اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

بالاترین ضریب مشارکت انتخابات شورایاری ها در منطقه۲۲

بالاترین ضریب مشارکت انتخابات شورایاری ها در منطقه۲۲
مجتبی بدیعی رئیس هیأت نظارت ‌ منطقه ۲۲

در پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران، منطقه ۲۲ پس از مناطق ۱۶، ۱۸، ۱۲، ۱۹ضمن کسب رتبه پنجم در میان مناطق ۲۲گانه به لحاظ ضریب مشارکت شهروندان، در میان مناطق شهر تهران بالاترین ضریب مشارکت را با هفت و نیم درصد به خود اختصاص داد.

‌ اهمیت رتبه منطقه ۲۲ وقتی بهتر فهمیده می‌شود که شرایط کاملاً متفاوت آن به دیگر مناطق شهر تهران شناخته شود.
‌ منطقه ۲۲ منطقه‌ای است با رشد و توسعه شتابان. منطقه‌ای است که سیما و منظر و فعالیت‌های کالبدی، گردشگری، تفریحی و تجاری آن در حال «شدن شتابان»است.
‌ بالاترین نرخ رشد جمعیت با اختلاف فاحش نسبت به دیگر مناطق و کل تهران(۶/۴۶درصد در مقابل۱/۲۹درصد)
‌ کم تراکم‌ترین و پراکنده‌ترین منطقه تهران به لحاظ جمعیتی(۳۰ نفر در هکتار در مقابل ۱۴۱نفر در هکتار شهر تهران)
وجود قطعات بزرگ زمین در منطقه ۲۲، به نحوی که معدل مساحت قطعات زمین در منطقه ۲۲ معادل ۳۶۴۷ مترمربع است که حدود ۶ برابر متوسط قطعات در شهر تهران است.
وجود کاربری‌های ویژه منطقه۲۲ با وسعت بسیار زیاد با عملکرد فرامنطقه‌ای نظیر استادیوم آزادی، دریاچه خلیج فارس، پارک چیتگر، ایران مال، اراضی وسیع نظامی، باغ گیاه شناسی، پارک‌های جنگلی لتمال و خرگوش دره و..
‌ کریدور‌های حرکتی بین تهران و استان البرز، سیمای فیزیکی و کالبدی آن را چهره‌ای کاملاً متفاوت کرده است.
‌ رشد شتابان جمعیت و سرعت ساخت و ساز‌های جدید در بسیاری از نواحی این منطقه چهره یک شهر کارگاهی به آن بخشیده است که ماحصل آن رویش برج‌های مسکونی بلندمرتبه در گوشه و کنار آن است.
‌ عمر کوتاه مدیریت شهری در منطقه ۲۲ و تفاوت و تنوع مراکز و مجتمع‌های زیستی آن به گونه‌ای است که تراکم جمعیتی محلات آن بسیار متفاوت است(۴/۵نفر در هکتار محله شریف تا ۱۳۲ نفر در هکتار محله قائم) و همچنین نامتناسب بودن میزان برخورداری محلات از زیرساخت‌ها و خدمات شهری.
‌ جمعیت ساکن در منطقه به لحاظ ضریب تجانس دارای کمترین و متنوع‌ترین حالت است، که سیما و منظر اجتماعی آن را ویژه کرده است. از تعاونی‌های کارمندی و نظامی نظیر(آبشار، شهید باقری، صدرا و...) تا شهرک‌های ویژه (پیکانشهر، شریف چشمه، دهکده و...) و برج‌های مسکونی با بافت فشرده اطراف دریاچه و محلاتی چون گلستان و قائم و زیبادشت که چهره نسبتاً متعارفی دارند.
‌ در چنین وضعیتی انتخابات شورا یاری با هدف حداکثر پوشش جمعیتی کاری بسیار سخت و دشوار است. با این حال تلاش همه دست اندرکاران منطقه بویژه شهردار اندیشمند و واقع نگر منطقه باعث شد تعداد شعب از ۳۳ به ۵۲ شعبه افزایش یابد. اگر درک مشترک مسئولان مافوق در آرایش بهینه شعب رأی‌گیری جهت پوشش حداکثری جمعیت منطقه همراهتر بود، به یقین ضریب مشارکت در منطقه ۲۲ بسیار بالاتر می‌رفت.
 در این مسیر تلاش شد حداکثر مشارکت ساکنان محلی در امر برگزاری و مدیریت انتخابات امکان پذیر شود. اکثریت قریب به اتفاق ناظران شعب و مجریان شعب از ساکنان منطقه برگزیده شدند اما برای جلوگیری از هرگونه شائبه از آنها در محلات همجوار محل سکونتشان استفاده شد. بیش از ۷۰درصد ناظران از بانوان فعال منطقه پس از گزینش مصاحبه‌ای و جلسات توجیهی و آموزشی انتخاب شدند. مشارکت و همکاری جوانان در این انتخابات بسیار چشمگیر بود.
‌ از آنجا که منطقه وسیع و پراکنده و فاصله شعب زیاد بود برای کنترل و نظارت بر فضاهای پیرامونی شعب از ناظران سیار باتجربه و شناخته شده‌ای استفاده شد که هر کدام یک محله را پوشش می‌دادند و در عین حال به‌عنوان ناظر ذخیره عمل می‌کردند.
‌ بدنه شهرداری منطقه ۲۲ هم به شکل سازمان یافته حداکثر حضور و اثر‌گذاری را در این انتخابات به نمایش گذاشتند.
‌ اگر فضای عمومی جامعه مناسب‌تر و بانشاط‌‌‌‌ تر بود و فرصت برگزاری انتخابات بهتر طراحی می‌شد و مردم با نهاد شورا یاری بهتر آشنا می‌شدند به‌طور قطع و یقین نتایج بهتری از این انتخابات می‌گرفتیم.
امید است برگزاری موفق انتخابات شورا یاری‌ها به شکل الکترونیکی زمینه ساز تعمیم آن به دیگر انتخابات شود.

کپی