اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

آمریکا پایگاه جدید در استرالیا می سازد

آمریکا پایگاه جدید در استرالیا می سازد

وزیر خارجه استرالیا امروز (سه شنبه) گفت، آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک زیرساخت دیگر نظامی در استرالیاست.

ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا همچنین گفت، در صورتی که کنگره آمریکا مبلغ ۲۱۱/۵ میلیون دلار برای نیروی دریایی این کشور را تایید کند، این زیرساخت جدید ساخته می‌شود.

برنامه‌ها برای ایجاد یک جای پای بزرگتر آمریکا در استرالیا در زمانی مطرح می‌شود که متحدان غربی ایالات متحده به شدت نگران اقدامات چین در گسترش نفوذش در منطقه پاسیفیک هستند.

این مقام ارشد دیپلماتیک استرالیا به شبکه خبری اسکای نیوز گف: ساخت این تاسیسات جدید به حمایت از ابتکار عمل وضعیت نیروی نظامی استرالیا می‌پردازد. دو کشور در سال ۲۰۱۱ به توافقی در زمینه تقویت و گسترش روابط و همکاری دفاعی رسیدند.

این ابتکار عمل‌ها شامل به خدمت گرفتن ۲۵۰۰ تفنگدار ویژه نیروی دریایی آمریکایی در استرالیا به صورت سالانه برای آموزش نیروهای این کشور، تمرین‌ها و آموزش‌های مشترک و مرتب بین نیروی هوایی دو کشور می‌شود.

این مقام استرالیایی نگفت که هدف از ساخت این زیرساخت نظامی از سوی آمریکا چیست اما رسانه‌های استرالیایی اوایل ماه جاری میلادی گزارش دادند، آمریکا به دنبال ساخت یک بندر جدید در نزدیکی داروین،‌ مرکز قلمروی شمالی استرالیا است.

تفنگداران ویژه نیروی دریایی آمریکا به صورت سالانه و برای آموزش در پایگاهی در داروین مستقر هستند.

مدیر برنامه امنیت ملی در دانشگاه "لا تروب"، گفت: این بندر تکه مفقوده توافق نظامی آمریکا با استرالیا است.

اگر آمریکا یک بندر در داروین ایجاد کند، در نزدیکی بندر داروین خواهد بود که گروه تولیدی "لندبریج" چین نیز آن را برای مدت ۹۹ سال از ۲۰۱۵ به اجاره خود درآورده و همین امر باعث دلخوری ایالات متحده شده است.

تنش بین واشنگتن و پکن از انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری ایالات متحده که دونالد ترامپ در آن پیروز شد، شدت گرفته؛ فردی که جنگ تجاری با چین را به راه انداخت و از طرفی هم افزایش رزمایش‌های نظامی در منطقه آسیا و پاسیفیک از سوی چین بر این تنش شدت بخشیده است.  / ایسنا

کپی