اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹
روحانی با اشاره به متوازن نبودن پیشنهادهای ارائه شده از سوی خارجی‌ها:

برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آمادگی داریم

برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آمادگی داریم

گروه سیاسی/ رئیس جمهوری دیروز با تشریح آنچه در سیاست خارجی کشور، از ابتدای دولت یازدهم تا توقیف کشتی متخلف انگلیسی در خلیج فارس گذشت، به غرب هشدار داد که فرصت مذاکره در دولت دوازدهم را مغتنم بشمارد، اما توجه داشته باشد که ایران هیچ گاه تسلیم زور نخواهد شد.

او دلیل اصلی تصمیم ایران به کاهش تعهدات برجامی را تلاش امریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت عنوان و تصریح کرد که در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، پیشنهادهایی از سوی کشورهای مختلف ارائه شده است، اما به دلیل متوازن و متعادل نبودن رد شده است و اگر این فرآیند همچنان ادامه یابد، ایران در برداشتن گام سوم کاهش تعهدات خود تردید نخواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی که در جلسه هیأت وزیران سخن می‌گفت، ابتدا تأکید کرد که این دولت هرگز فرصت مذاکره را از دست نداده و نخواهد داد و تا زمانی که مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارم، برای انجام مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه کاملاً آمادگی داریم تا مشکلات را حل و فصل کنیم. اما در عین حال حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته شاهد تحرکات دیپلماتیک هم در کشورمان و هم در اروپا و سایر مناطق جهان بودیم، یکی از تلاش‌های دولت یازدهم در عرصه سیاسی را بن‌بست شکنی عنوان کرد و افزود: مذاکراتی که در طول 8 سال قبل از دولت یازدهم جریان داشت، از گشایش چندانی برخوردار نبود و هیچ‌ وقت به نتیجه ملموسی نمی‌رسید.
او با بیان اینکه اولین اقدام دولت یازدهم شکستن بن‌بست سیاسی در عرصه بین‌المللی بود، اظهار کرد: دولت توانست همان طوری که وعده داده بود، در 100 صد روز، بن‌بست‌ها را کنار بزند و در این 100 روز به توافق ژنو، دست پیدا کردیم و به واسطه این توافق بن‌بست سیاسی شکسته شد و یکی از برکات این توافق این بود که ماهانه تا 700 میلیون دلار از پول‌های قفل شده ملت ایران آزاد شد و قیمت ارز کاهش یافته و مردم احساس رفاه بیشتری به دست آوردند.
روحانی با تأکید بر اینکه می‌توانستیم کمتر از یک سال بعد از توافق ژنو به توافق نهایی برسیم، گفت: عربستان سعودی و رژیم غاصب صهیونیستی تلاش زیادی به خرج دادند تا این کار به نتیجه نرسد، به نحوی که در جریان مذاکرات هسته‌ای کشورمان، وزیر امور خارجه عربستان و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هر روز به اروپا و بویژه به وین و ژنو رفت و آمد می‌کردند تا توافق کشورمان را به تأخیر بیندازند و با چنین اقداماتی علیرغم اینکه در سال 93 آماده توافق نهایی بودیم، در شب آخر، امریکا از آن عقب‌نشینی کرد.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه دولت علیرغم همه فشارهای بدخواهان خارجی، خسته نشده و مصمم به راه خود ادامه می‌دهد، گفت: توانستیم در 23 تیرماه سال 94 روزی که به نام روز گفت و گو و تعامل سازنده نامگذاری شده به توافق برسیم.
او افزایش صادرات نفت به بیش از 2 میلیون بشکه را یکی از نخستین ثمرات این توافق دانست و تصریح کرد: براساس گفته رئیس گمرکات کشورمان در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق و کالا، برجام یک عامل بزرگ و مؤثر در زمینه مبارزه با قاچاق بود و امروز هم اگر مسائلی در این زمینه وجود دارد، به خاطر مشکلاتی است که برای برجام به وجود آمده است.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه برجام عامل مؤثری برای مبارزه با قاچاق بود تا دکان کاسبانه عده‌ای تعطیل شده و از اموال مردم سوء استفاده نشود، به فرصت طلایی ایران برای بهره‌برداری از برجام در فاصله دی ماه 94 تا سال 97 اشاره کرد و گفت: امریکا در اردیبهشت سال 97 بدون دلیل از برجام خارج شد و تصورشان این بود که یک روز پس از خروج آنان کشورمان نیز از برجام خارج خواهد شد و متعاقب آن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان باز خواهد گشت.
روحانی با بیان اینکه پس از خروج امریکا از برجام، فرصتی به دنیا دادیم تا دو طرف بتوانند به تعهدات خود عمل کرده و طرف مقابل بتواند خلأ خروج امریکا را پرکند، اظهار کرد: پس از خروج امریکا از برجام یک سال صبر کردیم که بسیار راهبردی و تاریخی بود، البته باید توجه داشت که در این یکسال به اندازه‌ای که نیاز داشتیم، می‌توانستیم نفت بفروشیم. اینکه عده‌ای مطرح می‌کنند چه لزومی داشت که یکسال برای نشان دادن واکنش علیه اقدام امریکا صرف می‌شد، ظاهراً حافظه تاریخی ضعیفی دارند.
رئیس جمهوری اضافه کرد: تا زمانی که به رغم خروج امریکا می‌توانستیم به اندازه نیاز خود نفت بفروشیم، به صورت کجدار و مریز با موضوع خروج امریکا از برجام برخورد کردیم، اما از وقتی که به طور کامل برای تحریم نفت ایران وارد عمل شدند، بی‌تردید شرایط جدیدی نیز پیش آمد، لذا شرایط اردیبهشت سال 98 با اردیبهشت سال 97، متفاوت شد و با توجه به شرایط جدید تصمیمات قاطعی را درباره کاهش تعهدات اتخاذ کرده و فرصت‌های 60 روزه‌ای برای انجام تعهدات به طرفین اعلام کردیم.
روحانی با بیان اینکه در فرصت 60 روزه اول اگر چه طرف مقابل تحرکاتی انجام داد، اما از نظر ما اقدام آنها به اندازه کافی نبود، اضافه کرد: لذا بعد از آن از دو تعهد دیگر خارج شدیم. در این فرصت تلاش‌ها و پیشنهادهای زیادی از طرف کشورهای مختلف مطرح و انجام شده است تا کاهش تعهدات خود را متوقف کنیم و آنان نیز در مقابل اقداماتی انجام دهند؛ اما پیشنهادات آنان از نظر ما متعادل و متوازن نبود و بدون تردید اگر اقدامات‌شان متعادل بود آن را می‌پذیرفتیم.
او ادامه داد: همچنان که بارها تأکید کرده‌ایم کاهش تعهدات کشورمان موقتی است و چنانچه آنان به تعهدات خود به طور کامل عمل کنند، قابلیت بازگشت به شرایط قبل از کاهش تعهدات‌مان‌ را داریم و چنانچه طرف مقابل اقدامات درست و متعادلی انجام دهد و آتش بس در جنگ اقتصادی حاصل شود، فرصتی ایجاد خواهد شد که با یکدیگر سخن گفته و به نتیجه برسیم و البته در این زمینه کشورهایی هم واسطه‌ هستند و مکاتبات و تماس‌هایی در حال انجام است و همه بدانند که هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه کاملاً برای مذاکره عادلانه و عزتمندانه آمادگی داریم، اما حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم قرار بگیریم، تصریح کرد: تسلیم را غیرجایز می‌دانیم و آن را ملت ایران و قانون اساسی نمی‌پذیرد، اما برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آمادگی داشته و الان هم آماده هستیم.
روحانی با بیان اینکه با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مکاتبه و تماس داریم اما تا امروز به نقطه مطلوب نرسیدیم، دلایل آن را این طور بیان کرد: پیشنهادهایی که داشتند، متعادل نبوده است، اما همچنان روند فعالیت‌های سیاسی را ادامه خواهیم داد و چنانچه به نتیجه نرسیم و فرصت 60 روزه دوم هم به پایان برسد، حتماً گام سوم را نیز برمی‌داریم.
رئیس جمهوری خطاب به مردم ایران، گفت: همه مردم عزیز کشورمان بدانند که ما اهل لجبازی و دنبال جنگ و تنش نیستیم، اما در عین حال حاضر نیستیم زیر حرف زور برویم و در برابر قلدری تسلیم شویم.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه ایران در کنار حفظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای امنیت سایر آبراه‌های جهان از جمله باب‌المندب و اقیانوس هند، تلاش می‌کند، اظهار کرد: تنگه هرمز از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و نه جای شوخی است و نه جای اینکه کشوری بخواهد مقررات بین‌المللی را در آن نادیده گرفته و برخلاف جهت و بی‌توجه به هشدارهای سپاه پاسداران که مسئولیت امنیت تنگه هرمز را برعهده دارد، وارد این تنگه شود.
رئیس جمهوری با تجلیل از اقدام شجاعانه سپاه پاسداران در متوقف کردن کشتی متخلف انگلیسی، ادامه داد: سپاه پاسداران شجاعانه و با قدرت کشتی متخلف انگلیسی را توقیف کرد، چرا که از همه دستورات و هشدارها سر باز زده بود و کار بسیار دقیق، حرفه‌ای و درستی در این زمینه انجام داده است و معتقدم که همه دنیا باید از سپاه پاسداران بخاطر امنیت خلیج فارس، سپاسگزار باشند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: به دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیستیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد.

برش
فعالیت های بازرگانی متمرکز می شود

روحانی از اقدام ارزشمند دستگاه اطلاعاتی و قضایی علیه سیستم جاسوسی امریکا و سیا طی روزهای اخیر تجلیل کرد و با اشاره به اقدامات دولت برای ساماندهی اوضاع اقتصادی و بازار، گفت: در این زمینه به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از اختیاراتی که در زمینه بازرگانی برعهده وزارت جهاد کشاورزی بود، به وزارت صنعت، معدن و تجارت، برگردد؛ در این زمینه در شورای عالی اقتصادی به جمع‌بندی رسیده و مصوبه آن را خدمت مقام معظم رهبری ارسال کردیم و در این زمینه موافقت شد که تمام فعالیت‌های بازرگانی در یک جا متمرکز شود و قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی همه اختیارات را در این زمینه برعهده دارد.  روحانی گفت: همچنین رهبر معظم انقلاب دستور دادند که درخصوص تنظیم بازار هم تلاش مجدانه‌ای صورت بگیرد که قطعاً این کار نیز انجام خواهد شد تا شاهد رفاه بیشتر مردم باشیم.

کپی