اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
یک هیأت 7 نفره از ابوظبی برای گفت‌وگو درباره همکاری‌های مرزی به تهران سفر کرد

ابوظبی در مسیر تلطیف روابط با تهران

ابوظبی در مسیر تلطیف روابط با تهران

گروه سیاسی/ رایزنی‌های پیدا و پنهان تهران و ابوظبی در روزها و هفته‌های اخیر که در وجوه مختلف سیاسی، اقتصادی و همکاری‌های ساحلی جریان یافته است، نشانه‌های جدی و مثبتی از تغییر رویکرد امارات را نسبت به تهران پدیدار کرده است.

مذاکرات هیأت 7 نفره از مقامات ارشد گارد ساحلی دولت امارات با مسئولان ایرانی در تهران با هدف تقویت همکاری‌های مرزی و تبادل اطلاعات دو کشور در کنار اعلام آمادگی اخیر دو بانک اماراتی برای همکاری با ایران و تصمیم‌گیری امارات جهت تغییر راهبرد مشارکت در جنگ یمن را  می‌توان از جمله رویدادهایی دانست که کمی پس از اوج‌گیری تنش میان تهران و واشنگتن در آب‌های خلیج فارس، پیام‌های معناداری را به منطقه مخابره کرده است.
همه این تحولات کمی پس از آن اتفاق افتاد که روزنامه الاخبار از سفر پنهانی یک هیأت عالی رتبه اماراتی به  تهران پس از ماجرای انفجار کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات خبر داد و هدف سفر این هیأت را بازگرداندن روابط دو کشور به شرایط قبلی و تأمین امنیت گذرگاه‌های دریایی اعلام کرد. گرچه هیأت اماراتی چندان دست پر از تهران نرفت اما این بار کوشید با بهره‌گیری از کمک کشورهایی چون روسیه، مقام‌های کشورمان را برای گفت‌وگو با امارات و برگزاری گفت‌وگوهای ایرانی – عربی متقاعد کند.
به نظر می‌رسد تغییر رویکرد امارات را باید در ادامه تلاش برای خروج از تنگنایی دانست که در نتیجه قرار گرفتن در محور سیاست واشنگتن و ریاض علیه تهران به وجود آمده است. فهم این واقعیت از سوی حاکمان امارات که ایران توان نظامی خود را با سرنگونی پهپاد پیشرفته امریکا توسط یک سلاح بومی به نمایش گذاشت و امریکا با این اقدام ایران به شکل غیرمنتظره‌ای مدارا کرد، باعث تغییر مسیر در سیاست خارجی منطقه‌ای امارات شد.
پیش‌بینی اینکه ابوظبی در صورت تشدید تقابل بدون پشتوانه امریکا از منظر اقتصادی و امنیتی صدمه بزرگی را متوجه خود می‌بیند،چرخش در رویکرد   منطقه ای این کشور را توجیه پذیر می‌کند.چه امارات که یکی از طرف‌های عمده درگیر در جنگ یمن بوده است به تازگی شروع به کاهش دادن نیروهای خود در این کشور کرده است.
این اقدام به نوعی یک تغییر استراتژیک در برابر سیاست عربستانی به شمار می‌آید که برای به زانو در آوردن حوثی‌ها در یمن، روی حمایت‌های نظامی متحدان منطقه‌ای خود از جمله امارات حساب ویژه‌ای باز کرده است. این چرخش در حمایت از جنگ یمن در کنار نگرانی از عواقب تقابل با تهران باعث شده است که مقام‌های اماراتی عواقب خطرناک پیامدهای جنگ در آب‌های خلیج‌فارس را جدی‌تر از همیشه در نظر بگیرند. این چنین بود که «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات در مجرای اختلاف نظرش با عربستان سعودی درباره حوادث لنگرگاه الفجیره، تلاش کرد به ایران نزدیک شود همچنان‌ که او تلاش کرد در جریان سفر اخیرش به مسکو روسیه را واسطه قرار دهد.
با این حال به نظر می‌رسد در نتیجه چنین تحولاتی و تلاش برخی از کشورهای منطقه برای به جریان انداختن گفت‌وگوهای ایرانی- عربی و استقبالی که تهران از این ابتکار عمل به خرج داده است، فرصتی برای امارات فراهم شود تا در خلال این گفت‌وگوها زمینه برای کاستن از اختلافاتش با تهران فراهم شود؛ سیاستی که ایران همواره از آن استقبال کرده است.

کپی