اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

بیات: کمک می‌کنم ایران و بلژیک با هم بازی کنند/ تصمیم گرفتم ویلموتس سرمربی بلژیک نباشد

بیات: کمک می‌کنم ایران و بلژیک با هم بازی کنند/ تصمیم گرفتم ویلموتس سرمربی بلژیک نباشد

مهدی بیات، رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک گفت: اگر فدراسیون فوتبال ایران درخواست بازی دوستانه با بلژیک داشته باشد، کمک می‌کنم تا این دو تیم با هم بازی کنند.

مهدی بیات، رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک درباره اینکه چطور شد که به ریاست فدراسیون فوتبال بلژیک رسید، گفت: من 17 سال پیش در شارلوا کارم را شروع کردم و هفت سال پیش سهام باشگاه را خریدم و مدیرعامل باشگاه شدم. دو سه سال بعد از آن باشگاه‌های حرفه‌ای بلژیک از من درخواست کردند که به عنوان نماینده باشگاه‌های حرفه‌ای در فدراسیون حضور داشته باشم و بعد از آن هم مسئول تیم ملی فوتبال بلژیک شدم. در زمان انتخابات فدراسیون بلژیک هم باشگاه‌ها گفتند که با توجه به شناخت خوبی که از فوتبال بلژیک دارم به عنوان رئیس فدراسیون کار کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که در زمان انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال بلژیک رقیب سرسختی هم داشته است، بیان کرد: بله، دو رقیب جدی داشتم که یکی از آنها به خاطر من از حضور در انتخابات کناره‌گیری کرد و از 22 نفری که در رأی‌گیری حضور داشتند، من با 15 رأی به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک انتخاب شدم.

 تیم ملی فوتبال ایران صد درصد با ویلموتس موفق می‌شود

رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک در مورد اینکه با مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ارتباط دارد یا خیر، تصریح کرد: نه، من با او در ارتباط نیستم. 2.5 سال پیش وقتی من مسئول تیم ملی بلژیک شدم تصمیم گرفتم که ویلموتس مربی بلژیک نباشد و با مارتینز کار کردیم. با این حال اعتقاد دارم تیم ملی فوتبال ایران صد درصد با ویلموتس موفق می‌شود. او می‌تواند از بازیکنان بهترین بازی را بگیرد و مطمئنم با کیفیتی که بازیکنان ایرانی دارند، تیم ملی ایران با ویلموتس خیلی خوب پیش می‌رود.

بیات در پاسخ به این سؤال که حضور همزمان در باشگاه شارلوا و ریاست فدراسیون فوتبال بلژیک تناقضی در کارهای او به وجود نمی‌آورد، گفت:  کار آسانی ندارم. خیلی‌ها وقتی رئیس فدراسیون شدم یک مقدار حسودی کردند و این ذهنیت پیش آمد که بخواهم بیشتر به باشگاه شارلوا کمک کنم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چقدر می‌تواند به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک به فوتبال ایران کمک کند، خاطرنشان کرد: من در خدمت همه هستم و اگر کسی از من کمکی بخواهد، قطعاً و با کمال میل کمک می‌کنم. ایران مملکت من هست و هر کاری از دست بر بیاید انجام می‌دهم.

مدیرعامل باشگاه شارلوا درباره اینکه تمایل دارد کدام ستاره ایرانی را برای باشگاهش به خدمت بگیرد، گفت: بازیکنان خوب ایرانی زیاد هستند. کیفیت بازیکنان ایرانی خوب است، ولی باید فوتبال حرفه‌ای و تاکتیکی را یاد بگیرند و فوتبالیست‌های ایرانی بیشتری می‌توانند در باشگاه‌های بلژیکی حضور داشته باشند. کیفیت بازیکنان ایرانی در حد بازیکنان اروپایی است و فقط از لحاظ بدنی و فیزیکی باید بیشتر کار کنند و یاد بگیرند که مربیان چه انتظاری از آنها دارند.

 کاوه رضایی راه را برای بازیکنان دیگر ایرانی باز کرد

بیات ادامه داد: زمانی که راه باز می‌شود ادامه کار راحت است. وقتی کاوه رضایی به بلژیک آمد خودش را نشان داد و راه را برای بازیکنان دیگر ایرانی باز کرد. الان کم‌کم درها باز شده است و بازیکنان ایرانی راحت‌تر می‌توانند به فوتبال اروپا و بلژیک بیایند. یک مشکلی که بازیکنان ایرانی دارند مشکل نظام‌وظیفه است. بازیکنان ایرانی به دلیل مشکل نظام‌وظیفه ممنوع‌الخروج می‌شوند و فدراسیون فوتبال باید پشت این کار را بگیرد. اگر بازیکنان ما می‌خواهند به فوتبال اروپا بیایند باید کمک آنها باشیم تا مثل یک دانشجو بتوانند به خوبی بیایند اروپا و برگردند.

وی درباره عدم حضور قلی‌زاده و دلفی در بازی ابتدایی شارلوا در لیگ بلژیک عنوان کرد:  گفت: قلی‌زاده عمل جراحی کرده است و به مرور آماده می‌شود به تمرینات برمی‌گردد. فکر می‌کنم هفته دیگر صد درصد آماده شود. دلفی هم در بازی دوستانه مصدوم شد و از هفته دیگر در تمرینات حاضر می‌شود.

مدیرعامل باشگاه شارلوا درباره برگزاری اردوهای تیم امید در روزهایی که فیفادی نیست و حضور بازیکنان ایرانی در این اردوها تصریح کرد: ما خیلی علاقه‌مند هستیم تا در حد توان‌مان به تیم امید کمک کنیم، اما زمانی که اردوی این تیم غیر از روزهای فیفا دی باشد دیگر این موضوع دست من نیست. مربی ما هم به بازیکنانش نیاز دارد و ممکن است نتوانیم بازیکنان‌مان را به تیم ایران بدهیم. من در کار مربی دخالت نمی‌کنم، چون ممکن است که بگویند به خاطر ایرانی‌ بودنم دخالت می‌کنم و این اصلاً حرفه‌ای نیست.

رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک در پاسخ به این پرسش که برای به موفقیت رساندن تیم ملی بلژیک کار سختی دارد، گفت: من 2.5 سال است که در تیم ملی بلژیک مسئولیت دارم و الان هم به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک کار سختی ندارم. با بازیکنان ارتباط خوبی دارم و یک سیستم خوبی پیاده شده است. اینکه بلژیک در رنکینگ فیفا اول است به خاطر همین موضوع است. بلژیک می‌تواند در فوتبال اروپا موفق باشد.

بیات راجع به این موضوع که فدراسیون فوتبال ایران تا به حال با او ارتباطی داشته است و از وی کمکی خواسته است، تصریح کرد: نه، متأسفانه هیچ تماسی با فدراسیون فوتبال ایران نداشته‌ام. ان‌شاءالله بتوانم به زودی با آنها ارتباطی داشته باشم.

بیات در پایان در پاسخ به این سؤال که اگر فدراسیون فوتبال ایران تقاضای دیدار دوستانه با تیم ملی بلژیک داشته باشد، او موافقت می‌کند، گفت: اگر این موضوع مطرح شود، بله با کمال میل کمک می‌کنم که ایران و بلژیک با هم بازی کنند./ برنامه رادیویی «تهران ورزشی»

کپی