشند و به همین دلیل، با برنامه ریزی و آسیب شناسی در آینده برنامه‌های بهتری برای زائران بیت الله الحرام و حرم نبوی تدارک دیده خواهد شد.

زائران فرصت حج را مغتنم بدانند

سرپرست حجاج ایرانی در مسجد شجره با اشاره به اینکه مدت زمان حضور زائران در مکه نسبت به گذشته بیشتر شده است، گفت: فرصت مغتنمی است که زائران از این زمان استفاده کرده و به اصلاح و تزکیه نفس بپردازند.

نواب در حاشیه مراسم احرام در جمع خبرنگاران افزود: برنامه ریزی مستمر برای ارائه خدمت به زائران ضیوف الرحمان در حال انجام است و تا هفته آینده همه زائران خانه خدا در میقات‌ محرم شده و به سمت مکه مکرمه حرکت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های فرهنگی فراوانی نیز برای زائران بیت الله الحرام در مکه مکرمه پیش‌بینی شده است، گفت:‌ امسال به دلایلی ماندگاری زائران در مکه نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده و فرصتی مغتنمی برای زائران است تا از این ظرفیت معنوی بهترین استفاده را ببرند.

نواب ادامه داد: حج امسال به تعبیری فرصت به جای آوردن فضیلت یک عمره را به همراه خود دارد چرا که زائران حدود ۴۲ روز سفرشان به طول می‌انجامد. بنابراین بهتر است زائران از این فرصت روحانی و معنوی به خوبی بهره‌مند شوند.

سرپرست حجاج ایرانی، با بیان اینکه روحانی، معین و معینه‌های کاروان ها برنامه های متنوع فرهنگی برای زائران در نظر گرفته‌اند، عنوان کرد: امسال فرصت بیشتری فراهم شده تا زائران به اصلاح نفس و تزکیه وجود بپردازند. شبهای مسجد الحرام فرصت بی بدیلی است چرا که نباید آن را از دست داد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد به دلیل نداشتن استطاعت مالی و جسمی امکان حضور در این مکان مقدس را ندارند، گفت:‌ حالا که این توفیق برای زائران حاصل شده و تشرف پیدا کرده‌اند باید نگاهشان به کسانی که از این فضا دور هستند، باشند.

برای برگزاری حجی آرام و کامل تلاش می کنیم

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در مکه گفت: مسئولان حج جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را برای برگزاری «حجی آرام و کامل» برای زائران بیت الله الحرام به کار گرفته اند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب اظهار داشت: در شرایط خاصی که بر جهان اسلام حاکم است، فرصت ویژه ای برای زائران کشور ما و دیگر کشورهای اسلامی برای انجام یکی از فرایض مهم الهی فراهم شده است و ما در راستای دستورات دین و برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، سعی می کنیم حج آرام و کاملی برای زائران رقم بخورد.

نماینده ولی فقیه همچنین روحیه بالای همگرایی زائران ایرانی را در سرزمین وحی ستود و اظهار داشت: زائران ایرانی روحیه همگرایی بالایی دارند و این روحیه در سایه انقلاب اسلامی، رهنمودهای امام (ره) و مقام معظم رهبری و خون پاک شهدا، بسیار تاثیرگذار است. مسئولان عربستان نیز همواره از زائران ایرانی به دلیل نوع همکاری، متانت، برخورد و استفاده خوب از وقت به خوبی یاد می کنند و نظم و انضباط آنها را با زائران دیگر کشورها متفاوت می دانند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حضور زائران ایرانی در برنامه ها و اجتماعات سایر مسلمانان گفت: حضور زائران ایرانی در مسجدالحرام، مسجدالنبی و سایر مساجد، جزو برنامه های ما است که به لطف خدا انجام می گیرد.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: با توجه به فاصله هتلها با مسجدالحرام، برنامه بعثه مقام معظم رهبری این است که زائران ایرانی ظهرها در مساجد محل و صبح و شب در نماز جماعت مسجدالحرام حضور چشمگیری داشته باشند.


وی اظهار داشت: اوج عملیات حج، ایام تشریق است و با هماهنگی هایی که انجام گرفته، ۱۰ روز زودتر از سال گذشته، چادرهای عرفات را تحویل گرفته ایم و درباره تقسیم چادرها، انتقال زائران و خدمات مورد نیاز حجاج نیز هماهنگی لازم انجام شده است.

رییس سازمان حج و زیارت به محدودیت فضا برای حجاج ایرانی در «منا» اشاره و ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی های صورت گرفته، «آثار منفی» آن برای حجاج کاهش یابد.

امسال میانگین حضور حجاج ایرانی در سرزمین وحی حدود ۳۷ روز است که از این نظر، طولانی ترین دوره حج در چهار دهه اخیر به شمار می رود.

شمار حجاج ایرانی در سال جاری بیش از ۸۶ هزار نفر است که از این تعداد، تاکنون ۷۵ هزار نفر وارد عربستان شده اند.

ورود زائران ایرانی با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تا ۱۴ مرداد ادامه دارد./ایرنا

کپی