اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹

نظر محبیان درباره ردصلاحیت‌ کاندیداها در شورای نگهبان/ در هرکاری سلایق می‌تواند تأثیرگذار باشد

نظر محبیان درباره ردصلاحیت‌ کاندیداها در شورای نگهبان/ در هرکاری سلایق می‌تواند تأثیرگذار باشد

باید بتوان روندی را طراحی کرد که همواره عملکرد، صلاحیت و سلامت نمایندگان با ملاک‌های مشخصی ( نه در حوزه بیان نظرات، بلکه بیشتر در حوزه سلامت اقتصادی) البته نه محدود و جناحی، بلکه بر اساس مصالح مردم سنجیده شود و روندی باشد که نماینده‌ای که توسط مردم برگزیده می‌شود، در هنگام ورود به مجلس سالم هست در پایان دوره هم سالم باقی بماند

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره انتظارات گروه‌های سیاسی از شورای نگهبان می‌گوید: شورای نگهبان یک چارچوب قانونی برای انجام وظایف خود دارد و طبیعتاً اولین درخواست از شورای نگهبان این است که به همان چارچوبی که قانون برایش مشخص کرده است، متکی باشد و به آن عمل کند.

امیر محبیان، فعال سیاسی اصولگرا درباره انتظارات گروه‌های سیاسی از شورای نگهبان در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: هنگام احراز صلاحیت کاندیداها این نگرانی ممکن است وجود داشته باشد که این احراز صلاحیت مبتنی بر قانون است یا مبتنی بر سلایق؟ دغدغه‌ای که گاهی اصلاح‌طلبان این را مطرح می‌کنند. البته همیشه شورای نگهبان مطرح کرده است که مر قانون برایشان مدنظر است، اما اصلاح‌طلبان بحث دخالت سلایق را مطرح می‌کنند. البته در هر کاری به نحوی سلایق می‌تواند تأثیر بگذارد، ولی به نظر می‌رسد بیشتر قصد و نیت شورای نگهبان، اجرای قانون است که انشاءالله سلایق تأثیر نگذارد و نمی‌گذارد.

محبیان می‌افزاید: یکی از مباحث جدی که وجود دارد و من آن را به‌عنوان آسیب می‌دانم، این است که  شورای نگهبان  به‌عنوان تأییدکننده صلاحیت فرد در یک مقطع و بازه زمانی، تحقیقات و بررسی‌هایی را انجام می‌دهد و بر این اساس، فردی را تأیید می‌کند. فرض می‌کنیم که تمام مراحل به‌درستی انجام می‌شود و فرد تأیید صلاحیت می‌شود، اما این موضوع مطرح است که آیا این صلاحیت و خصوصیات فرد تا پایان دوره خود باقی می‌ماند یا خیر. ممکن است فرد هنگام ورود به مجلس، صلاحیتش احراز شود و مشکلی نداشته باشد، اما چون این نظارت ادامه پیدا نمی‌کند، دیگر شورای نگهبان مسئولیتی در این مورد ندارد و این خطر همیشه وجود دارد که فرد این شرایط را از دست بدهد.

این فعال سیاسی اصولگرا معتقد است: وقتی از شورای نگهبان این سؤال را می‌پرسیم، می‌گوید که طرح  نظارت بر عملکرد نمایندگان را خود نمایندگان در جلسه تصویب کردند و نظارت را بر عهده خودشان گرفتند که شاید از نظر من این خیلی کار درستی نباشد، به این دلیل که شاید شرایطی که باید احراز شود، توسط ناظری خارج از نمایندگان  خیلی بهتر می‌تواند اعمال شود تا کسانی که ممکن است خودشان با تیغ همین ارزیابی سنجیده بشوند. لذا ممکن است از آنجایی که فرد خودش نماینده مجلس هست و همیشه این احتمال را می‌دهد که ممکن است خودش با این محک سنجیده شود، در عمل این محک را از اعتبار بیندازد.

او تأکید دارد: معتقد هستم که باید بتوان روندی را طراحی کرد که همواره عملکرد، صلاحیت و سلامت  نمایندگان با ملاک‌های مشخصی ( نه در حوزه بیان نظرات، بلکه بیشتر در حوزه سلامت اقتصادی) البته نه محدود و جناحی، بلکه بر اساس مصالح مردم سنجیده شود و روندی باشد که نماینده‌ای که توسط مردم برگزیده می‌شود، در هنگام ورود به مجلس سالم هست در پایان دوره هم سالم باقی بماند./ ایرناپلاس

کپی