اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

مرجعیت وزارت اطلاعات را زیر سؤال نبریم

مرجعیت وزارت اطلاعات را زیر سؤال نبریم
قاسم میرزایی نیکو نماینده مجلس

قوه قضائیه رسماً اعلام کرده که گزارش تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها در مجلس به هیچ عنوان از اصالت و سندیت لازم برخوردار نبوده و به جز چند مورد بسیار معدود، بقیه موارد چیزی بیشتر از یک ادعا نیست. این دقیقاً همان موردی بود که منتقدان این تحقیق و تفحص ماه‌‌هاست مطرح می‌کردند و گوش شنوایی برای شنیدن آن وجود نداشت.

حالا تنها آورده این گزارش بی مبنا برای کشور از یک سو فضای بی اعتمادی و ابهام و تردید جدی است که در این حوزه شکل گرفته و در ذهن‌ها ته نشین شده و از سوی دیگر زیر سؤال رفتن شأنیت مجلس به عنوان مرجعی که باید ریزترین رفتارش قابل استناد باشد اما در موردی به این مهمی چنین ادعاهای بدون سندی از آن بیرون آمده است.
این موارد و نتیجه امروز گزارش یاد شده باید برای ما درس عبرتی باشد در سیاسی کردن موضوعات و مسائل. درس عبرتی که بخشی از آن را باید ناظر به نقش و جایگاه وزارت اطلاعات به عنوان مرجع اصلی و رسمی تعیین تکلیف و اظهار نظر در مسائلی چون بحث دوتابعیتی‌ها و یا جاسوسان، دانست. واقعیت این است که وزارت اطلاعات به شکل روشن از مدت‌ها پیش و در جریان تهیه این گزارش، اصالت محتوای آن را زیر سؤال برده و تأیید نکرده بود. این وزارتخانه بارها در جلسات مختلف اعلام کرد که موارد مطروحه را به لحاظ فنی قبول ندارد اما از طرف تهیه کنندگان این گزارش و مدعیان بحث دوتابعیتی‌ها به سیاسی‌کاری و سهل‌انگاری متهم شد. حالا با اظهار نظر اخیر قوه قضائیه باید از همین طیف‌ها پرسید سیاسی‌کاری واقعی را چه کسی انجام داده؟ آیا زیر سؤال بردن شأنیت مجلس و ایجاد تشویش عمومی چند ساله در اذهان مردم سهل‌انگاری و ساده‌اندیشی واقعی بود یا نظراتی که ماه‌ها قبل وزارت اطلاعات می‌داد و کسی به آن گوش نکرد؟ امروز جواب تهمت‌های وارد شده به نظام از جانب این ادعاها و زیر سؤال رفتن شأنیت نظارتی مجلس را با این گزارش بدون سند و بی پایه چه کسی باید بدهد؟
کاش این موضوع درسی می‌شد تا بیش از این جایگاه فنی و قانونی وزارت اطلاعات از طرف برخی طیف‌ها زیر سؤال نرود و نظرات کارشناسی این نهاد تخصصی در موضوعات مهمی چون دوتابعیتی‌ها یا متهمان محیط زیست در کشور که به آبرو و شأن نظام گره خورده، بیشتر از این لحاظ می‌شد.

کپی