اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

تا 3 ماه آینده

3 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری می شود

3 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری می شود
سهیلا یادگاری خبرنگار

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی خرید گندم از کشاورزان 12.3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. پایین بودن نرخ خرید تضمینی علت اصلی کاهش تحویل گندم به دولت عنوان می‌شود.

قیمت خرید تضمینی گندم اکنون بین 1700 تا 1730 تومان است. زمانی که دولت این نرخ را برای خرید تضمینی گندم اعلام کرد بسیاری از فعالان حوزه کشاورزی معتقد بودند نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با هزینه‌های تولید نیست.
همان زمان فعالان بخش کشاورزی احتمال کاهش فروش گندم از طرف کشاورزان را پیش‌بینی کرده بودند. اکنون بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تا روز گذشته 6 میلیون و 129 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این خرید 12.3 درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
یکی از دلایل کاهش رغبت کشاورزان برای فروش گندم به دولت، پایین بودن قیمت خرید تضمینی است که اکنون بین 1700 تا 1730 تومان است. کشاورزان معتقدند قیمت تمام شده هر کیلو گندم برای آنها 2 هزار تومان است.
افزایش قیمت خرید
با کاهش میزان خرید گندم اخباری مبنی بر احتمال افزایش نرخ خرید تضمینی در رسانه‌ها منتشر شد. اما مرتضی سعادتی کیا، مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی با رد این احتمال گفت: «با توجه به نزدیک شدن پایان فصل خرید، افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری منتفی است و به نظر می‌رسد این موضوع به افزایش قیمت در سال زراعی جدید موکول شود.»
در سال‌های قبل قیمت جهانی گندم با قیمت خرید تضمینی تناسب داشت اما امسال این تناسب وجود ندارد و قیمت‌های جهانی بالاتر است. بنابر آمار منتشره در حال حاضر واردات گندم کیلویی 3 هزار تومان تمام می‌شود.
قاچاق ناچیز
با توجه به اختلاف قیمت ارز در داخل و کشورهای همسایه، قاچاق گندم به‌عنوان یکی از دلایل کاهش فروش گندم در داخل عنوان می‌شد اما با توجه به اینکه خرید و فروش گندم در تناژهای بالا معنادار و مقرون به صرفه است امکان قاچاق گسترده گندم به سادگی امکان پذیر نیست.
بر اساس گزارش‌های وزارت جهاد کشاورزی، قاچاق گندم در حد کولبری است که در آن سوی مرز تا 3 هزار تومان خریداری می‌شود، بنابراین مقدار قاچاق گندم بسیار ناچیز است.
با توجه به میزان تولید و خرید گندم حدود 2 میلیون تن گندم تولیدی کشاورزان تحویل دولت نشده است که چند دلیل برای آن عنوان می‌شود. اول اینکه کشاورزان به امید افزایش قیمت خرید تضمینی، گندم‌ها را انبار کرده و منتظر اعلام قیمت‌های جدید هستند و دوم اینکه کشاورزان گندم‌های خود را به کارخانجات تولید ماکارونی به قیمت 1800 تا 1900 تومان فروخته‌اند و بخشی را هم خود مصرف کرده‌اند.
مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تأکید می‌کنند کاهش خرید گندم به علت میزان تولید نیست چون آمار تولید نسبت به سال گذشته بیشتر است. آنها یک احتمال دیگر را هم برای کاهش خرید مطرح می‌کنند و آن این است که دلالان گندم را با قیمتی بیشتر از قیمت خرید تضمینی از کشاورزان می‌خرند و با انبار آن در انتظار افزایش قیمت خرید تضمینی هستند تا به سود برسند.
با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و افزایش قیمت جو به‌عنوان خوراک دام، برخی کشاورزان گندم خود را در بازار آزاد به تولید‌کنندگان دام به‌عنوان جایگزین جو برای مصرف خوراک دام می‌فروشند و به این ترتیب بخشی از گندم تولیدی به‌عنوان خوراک دام مصرف می‌شود.
واردات گندم
با توجه به اینکه تا امروز 6 میلیون و 129 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و نیاز سالانه کشور 9 تا 9.5 میلیون تن در سال است، موضوع واردات گندم هم مطرح شده است.
اما متولیان تولید می‌گویند نگرانی بابت کاهش خرید گندم وجود ندارد چون تا مهرماه یعنی
2 ماه دیگر برای خرید گندم وقت باقی است و گندم مناطق سردسیر هنوز برداشت نشده است. آنها احتمال می‌دهند تا سقف مورد نیاز کشور خرید گندم انجام خواهد شد و بعید است شرایطی ایجاد شود که مجبور به واردات گندم باشیم.

نکته

تا روز گذشته 6 میلیون و 129 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این خرید 12.3 درصد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
در حال حاضر واردات گندم کیلویی 3 هزار تومان تمام می‌شود.
متولیان تولید می‌گویند نگرانی بابت کاهش خرید گندم وجود ندارد چون تا مهرماه یعنی 2 ماه دیگر برای خرید گندم وقت باقی است و گندم مناطق سردسیر هنوز برداشت نشده است.

کپی