اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
وزیر علوم تشریح کرد

جزئیات هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی برای متقاضیان خروج از کشور

جزئیات هزینه آزاد کردن مدرک تحصیلی برای متقاضیان خروج از کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره مبلغی که فارغ‌التحصیلان متقاضی خروج از کشور برای آزاد کردن مدرک خود باید بپردازند، گفت: طبق قانون آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیلکرده و آموزش رایگان را می‌گذرانند یا گذرانده‌اند، باید پس از فارغ‌التحصیلی مدت مشخصی را برای پیدا کردن شغل و کار مناسب اختصاص دهند و پیگیری لازم در این زمینه را داشته باشند.

منصور غلامی گفت: دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی در صورتی که دنبال شغل نرفته‌اند و تصمیم مهاجرت به خارج از کشور را دارند، باید هزینه آزاد کردن مدرک خود را بپردازند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اگر آن مدت زمان مشخص شده، سپری شد، اما دانشجو موفق به پیدا کردن یک شغل مناسب نشد، طبق آیین‌نامه‌ای که سازمان امور دانشجویان در این خصوص دارد، دانشجویان متقاضی خروج می‌توانند بر اساس این ادله که شغلی پیاده نکرده‌اند، مدرک خود را آزاد کنند.

غلامی با بیان اینکه دانشجویانی که قصد خارج از کشور را دارند و مدرک خود را می‌خواهند، باید به سازمان امور دانشجویان مراجعه کنند، گفت: طبیعی است که فارغ‌التحصیلان باید هزینه آزاد کردن مدرک را در صورتی که دنبال شغل نرفته‌اند و مدت زمان مورد نظر را نگذرانده‌اند، بپردازند، از این رو سازمان امور دانشجویان برای این دو حال آیین نامه مشخصی دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت:‌ این هزینه در مقابل هزینه تحصیل به صورت شبانه بسیار زیاد‌تر است. من می‌دانم این هزینه برای فارغ‌التحصیلان جوان ممکن است، هزینه زیادی باشد و تامین آن سخت اما یک قانون است، مگر اینکه بخواهیم قانون را تغییر دهیم.


فارغ‌التحصیلان هزینه عدم تعهد به خدمت را به دولت می‌پردازند نه دانشگاه

 محمد ایزدی (مدیر کل آموزش دانشگاه صنعتی شریف)  درباره هزینه‌ای که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید برای دریافت مدرک تحصیلی خود جهت خروج از کشور پرداخت کنند، اظهار داشت: زمانی یک دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود، نسبت به جمهوری اسلامی تعهد خدمت دارد؛ آن دسته از دانشجویانی که در منطقه یک کنکور در مقطع کارشناسی قبول شده‌اند، یک برابر مدت تحصیل و برای آنهایی که در منطقه دو و سه موفق به قبولی کنکور در مقطع کارشناسی شدند، دوبرابر مدت تحصیل باید تعهد خدمت داشته باشند.

ایزدی در ادامه بیان کرد: اگر کسی نخواهد تعهد خدمت را انجام بدهد و زودتر از کشور خارج شود، باید هزینه آموزش رایگان را به دولت پرداخت کند نه به دانشگاه، تاکید می‌کنم این مبلغ وارد حساب دانشگاه نمی‌شود و به دولت تعلق دارد. این یک قانون در کشور و در سازمان امور دانشجویان است و هیچ ربطی به دانشگاه‌ها ندارد، این قانون را قانونگذار در نظر گرفته است.

مدیر کل آموزش دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه راهی برای عبور از این مساله وجود دارد، گفت: باید به این امر توجه داشت که قانونگذار راه‌های دیگری برای گذر از چنین تعهدی را در نظر گرفته است؛ به عنوان مثال اگر دانشجویی بعد از فارغ‌التحصیلی مدت حداقل شش ماه در کشور حضور داشته باشد؛ به اداره‌های کار برود و تقاضای کاریابی بدهد و آنها به شخص فارغ‌التحصیل، نامه عدم کاریابی بدهند، می‌تواند با استدالال اینکه من تمایل داشتم کار کنم، اما کاری برایم پیدا نشد، این تعهد را ملغی کرده و بدون پرداخت پول مدرک خود را دریافت کند.

وی در پایان اظهار داشت: به طور کل طبق قوانین کشور دانشجو می‌بایست دوره توقف خود بعد از فارغ‌التحصیلی در کشور را بگذراند، سپس برای خروج اقدام کند، ضمن اینکه وقتی دانشجو به وزارت کار تقاضای کار می‌دهد، این اتفاق ظرف مدت یک روز رخ نمی‌دهد و کمی زمانبر است./ایلنا
 

کپی