اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

حکیم: ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد

حکیم: ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد

جمهوری اسلامی ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد، ما این موضع ایران را از یاد نمی‌بریم و نادیده نمی‌گیریم.

سید عمار رهبر جریان حکمت ملی عراق در یک گفت وگوی رسانه ای تاکید کرد که  ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد و ما این موضع ایران را از یاد نمی‌بریم و نادیده نمی گیریم و در صورت بروز جنگ در منطقه نیز بی طرف نخواهیم ماند.

در پاسخ به سوالی در خصوص این که چگونه می توان روابط احزاب عراقی با ایران، مشخصه‌ها و تعهدات آن را درک کرد؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران در دشوارترین شرایط در کنار عراق ایستاد، ما این موضع ایران را از یاد نمی‌بریم و نادیده نمی‌گیریم، ضمن اینکه در دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود مستقل هستیم، همواره باید با نگاه به اشتراکات و نه تفاوت‌ها عمل کرد.

از وی سوال شد، آیا با کسانی که از تفاوت خط «دولتی» و خط «انقلابی» در فضای سیاسی ایران صحبت می‌کنند موافقید؟ آیا این تفاوت‌ها تأثیر خود را بر اوضاع عراق هم می‌گذارد؟ مثلا آیا توافق با حسن روحانی یا تفاهم با سردار سلیمانی برای عراق فرقی دارد؟

حکیم گفت: جمهوری اسلامی ایران مانند دیگر کشورها، منافعی در عراق و منطقه دارد. کشورها نهادهای خیریه نیستند، ماییم که باید منافع خود با جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را در چارچوب منافع ملی عراق دنبال کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما درگرفتن جنگ در منطقه خلیج فارس نزدیک است؟ و آیا یکی از طرفین، میدان عملیات را برای تقابل عملی آماده می‌کند؟ یا اینکه هر دو طرف تنها با زمان و کلمات بازی می‌کنند؟ گفت که جنگ اقتصادی نه تنها با جمهوری اسلامی ایران بلکه با چین و دیگر کشورها راه افتاده، هر چند این جنگ با ایران سخت‌تر و همه جانبه تر است، اما به نظر ما هیچ طرفی خواهان جنگی فراگیر نیست، چون ویرانی‌های آن به منطقه خاورمیانه محدود نمی‌شود، بلکه به همه جهان کشیده می‌شود.

حکیم اضافه کرد: در مورد نقش عراق ما از آغاز استراتژی «عراق میانجی» را مطرح کردیم و بر این باوریم که عراق می‌تواند این نقش را ایفا کند، اما رهبران گروه‌های سیاسی و رسمی در این باره اختلاف نظر دارند. در حال حاضر مهم این است که عراق درگیر این نزاع نشود، این مسئله به این معنی نیست که عراق بی‌طرف و بیرون از گود بماند، بلکه باید عراق بر اساس آنچه که منافع ملی و وجدان انسانی ایجاب می‌کند وارد عمل شود.

از رهبر جریان حکمت ملی عراق سوال شد، آیا می‌توان گفت که به علت فشارهای داخلی و خارجی، شما در روابط خود با کشورهای عربی یک گام به عقب رفته‌اید؟

حکیم پاسخ داد: روابط ما با کشورهای عربی پیرامونمان ضروری و اساسی است و همیشه می‌کوشیم که در راستای منافع عراق و جهان عرب آن را تقویت کنیم. بسیاری از کشورهای عربی برای سفر به این کشورها از ما دعوت کرده‌اند و در پی پذیرش برخی از این دعوت‌ها هستیم، البته بعد از هماهنگی با دولت و مجلس تا هدف یک چیز باشد و پراکندگی در سیاست‌ها پیش نیاید.

سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی پیش از این بارها با صدور بیانیه و یا در قالب سخنرانی و گفت و گو با مقامات عراقی و خارجی، ضمن اعلام مخالفت با سیاست های ضد ایرانی آمریکا، تحریم های یکجانبه واشنگتن علیه مردم ایران را نیز محکوم کرده است./ ایرنا

کپی