اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

دانشگاه های تبریز و المستقبل عراق تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

دانشگاه های تبریز و المستقبل عراق تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

دانشگاه های تبریز و المستقبل عراق در راستای گسترش همکاری‌های بین‌المللی تفاهم‌نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مشترک امضا کردند.

این تفاهم نامه همکاری مشترک به منظور تبادل تجربیات علمی و آموزشی و فراهم آوردن گسترش ارتباطات در راستای توسعه تحقیقات مشترک در حوزه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های طرفین بین دو دانشگاه به امضای اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز و فلاح حسن حسین الخفاجی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق رسید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز با اشاره به‌ سابقه دیرین‌دانشگاهی شهرتبریز و در این میان ظرفیت‌های بالای علمی و آموزشی دانشگاه تبریز اظهار داشت: شهر تبریز مهد تمدن تولید علم و فناوری بوده و هست، به طوریکه حدود ۸۰۰ سال پیش دانشگاه بین المللی به نام ربع رشیدی در این شهر وجود داشت که در آن دانشجویان و علمای زیادی از سراسر جهان مشغول به تحصیل بودند و دانشگاه تبریز نیز در امتداد این دانشگاه آغاز به کار کرده است.

اصغر عسگری در ادامه توسعه همکاری های بین المللی و قرارگرفتن در جمع دانشگاه های برتر دنیا را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و یادآوری کرد: این دانشگاه در حال حاضر با ۸ دهه فعالیت درخشان و با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از ۲۴ هزار  نفر دانشجو و نیز به دلیل  قرابت جغرافیائی و سهولت دسترسی به کشور عراق آماده توسعه هر گونه همکاری  به ویژه اجرای طرح‌های پژوهشی، انتقال تجربیات علمی، پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی است.

وی برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی، برپایی کارگاه های آموزشی و دوره های تحصیلات تکمیلی، تبادل استاد و دانشجو، پذیرش اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل در قالب فرصت مطالعاتی را از جمله مفاد این تفاهم نامه همکاری مشترک عنوان کرد.

فلاح حسن حسین الخفاجی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه المستقبل عراق نیز با تاکید بر اینکه دانشگاه المستقبل با توجه به نوپا بودن، نیازمند استفاده از تجربیات و انتقال دانش از دانشگاه های بزرگ، مهم و تاثیرگذاری چون دانشگاه تبریز است، اظهار کرد: این تفاهم نامه همکاری مشترک نیز در راستای تحقق بخشیدن به این امر مهم منعقد می شود.

وی اضافه کرد: با عملیاتی شدن مفادهای این تفاهم نامه همکاری در آینده نزدیک شاهد گسترش توسعه همکاری ها و به ویژه بهره‌مندی دانشگاه المستقبل عراق از تجربیات تولید علم و فناوری دانشگاه تبریز خواهیم شد.

حسین الخفاجی گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی برای اساتید این دانشگاه، استفاده  اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه المستقبل از امکانات  و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه تبریز در قالب فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت برای ارتقاء و بهبود تولید علم و فناوری دانشگاه المستقبل عراق ضروری است.

دانشگاه المستقبل عراق در شهر حله مرکز استان بابل درکشور عراق واقع شده و با دارا بودن ۱۵ دانشکده و پژهشکده در رشته های پزشکی، علوم مهندسی، علوم اجتماعی و علوم فعالیت می‌کند./ ایرنا

کپی