اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

افزایش قیمت مرغ در بازار قزوین

افزایش قیمت مرغ در بازار قزوین

طی دو هفته اخیر با وجود اعلام ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ در بازار قزوین پر کشید و وارد کانال 14 هزار تومان شد، این در حالی است که از اسفندماه سال گذشته نهاده‌های دامی با قیمت دولتی در اختیار مرغداران قرار گرفت ولی امروز شاهد قیمتی بیش از قیمت مصوب هستیم.

طی دو هفته اخیر شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار قزوین بودیم؛ با پیگیری‌های انجام‌شده قیمت مرغ مصوب در کشور 12900 تومان اعلام شده است ولی قیمت‌ بازار با قیمت ستاد تنظیم بازار همخوانی نداشته و ندارد.

قیمت مرغ در بازار 13800 تا 14400 تومان است

اکبر آقاجانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی‌فروشان قزوین می‌گوید: روزانه به‌صورت میانگین 50 تا 60 تُن مرغ در قزوین کشتار و روانه بازار می‌شود.

وی می‌افزاید: در حال حاضر قیمت مرغ در بازار 13800 تا 14400 تومان است و علت این افزایش عدم تطبیق عرضه و تقاضاست.

از فروردین‌ماه قیمت مرغ ثبات داشته ولی در جستجوی آن هستیم که بدانیم طی دو هفته اخیر چه اتفاقی افتاده که عرضه و تقاضا باهم همخوانی ندارد!

با توجه به اینکه نهاده‌های دامی با نرخ دولتی در اختیار اتحادیه و تشکل‌های دامی استان قرار گرفته است علت این افزایش قیمت چیست؟

افزایش قیمت مرغ در بازار طی دو هفته گذشته

علی شاپورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: از اسفندماه سال 97 کلیه نهاده‌های مورد نیاز تشکل‌های دامی با نرخ ارز دولتی تأمین شده است و مقرر شد که مرغ با قیمت مصوب عرضه شود.

وی ادامه می‌دهد: از اواسط فرودین ماه 98 مرغ زیر قیمت مصوب عرضه شد ولی طی دو هفته گذشته شاهد افزایش قیمت در بازار بودیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان می‌کند: قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار 12900 تومان تصویب شد که در حال حاضر قیمت بازار بیش از این بوده؛ این در حالی است که تمامی نهاده‌های مرود نیاز طیور تأمین شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه استان قزوین در تأمین نهاده مشکلی نداشته و در حال حاضر موجودی ذخایر استان 18 هزار تُن سویا است، اعلام می‌کند: از اسفندماه تاکنون بالغ‌بر 70 هزار تُن سویا و 16 هزار تُن ذرت در بین مرغداری‌های استان توزیع‌شده است.
وی تصریح می‌کند: در استان قزوین دو اتحادیه مرغداران گوشتی فعال هستند که هر یک پنج مرغداری را تحت پوشش خود دارند و به‌واسطه این اتحادیه‌ها نهاده‌های دامی حتی تا دو ماه آینده نیز در اختیار مرغداران قرارگرفته است.

اعلام اسامی مرغداران به سازمان صمت جهت نظارت

شاپورزاده اذعان می‌کند: اسامی مرغداران به سازمان صمت اعلام شده است تا در صورت افزایش قیمت و تخلف با آنان برخورد کرده و به تعزیرات حکومتی معرفی کنند.

علی‌اکبر کبیری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین می‌گوید: با توجه به اینکه قیمت مرغ در ستاد تنظیم بازار کشور 12900 اعلام شده است اتحادیه‌هایی که نهاده دولتی با ارز 4200 تومانی دریافت کردند مکلف به عرضه مرغ با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار هستند.

وی بیان می‌کند: مرغداری‌ها موظف هستند هر کیلو مرغ زنده را درب کشتار 8550 تومان عرضه کنند و قیمت کشتارگاه 12000 تومان باشد و درنهایت مرغ با قیمت 12900 تومان به دست مصرف‌کننده برسد.

صمت واحدهای متخلف را به تعزیرات حکومتی معرفی می‌کند

کبیری ادامه داد: با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، جهادکشاورزی به‌عنوان متولی عرضه مرغ با همین قیمت به کشتارگاه است؛ اسامی مرغداری‌ها به سازمان صمت اعلام و مقرر شده است بازرسان سازمان صمت قزوین نظارت و بررسی لازم را انجام داده و واحدهای متخلف را به تعزیرات حکومتی معرفی کنند.

دو هفته از گرانی مرغ در قزوین می‌گذرد و با توجه به اینکه به‌صورت میانگین در قزوین روزانه 60 تُن مرغ روانه بازار می‌شود و مرغداران طی این دو هفته مرغ تولیدی خود را 1500 تومان گران‌تر از قیمت ستاد تنظیم بازار فروخته‌اند، این سوال مطرح می‌شود که تکلیف یک میلیارد و 260 میلیون تومانی که از جیب مردم به جیب مرغداران سرازیر شده است چیست و آیا سازمان صمت استان قزوین واحدهای متخلف را نقره‌داغ خواهد کرد؟/ ایسنا

کپی