اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

محکومیت جهانی تخریب خانه‎های فلسطینی‎ها

محکومیت جهانی تخریب خانه‎های فلسطینی‎ها

گروه جهان / پس از حمله سربازان رژیم صهیونیستی به خانه‎های مردم فلسطین در روستای صور باهر در منطقه وادی الحمص، در نشست شورای امنیت سازمان ملل، ریاض منصور نماینده این کشور از حقوق پایمال شده مردم فلسطین به دفاع برخاست و از شورا خواست هرچه زودتر برای نجات جان فلسطینی‎ها اقدامات لازم را صورت بدهد.

به گزارش الجزیره، او در این نشست گفت: «دور تازه تخریب خانه‎های فلسطینی ها  شوکه‌کننده و غم‎انگیز است. این یک جنایت جنگی تمام عیار است و جهان باید علیه این اقدامات بایستد.» او با در دست نگه داشتن تصاویری که بولدوزرهای در حال تخریب را نشان می‎داد، افزود: «صبح روز یکشنبه، سربازان اسرائیلی به خانه‎های مردم فلسطین هجوم بردند و به زور آنها را به بیرون راندند تا دیوارهایشان را در هم فرو بریزند. آنها با بولدوزر و دینامیت به جان خانه‎ها افتادند و در برابر چشمان فلسطینی‎ها زندگی‎شان را نابود کردند. هیچ تردیدی نیست که این طرح سیستماتیک برای مجبور کردن فلسطینی‎ها به کوچ اجباری است. در فقدان سیستم عادلانه و محاکمه، اسرائیل تبدیل به نظامی آپارتاید علیه اعراب شده است.»نماینده روسیه در سازمان ملل نیز خواستار اعزام هرچه سریع‎تر هیأتی از سازمان ملل برای حل منازعه موجود شد. همچنین منصور العتیبی، نماینده کویت هم ضمن محکومیت حملات اخیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، کویت به‌عنوان تنها کشور عرب در شورای امنیت بیانیه‎ای مطبوعاتی علیه رژیم صهیونیستی را برای تصویب به شورای امنیت ارائه کرده است. او در این باره افزود: «این بیانیه شامل مواردی از جمله محکومیت تخریب منازل فلسطینی‎ها در روستای صور باهر است. ما از این رژیم می‎خواهیم به قطعنامه شماره 2334 متعهد باشد و اشغالگری و شهرک‎سازی‎هایش را متوقف کند. اما از آنجایی که حتی اگر یکی از اعضای شورای امنیت این بیانیه را رد کند، شانس به تصویب رسیدن آن به صفر می‎رسد، ما امیدی به تصویب آن نداریم. اما با این حال وظیفه خود می‎دانیم که با تمام اعضای شورای امنیت تماس بگیریم و خواستار اعلام حمایت از حقوق فلسطینی‎ها شویم حتی اگر لازم باشد تغییراتی را هم در این بیانیه ایجاد می‎کنیم.»
پس از تخریب منازل فلسطینی‎ها، طوفان انتقادات علیه رژیم صهیونیستی به پا خاست. اما عربستان که یک هیأت رسانه‎ای را برای عادی‎سازی روابطش با اسرائیل راهی اراضی اشغال کرده، تا روز گذشته سکوت اختیار کرده بود و هیچ واکنشی نشان نداده بود. اما سرانجام بر اثر فشار گروه‎های حقوق بشری تسلیم و با صدور بیانیه‎ای خواستار توقف فوری این حملات شد.

کپی