اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

معتادان تزریقی پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیت B و C

معتادان تزریقی پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیت B و C

کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره راه های انتقال هپاتیت C افزود: این بیماری بیشتر از طریق خالکوبی و تاتو، حجامت غیر بهداشتی و سابقه استفاده از سوزن های آلوده جهت تزریق مشترک به ویژه در زندان ها ایجاد می شود.

فاطمه نوائیان گفت: معتادان تزریقی پرخطرترین گروه‌ برای انتقال هپاتیت B و C هستند و متاسفانه همه گیری بی سر و صدا اما سریع هپاتیت های B و C بین معتادان تزریقی به صورت جهانی درحال گسترش است.

وی خاطرنشان کرد: اعتیاد تزریقی در ۱۴۸ کشور جهان از معضلات بهداشتی مهم است. در جهان تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت B حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و تعداد معتادان تزریقی مبتلا به هپاتیت C حدود ۱۰ میلیون نفر برآورد می شود.

نوائیان یادآور شد: در صورت نبود پاسخ مناسب و سریع در برابر هپاتیت، این بیماری  در ۴۰ تا ۵۰ سال آینده بار زیادی را به جهان تحمیل خواهد کرد هرچند چشم انداز جهانی آن است که انتقال هپاتیت‌های ویروسی در جهان متوقف شود.

وی تاکید کرد: همه مبتلایان به هپاتیت به منظور درمان بیماری باید به داروهای ایمن و موثر بر بیماری با امکان تهیه آن دسترسی داشته باشند. در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت برای حذف هپاتیت های ویروسی Bو C اهدافی مانند کاهش ۹۰ درصدی موارد جدید ابتلا به این بیماری ها و دسترسی همگانی به درمان های کلیدی تا ۸۰ درصد را مطرح کرده است. دسترسی همگانی به درمان های کلیدی می تواند باعث کاهش موارد مرگ و میر مرتبط با هپاتیت تا ۶۵ درصد شود.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های ایدز و هپاتیت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در کشور، شیوع هپاتیت B در جمعیت عمومی در کل کشور کمتر از یک و نیم درصد است؛ در برخی استان های کشور شامل استان های گلستان و سیستان و بلوچستان، رقم شیوع این نوع از بیماری بالاتر از سایر مناطق کشور بوده و حدود سه درصد است بنابراین ایران جزو کشورهای با شیوع کم هپاتیت محسوب می شود.

نوائیان یادآور شد: البته با توجه به واکسیناسیون کودکان از سال ۱۳۷۲ و واکسیناسیون سراسری متولدین ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ علیه هپاتیت B، شیوع این بیماری در کشور به ویژه در افراد زیر ۲۶ سال، بر اساس طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت WHO در محدوده با شیوع پایین است.

وی با بیان این که ناقلین هپاتیت B می توانند همانند سایر مردم زندگی کنند، افزود: ناقلین هپاتیت B می توانند ازدواج کنند اما همسران آنها باید علیه این بیماری واکسینه شوند. در صورتی که بارداری اتفاق بیفتد، بررسی زنان باردار از نظر هپاتیت B ضروریست تا از انتقال بیماری به نوزاد پیشگیری شود./ایسنا

کپی