اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

23 سال اعتماد

23 سال اعتماد
مصیب نعیمی ر

دقیقاً 23 سال پیش در چنین روزی اولین شماره عربی زبان الوفاق در مؤسسه فرهنگی، مطبوعاتی ایران در کنار دیگر نشریات این روزنامه متولد شد. هدف از انتشار این روزنامه، دوستی و همگرایی با جهان عرب و کشورهای همسایه و کشورهایی که با ایران مشترکات عقیدتی و منافع ملی دارند بود.

بنابراین، از ابتدای این راه، قرار نبود الوفاق در هیچ تنش و چالش مذهبی، دینی و ملیتی کار کند و تا به امروز هم این روزنامه همیشه تلاش کرده با استفاده از فرهنگ، تاریخ مشترک ملت‌ها و همبستگی تاریخی روی منافع مشترک کار کند. در حقیقت هدف اصلی ما در روزنامه این بود که سفیری باشیم در جهان عرب و گوینده واقعیت‌های جهان عرب در جامعه ایران. با وجود این، شعار اصلی روزنامه هم این بود، «روزنامه ایران در جهان عرب و روزنامه جهان عرب در ایران».
 در اینجا لازم است توضیح دهم که اگرچه الوفاق نقش کوچکی در دنیای رسانه ایفا کرده اما قطعاً همیشه اصرار داشته از استراتژی اصلی خود دور نشود و همواره در جهت ارتباط با حوزه‌های عربی بویژه در ابعاد سیاسی، فرهنگی، ملی و گردشگری نقش آفرین باشد. بخش‌های دیگر این روزنامه نیز در راستای همگرایی به مقالات و خلاصه‌ای از روزنامه‌های جهان عرب اختصاص دارد که هر روز در صفحات میانی آن منتشر می‌شود. این مقالات و تحلیل‌ها اگرچه بهانه‌ای برای پیوند روزنامه ایران و جهان عرب بوده است اما همواره تلاش کرده از بیشتر سلایق، گرایش‌ها و نقطه نظرهای مخالف و موافق استفاده کند.
موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم فضای سایبری و مجازی است. اتفاقی که الوفاق به آن ملحق شده و تلاش کرده خلأ به وجود آمده در روزنامه کاغذی را با سایت «الوفاق آنلاین» پر کند. این سایت بی‌شک یکی از مهم‌ترین منبع اخبار ایران برای رسانه‌های عرب محسوب می‌شود اما این موضوع به معنی رسیدن به نقطه مطلوب تلقی نمی‌شود بلکه ما را بر آن می‌دارد که با یک ارزیابی جدید و مدرن در صحنه‌های تأثیرگذار حاضر شویم.  همچنین، تلاش کنیم به مخاطبینی که تا به این لحظه به ما اعتماد کردند یا آنهایی که در جست و جوی حقیقت هستند خدمات ارائه دهیم و مصداقیت خود را در ذهن مخاطبان خود حفظ کنیم. موضوعی که تاکنون تعداد زیادی از کارشناسان رسانه‌ای عرب زبان به آن اعتراف کردند.
اگرچه اولویت‌های ما در طول این سال‌ها اطلاع‌رسانی عمومی در بعد سیاسی، علمی، فرهنگی، ورزشی، فرهنگی و گردشگری بوده اما در مراحل آتی بنا داریم روی واقعیت‌های ایران بویژه پیشرفت‌های علمی کشور و فرهنگ غنی ایران کار کنیم. اطلاع‌رسانی در مورد جاذبه‌های گردشگری و پر کردن خلأ گردشگری که در اکثر کشورهای دارای آب و هوای گرم وجود دارد از اهداف ما است. در این راستا، قرار است با مراکز گردشگری داخل کشور و برخی از مؤسسات مربوطه همکاری کنیم و از این به بعد در این حوزه حضور پررنگ تری داشته باشیم. همچنین، در بخش سرمایه گذاری‌های اقتصادی نیز تجربه خوبی داریم. تجربه‌ای که در طی این سال‌ها با حضور در نمایشگاه‌های متعدد کشورهای عربی به دست آمده، نشان می‌دهد که می‌توانیم زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی و مراودات تجاری میان ایران و همسایگان را فراهم کنیم. در پایان باید بگویم که ارزیابی من و همکارانم از انتشار 23 ساله الوفاق کاملاً مثبت بوده و نیاز به توسعه این نشریه در حوزه‌های سنتی و مدرن با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های الکترونیکی احساس می‌شود.

کپی