اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

تشخیص سرطان با هوش مصنوعی آسان تر می شود

تشخیص سرطان با هوش مصنوعی آسان تر می شود
بیتا میرعظیمی

یافته های جدید محققان اروپایی نشان می دهد که هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک راههای سریع و دقیق تری برای شناسایی و درمان انواع سرطان پیدا کرده و جان بسیاری از بیماران را نجات خواهد داد.

 به گفته محققان اروپایی هوش مصنوعی قادر به پردازش اطلاعات و داده های پیچیده در مدت زمانی کوتاه بوده و با وجود چنین قابلیتی قادر به تشخیص و شناسایی جزئیاتی است که با روش ها و فناوریهای موجود به هیچ وجه قابل ارزیابی و تجزیه و تحلیل نیست.

اگرچه امروزه به برکت توسعه فناوریهای نوین، بسیاری از سلولهای سرطانی در مراحل اولیه از طریق آزمایش خون و یا تصویربرداریهای پیشرفته تشخیص داده می شوند. اما در این میان هوش مصنوعی می تواند نقش مهم تری را ایفا کرده و با تفسیر صحیح و علمی تصاویر پزشکی و همچنین آزمایش های گرفته شده از بیمار جزئیات بسیاری مهمی را کشف کرده و در اختیار پزشکان قرار دهد. با در پیش گرفتن چنین شیوه ای بسیاری از تومورهای سرطانی به موقع تشخیص داده شده و بسیاری از بیماران درمان شده و عمری طولانی خواهند داشت.

هوش مصنوعی درعین حال قادر است به منظور شناسایی اولیه و درمان انواع سرطان، نمودارهایی علمی از داده ها و اطلاعات موجود را طراحی کرده و با اندازه گیری صحیح تغییرات در بدن بیمار وجود و یا گسترش توده های سرطانی را تشخیص دهد.

تشخیص زودهنگام این بیماری، جلوی تکثیر و گسترش سلول های سرطانی در بدن را به طرز معجزه آسایی گرفته و شرایط بهتری نیز برای درمان بیمار و بازگشت او به زندگی عادی فراهم خواهد کرد. دانشمندان امیدوارند با توسعه هوش مصنوعی بسیاری از سلول های سرطانی در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کنند.

گفتنی است در حال حاضر بسیاری از محققان پیش بینی کردند که  آمار ابتلا به سرطان تا پایان سال جاری میلادی به ۱۸.۱ میلیون در سراسر جهان رسیده و از این میان ۹.۶ میلیون نفر جان خود را از دست دهند. در چنین شرایطی به نظر می رسد توسعه هوش مصنوعی می تواند امیدی تازه در دل بیماران برای درمان و تشخیص به موقع ایجاد کرده و جان بسیاری از آن ها را نجات دهد.

 

کپی