اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

انفجار و تیراندازی خونبار در نخستین روز تبلیغات انتخاباتی افغانستان

انفجار و تیراندازی خونبار در نخستین روز تبلیغات انتخاباتی افغانستان
ندا آکیش

همزمان با آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری در افغانستان؛ دفتر امرالله صالح، یکی از معاونان رئیس جمهوری افغانستان در کابل هدف انفجار و تیراندازی 6 ساعته قرار گرفت. در این انفجار دست کم 20 نفر کشته و بیش از 50 نفر زخمی شدند.

 اتفاقی که می‌تواند حکایت از یک دوره 60 روزه رقابت‌های انتخاباتی پر تنش و پر حادثه و حتی انتخابات در فضایی بشدت ناآرام داشته باشد.
به‌گزارش سایت روزنامه هشت صبح افغانستان، عصر روز یکشنبه حوالی ساعت 16:40 بود که یک خودرو بمب‌گذاری شده در کابل در نزدیکی دفتر امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری افغانستان و رئیس سابق سرویس اطلاعات این کشور منفجر شد و پس از آن 4 مهاجم به این دفتر حمله کردند و تا ساعت 22:50 نیز در حال تیراندازی به حاضران در این دفتر و سپس تبادل آتش با نیروهای پلیس بودند. در نتیجه این انفجار و تیراندازی‌ها اگرچه امرالله صالح به مکان امنی منتقل شد و آسیبی ندید اما 20 نفر شامل 4 نظامی و 16 غیرنظامی کشته شدند و 50 نفر شامل 7 نظامی و 43 غیرنظامی زخمی شدند.
همزمانی این حادثه با آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی این پیام را به مقامات افغانستان و ناظران بین‌المللی می‌دهد که این انتخابات آرام برگزار نخواهد شد و در روزهای آینده نیز بعید نیست حوادثی از این دست رخ دهد.
اگرچه تا لحظه تنظیم گزارش هیچ گروهی مسئولیت حمله روز یکشنبه را برعهده نگرفته بود اما برخی ناظران طالبان را مسئول می‌دانند زیرا طالبان علی رغم مذاکرات صلحی که با طرف امریکایی دارد همچنان به حملات خود ادامه می‌دهد و روز یکشنبه هم اظهارات دولت کابل را که گفته بود، طالبان قبول کرده تا دو هفته دیگر مذاکرات مستقیم با کابل داشته باشد رد کرد. پس از طالبان هم زلمای خلیل زاد، نماینده امریکا در مذاکرات صلح افغانستان به طور تلویحی گفت که هنوز تا مذاکرات مستقیم بین کابل و طالبان فاصله زیادی است. برخی ناظران هم بر این باورند که حادثه روز یکشنبه در دفتر امرالله صالح می‌تواند انتقام‌گیری سیاسی از سوی گروه‌های دیگر یا حتی حامیان برخی کاندیداها باشد. روز یکشنبه اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نخستین سخنرانی انتخاباتی خود به طور تلویحی از عبدالله عبدالله، شریک ائتلافی کنونی خود و رقیب انتخاباتی اش انتقاد کرد. عبدالله عبدالله هم اشرف غنی را به انتقاد پذیر نبودن و عمل نکردن به وعده‌هایش متهم کرد.

کپی