اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

خالق ملودی‌های ماندگار

خالق ملودی‌های ماندگار
سامان احتشامی نوازنده پیانو و آهنگساز

یکم مرداد هشتادمین زادروز انوشیروان روحانی است؛ تاریخ تولد او به سال 1318 برمی گردد. این آهنگساز در سال‌های اخیر همکاری‌های نزدیکی با ارکسترهای معروف جهان داشته و دارد که این مسأله نشان از تسلط او بر سبک‌های جهانی موسیقی است و اعتبار بین‌المللی‌اش در این حوزه.

زادگاهش شهر رشت، شهر فرهنگ و هنراست؛ شهری که مردمانش با موسیقی کاملاً آشناهستند. انوشیروان روحانی دربطن خانواده‌ای اهل فرهنگ وهنرمتولد شد و رشد کرد. پدرش رضا روحانی آگاه و آشنا به موسیقی بود و درواقع نخستین معلم واستاد انوشیروان در سن کودکی. نت‌های اولیه را از پدرآموخت و آرام آرام با راهنمایی‌های پدر با ساز ویلون و آکاردئون آشنا شد و آموخت و بعدها به هنرستان عالی موسیقی راه پیدا کرد و زیرنظر بزرگان موسیقی چون جواد معروفی و روح‌الله خالقی آموخته‌های خود را تکمیل کرد.
انوشیروان روحانی از همان آغاز کار به خلق موسیقی علاقه‌ داشت و در این راه ملودی‌های بی‌نظیری ساخت که همچنان مورد توجه نوازندگان و هنرجویان است و تدریس می‌شود. از نظر من استادهایی همچون همایون خرم و انوشیروان روحانی از آهنگسازان بنام موسیقی ایرانی هستند و در زمره بزرگانی که موسیقی را از ضمیر ناخودآگاه خود خلق کرده‌اند تا به گوش جهان برسانند.
از دیگر نکات بارز و قابل توجه فعالیت‌های انوشیروان روحانی ساخت موسیقی فیلم است؛ آثارماندگاری که بیشتر آن به پیش از انقلاب برمی‌گردد اما همچنان شنیدنی هستند و زمزمه می‌شوند.
سبک و یا شیوه نوازندگی انوشیروان روحانی منحصر به‌فرد است و او بسیار با تکنیک و براساس دانش موسیقایی جهان نغمه‌های ایرانی را می‌نوازد.
در واقع علاقه‌مندان به موسیقی و ساز پیانو کاملاً به شیوه نوازندگی او آشنا هستند. افتخار می‌کنم در روزگاری زندگی می‌کنم که انوشیروان‌ها در آن زندگی می‌کنند و نفس می‌کشند و این همنفسی سبب شده از هنر این استادان بزرگ درس‌ها بیاموزیم.
 البته متأسفانه سعادت این را نداشتم شاگردی او را داشته باشم و از این موهبت بی‌نصیب ماندم؛ اما از راه دور هنرشان را الگوی کاری خود قرار داده‌ام. انوشیروان روحانی هشتاد ساله شده اما همچنان مانند یک جوان پرشور و نشاط، موسیقی‌های جاودان و ماندگار می‌سازد.

کپی