اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

سونامی خشم دموکرات‎ها علیه کاخ سفید

سونامی خشم دموکرات‎ها علیه کاخ سفید

گروه جهان/ کاخ سفید پس از جدیدترین توئیت نژادپرستانه دونالد ترامپ، در سونامی خشم دموکرات‎ها غرق شد. دونالد ترامپ روز یکشنبه در توئیتی به «الیجا کامینگز»، یکی از عالی‌رتبه‌ترین سیاهپوستان مجلس نمایندگان امریکا حمله کرده و بالتیمور، حوزه انتخاباتی او را آشفته بازاری پر از موش خوانده بود.

دونالد ترامپ که اخیراً حجم توئیت‌های او علیه رنگین پوستان کشورش بالا رفته، روز شنبه درست پس از توئیت پیروزمندانه خود برای تأمین شدن بودجه دیوار مرزی، در سه توئیت پیاپی به الیجا کامینگز، نماینده مردم بالتیمور در مجلس نمایندگان امریکا حمله کرد. او در توئیت نخست خود الیجا کامینگز را یک گردن‎کلفت وحشی خواند، در توئیت دوم، بالتیمور، حوزه انتخاباتی کامینگز را چندش آور و مکانی آشفته و پر از موش‎ و جوندگان کثیف دانست و در توئیت سوم هم کامینگز را متهم به فساد مالی کرد و خواهان تحقیقات درباره پول‎هایی شد که در بالتیمور خرج می‌شد. او در نخستین ساعات دیروز هم به پرتاب تیرهای زهرآلود خود علیه کامینگز ادامه داد و بابت اینکه این نماینده سیاهپوست هیچ کاری برای مردم خودش انجام نمی‎دهد، ابراز تأسف کرد. اما این حملات طوفانی ترامپ که درواقع واکنش او به انتقادهای هفته پیش الیجا کامینگز به وضعیت پناهجویان در بازداشتگاه‎های مهاجران بود، بی‎پاسخ نماند و بلافاصله سیلاب خشم ساکنان بالتیمور، فعالان حقوق بشری و دموکرات‎ها به سوی کاخ سفید روانه شد. به‌ گزارش روزنامه امریکایی «لس ‎آنجلس تایمز»، برنارد جک یانگ، شهردار بالتیمور در بیانیه‎ای رسمی دونالد ترامپ را مایه ناامیدی مردم بالتیمور، امریکا و حتی جهان خواند.  نانسی پلوسی ، رهبر اکثریت حزب دمکرات مجلس نمایندگان،  هم توئیت‎های ترامپ را حمله نژادپرستانه رئیس‎جمهوری امریکا به یک نماینده مجلس دانست و کامینگز را قهرمانی توصیف کرد که برای عدالت اقتصادی و حقوق شهروندی می‎جنگد.
جو بایدن، معاون اول پیشین و نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 نیز با اشاره به توهین‎های ترامپ به مردم بالتیمور که شهر و ایالت آنها را مکانی کثیف و پر جرم و جنایت خوانده بود، گفت: یک رئیس‎جمهوری باید مردم خود را بالا ببرد نه اینکه آنها را دون پایه بداند.

کپی