متهمانی که روزگاری وزیر بودند، یا به اسم عابربانک در دنیای ورزش فعالیت می‎کردند/ محکومیت سه متهم، هرکدام به 20 سال حبس/ دعای زبان بند در دستان پرویز کاظمی/ صدور ضمانتنامه و دریافت 600 میلیارد تومان تسهیلات به اسم کارتن خواب‌ها/ حق مشاوره 3 میلیاردی همسر کاظمی/ حبس 20 ساله برای حسین هدایتی مشهور به آقای عابربانک

«سرمایه» ششمین بانک خصوصی ایران بود که در سال 1384 فعالیت خود را در عرصه بانکداری کشور آغاز کرد. اما پس از 10 سال، لایه‌های فسادی که در آن شکل گرفته بود، نمایان شد. روزی نبود که خبر ورشکستگی این بانک به گوش نرسد و برای تخلفات گسترده‎ای که در آن درحال وقوع بود اخطار داده نشود.

این بانک که 45 درصد سهام آن متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان (وزارت آموزش و پرورش) بود و اساساً با هدف سودآور کردن سپرده فرهنگیان فعالیت داشت، در نیمه اول سال 94 بیش از نیمی از سرمایه اسمی‌اش را زیان کرد تا بالاخره در مهر 95 یک مقام قضایی پیدا شود که از پرونده بانک سرمایه بگوید و از تخلفاتی که در آن در جریان است.

متهمانی که روزگاری وزیر بودند، یا به اسم عابربانک در دنیای ورزش فعالیت می‎کردند

عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران زمانی از پرونده بانک سرمایه گفت که بیشتر رسانه‎ها این تخلفات را مربوط به دولت محمود احمدی‌نژاد دانسته بودند. دولت آبادی البته انتقادات تندی از مسئولان دولت اول روحانی کرد؛ چرا که از سال 92 مسئولیت را برعهده گرفتند و با وجود هشدارهایی که به فانی وزیر وقت آموزش و پرورش داده بودند، عملاً کاری از پیش نبردند. اما او وعده پیگیری هم داد. روز بعد خبر رسید که شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان، پس از احضار توسط شعبه اول بازپرسی دادسرای پولی بانکی و پس از تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.
این تازه آغاز رسیدگی به پرونده فساد اقتصادی دیگری در دستگاه قضایی بود که هیچگاه گمان نمی‎رفت به حدی عریض و طویل باشد که در سه مرحله بخواهد مورد بررسی قرار بگیرد. در مرحله اول که سه عضو سابق هیأت مدیره بانک سرمایه دادگاهی شدند، در مرحله دوم به اتهامات یازده نفر در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی رسیدگی شد و در مرحله سوم 31 نفر دیگر از متهمان پای میز محاکمه رفتند.
در این گزارش بنا نیست به جزئیات پرونده قطور بانک سرمایه بپردازیم. حاشیه‎های پررنگ‎تر از متن دادگاه‌هایی که برای این پرونده تشکیل شد، آنقدر عجیب و غریب است که بتوان به روایت دوباره آن دست زد. متهمانی که روزگاری وزیر بودند، یا به اسم عابربانک در دنیای ورزش فعالیت می‎کردند، یا اینکه سرمایه‌گذاران عرصه فیلمسازی بودند و حتی با صفت داماد وزیر هم شناخته می‎شدند، در دفاعیات خود اتفاقاتی را رقم زدند که در کمتر دادگاهی می‌شد آن را دید.


دور اول؛ سه متهم هرکدام 20 سال حبس

15 دی 97 جلسه اول رسیدگی به اتهامات سه عضو سابق هیأت مدیره بانک سرمایه برگزار شد. در این مرحله، علی بخشایش به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، پرویز کاظمی (وزیر دولت اول احمدی نژاد) به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و محمدرضا توسلی به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت در امانت در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی در ۴ جلسه علنی و به ریاست قاضی مسعودی مقام رسیدگی شد. بدهی این سه متهم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بود. هرچند این محاکمات در 4 جلسه به پایان رسید اما حواشی جالبی داشت؛ از دعای زبان بند تا سکته هر سه متهم.

دعای زبان بند در دستان کاظمی

«صم بکم عمی فهم...»؛ 15 بار خوانده شود. این نوشته‎ای در دستان یکی از متهمان پرونده بود. متنی که گفته می‎شد در دستان پرویز کاظمی قرار داشت در برخی کتب برای آن خاصیت «زبان بندی» ذکر شده است. هرچند او با 15 بار قرائت این دعا قصد بستن دهان قاضی را داشته اما با پایان یافتن همان جلسه به همراه دو متهم دیگر پرونده به‌دلیل افزایش وثیقه 3 میلیاردی‎شان به 10 میلیارد تومان و عدم تودیع آن به زندان منتقل شدند.

صدور ضمانتنامه و دریافت 600 میلیارد تومان تسهیلات به اسم کارتن خواب‌ها

کارتن‎خواب‌ها سهم ویژه‎ای در دادگاه مفاسد اقتصادی داشتند. مدیران متهم بانک سرمایه براساس کارت‌های ملی برخی کارتن خواب‌ها، آنان را به‌عنوان مدیر انتخاب کرده و وام‌های کلان به آنها پرداخت کردند. حتی به اسم آنها کارت بازرگانی صادر کردند تا بتوانند وام‌هایی را از قبل همین کارت دریافت کنند. همچنین 600میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن‌خواب‌ها تسهیلات اخذ و با این پول قیر تهیه شد. این قیر از کشور خارج شده است و پول هنگفت آن به حساب صاحبان تسهیلات واریز شد.

حق مشاوره 3 میلیاردی همسر کاظمی

پرویز کاظمی از متهمان پرونده در جریان رسیدگی به اتهاماتش پذیرفت که 3 میلیارد تومان به حساب همسرش واریز شده. اما او توجیه جالبی برای دریافت این مبلغ آورد و گفت: این پول را بابت «مشاوره» به یک شرکت کره‌ای دریافت کرده است.
سکته همزمان 3 متهم
از عجیب‌ترین اتفاقات دادگاه متهمان بانک سرمایه، سکته همزمان سه متهم بانک سرمایه بود. پس از پایان رسیدگی به این مرحله از پرونده، در ۲۷ اسفند ماه سال گذشته اعضای هیأت مدیره بانک سرمایه، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی هرکدام به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شدند. اما زمانی که متهمان برای اجرای حکم احضار شدند، هر سه نفر همزمان سکته کردند و در بیمارستان بستری شدند.

مرحله دوم؛ حبس 20 ساله برای آقای عابربانک

در مرحله دوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه، حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر در ۶ جلسه و در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و اقتصادی محاکمه شدند.
پرداخت 21 میلیارد تومان به سفیر سابق ایران
پرداخت پول به سفیر ایران در ترکیه در زمان دولت محمود احمدی‎‎نژاد یکی از شگفتی‌های تخلفات هدایتی در بانک سرمایه بود. او در دفاع از خود مبلغ این پرداختی را ۲۱ میلیارد تومان اعلام کرد و پرسید که چرا پس از ۴ سال صدور کیفرخواست هنوز دادگاهش برگزار نشده است. سفیر ایران در ترکیه که هدایتی به او پول داده بود، فیروز دولت‌آبادی بود.

گشایش ۲۴۲ حساب برای پسر 8 ساله

یکی دیگر از متهمان این پرونده با هدف پولشویی 242 حساب برای پسر 8 ساله خود آن هم در یک روز باز کرده و در همان روز هم جابه جایی پول‌ها را انجام می‌دهد.
مدیرعاملی که راننده تاکسی بود و پیک موتوری که رئیس شرکت شد
در یکی از جلسات رسیدگی به اتهامات هدایتی و 10 نفر دیگر، یکی از متهمان راننده تاکسی ای بود که 700 میلیون تومان به حسابش واریز شد و در جایی دیگر به راحتی آب خوردن و تنها در 20 دقیقه 65 میلیارد تومان وام به حسابش واریز شد. البته این نقل و انتقالات بهره‌ای را نصیب متهم نکرد. چرا که او تنها ماهی 650 هزار تومان حقوق دریافت می‌کرد و هرچند عنوان مدیرعاملی هم داشت اما همچنان به رانندگی خود مشغول بود. متهم دیگر پرونده یک پیک موتوری بود که او هم به سمت مدیرعاملی رسید و 130 میلیارد تومان وامی را دریافت کرد که هیچ عایدی برای او نداشت.
بیش از 250 میلیارد تومان به‌نام مستخدم منزل و کارگر مغازه
جست‌و‌جوهای مدیران بانک سرمایه برای یافتن افرادی که بتوانند از آنان سوءاستفاده کرده و به نامشان تسهیلات میلیاردی دریافت کنند، تنها به معتادان و کارتن خواب‌ها ختم نشد. مستخدمان منازل و کارگران مغازه‌ها هم در تیررس مدیران بانک سرمایه قرار گرفتند و 250 میلیارد تومان تسهیلات را به جیب آنان منتقل کردند.

قتل وکیل سابق هدایتی

پرونده بانک سرمایه فقط قتل کم داشت که آن هم به‌طور مشکوکی رخ داد. قتل حمید حاجیان، وکیل سابق حسین هدایتی، آن هم تنها چند روز پس از آنکه نامش در دادگاه مطرح شد، عجیب به نظر می‌رسید. حاجیان در خیابانی در شمال تهران هنگامی که قصد سوار شدن بر خودرو شخصی‌اش را داشت توسط مردی نقابدار با شلیک‌های پی در پی کشته شد. هرچند هدایتی از او به‌عنوان یک وکیل بانفوذ نام برده بود و می‌شد قتل را بی‎ارتباط با پرونده مفتوح در دادگاه ندانست اما سیامک مدیرخراسانی، وکیل فعلی هدایتی گفته قتل حاجیان ارتباطی با پرونده موکلش ندارد.
محکومیت 20 ساله برای آقای عابر بانک
با پایان یافتن جلسات رسیدگی، حسین هدایتی به‌عنوان معروف‌ترین چهره این جلسات، به جرم اخلال عمده در نظام پولی کشور به تحمل ۲۰ سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری در خدمات دولتی و رد مال معادل ۴۸۸ میلیارد تومان به نفع بانک سرمایه و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد.
مرحله سوم رسیدگی؛ ماجراهای داماد آقای وزیر
در مرحله سوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه نوبت به سیدهادی رضوی و احسان دلاویز دو نفر از تسهیلات گیرندگان بانک سرمایه و ۲۹ نفر دیگر از مدیران وقت این بانک رسید.
جنجالی‌ترین بخش رسیدگی به پرونده بانک سرمایه را می‌توان مربوط به مرحله سوم دانست. جایی که هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار بود به دفاع از خود بپردازد. او که از طریق پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه بدون تودیع وثیقه حدود ۱۰۷ میلیارد تومان را در سال ۹۱ تا ۹۴ از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش، سفرهای خارجی، خودروهای لوکس و ملک کرده، شاکی بود که چرا در رسانه‌ها از عنوان داماد وزیر برای او استفاده می‌شود. او در نخستین جلسه رسیدگی به اتهاماتش گفت: ظاهراً خیلی دوست دارند بگویند محمدهادی رضوی داماد شریعتمداری است ولی من که داماد نتانیاهو نیستم.

فیلمسازانی که متهم از آب درآمدند

محمدهادی رضوی تنها متهم بانک سرمایه نبود که سرمایه‌گذار سریالی همچون شهرزاد باشد. متهم دیگر این پرونده احسان دلاویز است که بیشتر از رضوی سابقه سرمایه‌گذاری در سریال دارد. شاهگوش، لامپ صد و دراکولا از جمله فیلم‌هایی است که با سرمایه‌گذاری او ساخته شدند.

متهمانی بدون سابقه کیفری

نکته جالب‌تر ماجرا در این رسیدگی‎ها، متهمانی هستند که هیچ سابقه کیفری در پرونده ندارند و نخستین جرمشان را در بانک سرمایه انجام داده‌اند. آنگونه که نماینده دادستان روایت کرده؛ پرونده ۱۴ هزار میلیاردی بانک سرمایه ۴۰۰ متهم دارد و فکر نمی‌کنم احدی از آنها سابقه کیفری داشته باشد، آنچنان جرمی را آنها انجام داده‌اند که سابقه داران انگشت به دهان مانده‌اند. آنها یقه سفیدهای جامعه و نخبه بانکی و برخی هم از حقوقدانان و وکلا بوده‌اند. آنها خلأهای قانونی را می‌شناختند و می‌دانستند چگونه اموال را خارج‌ کنند و بعد چهره فرهنگی شوند و فیلمسازی کنند.
روحانی و رئیس دفتر رئیس اسبق قوه مقننه
بعید است که دادگاه مفاسد اقتصادی در ایران تا به امروز یک روحانی را در قامت متهم به خود دیده باشد. البته دادگاه ویژه روحانیت حساب این قشر را از بقیه متهمان جدا کرده که معمولاً خبرهای آن هم رسانه‎ای نمی‌شود. به هر حال در دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه از یک روحانی نام برده شد که به‌عنوان ناظر در بانک سرمایه حضور داشت. نماینده دادستان بدون اینکه نامی از او ببرد گفته: این فرد در لواسان میهمانی‌هایی داشته است. به این فرد که خیلی در کشور ادعا دارند، عرض می‌کنم که بزودی در دادگاه ویژه روحانیت علیه‌شان اعلام جرم خواهم کرد.
در این پرونده همچنین، مبلغ ١٠ میلیارد و ٧٠٠ میلیون تومان هم به درویش نوری رئیس دفتر یکی از رؤسای ادوار مجلس، به‌عنوان رشوه پرداخت شده است.

بازداشت مدیرعامل سابق از طریق اینترپل

کشور اسپانیا برخلاف کانادا، وفادار خوبی نسبت به متهم بانک سرمایه نبود. علیرضا حیدرآبادی‎پور مدیرعامل سابق بانک سرمایه که در جریان پرونده فساد در بانک سرمایه از کشور فرار کرده بود، توسط اینترپل در اسپانیا دستگیر شد. اما نکته جالب ماجرا اینجاست که وکیلش در دفاع از او اعلام کرده حیدرآبادی متواری نشده بود بلکه ترسیده و به اسپانیا عزیمت کرده است.
این موارد تنها بخشی از اتفاقاتی است که در سه مرحله رسیدگی به پرونده بانک سرمایه –که البته مرحله سوم همچنان ادامه دارد- روی داده است. مواردی که با خیانت به 14 هزار میلیارد تومان از اموال فرهنگیان پدید آمده بیش از همه زنگ خطر را برای مسئولان نظارتی کشور به صدا درمی‌آورد که چگونه چنین جرایمی از دیدشان پنهان مانده است/ 

 

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.