اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

قم کمبود دارو ندارد

قم کمبود دارو ندارد

مدیر نظارت بر امور دارو دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: کمبود دارو نداریم فقط ۲۰ قلم از برخی داروهای خاص هستند که تهیه آنان فقط از داروخانه‌های منتخب امکان پذیر است.

دکتر حمید اورعی عنوان کرد: داروها در کل به سه دسته بیمارستانی، خاص و عمومی تقسیم بندی می‌شوند که در این سه دسته کمبودی نداریم؛ البته داروهای خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی، ام اس، تالاسمی و هموفیلی به صورت سهمیه‌ای به استان‌ها تعلق میگیرد که از طرف دانشگاه‌های علوم پزشکی به یک سری از داروخانه‌های منتخب تخصیص داده می‌شود تا تهیه آن برای بیماران راحت تر و همچنین نظارت برعرضه و فروش این نوع از داروها آسان‌تر صورت گیرد.

پزشکان به مصرف دارو با برندی خاص تاکید نکنند
وی با توجه به اینکه کمبود واقعی دارو در استان قم نداریم بیان کرد: برخی از پزشکان داروهایی با یک برند خاص تجویز می‌کنند که ممکن است بیماران در تهیه آن دارو با مشکل روبرو شوند و احساس کنند که کمبود دارو وجود دارد در صورتی که این موضوع باعث ایجاد احساس کمبود کاذب دارو می‌شود، بهتر است پزشکان در هنگام تجویز به برند خاصی تاکید نکنند تا تهیه آن دارو برای بیماران آسان تر باشد.
اورعی با ذکر اینکه نکته که سیاست سازمان غذا و دارو بر کاهش واردات دارو و تکیه بر توانایی های داخلی است که تولیدکنندگان بتوانند نیازهای کشور را تامین کنند، ادامه داد: تمام داروهای تولید داخل استاندارهای جهانی را دارا هستند و تمام تست‌های لازم را پشت‌سر می‌گذارند و بعد از ورود به بازار نیز همچنان تحت نظارت و کنترل و آزمایش سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرند و از نظر کیفیت و تاثیرگذاری تفاوتی با نمونه‌های خارجی خود ندارند.
عدم پرداخت به موقع مطالبات داروخانه‌ها توسط بیمه‌ها مشکل اصلی تهیه دارو
مدیر نظارت بر امور دارو دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: از عمده دلایل نبود کمبود دارو در برخی از بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها نداشتن اعتبارات و عدم پرداخت مطالبات‌شان از طرف بیمه‌ها است به همین دلیل با مشکل خرید دارو روبرو هستند.
وی گفت: سازمان غذا و دارو با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی به طور مرتب از انبار داروخانه‌ها و شرکت ها بازرسی می‌کنند تا شاهد بروز مشکلی نباشیم، همچنین مردم می‌توانند با شماره تماس‌های ۱۴۹۰ و ۱۹۰ با کارشناسان دارویی در ارتباط باشند و سوالات خود را در زمینه نحوه مصرف داروها و عوارض آنان و سایر مشاوره‌های دارویی استفاده کنند.
قیمت ارز تاثیر مستقیم بر قیمت دارو ندارد
اوروعی با ذکر این نکته که ارز مرجع برای خرید دارو توسط دولت اختصاص داده می‌شود و قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت داروها ندارد خاطر نشان کرد: کمیسیون قیمت گذاری دارو سالانه با توجه به افزایش هزینه‌ها و نرخ تمام شده دارو برای تولید کنندگان لیست جدید افزایش قیمت‌ها را اعلام می‌کند، برخی از کارخانه‌های تولید کننده دارو نرخ جدید قیمت‌ها را بروی جعبه تغییر نمی دهند زیرا جعبه‌ها را از قبل تولید کرده و همچنان استفاده می‌کنند همین امر باعث بروز مشکلاتی در داروخانه‌ها می‌شود و مردم احساس می‌کنند گران‌فروشی رخ داده‌است که صحت ندارد.
وی گفت: مردم هنگام تهیه دارو از داروخانه‌ها تقاضای فاکتور با ذکر نام و ریز قیمت‌های تمام اقلام دارو همراه با مهر داروخانه را بکنند تا بتوانند به صورت مستند در مواقعی که احساس گران‌فروشی می‌کنند شکایت و پیگیری کنند، همچنین مردم می‌توانند از سایت TTAC.ir لیست قیمت داروها مشاهده کرده و اصالت داروهای وارداتی را کنترل کنند./ ایسنا

کپی