اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
عراقچی پیام روحانی را به مکرون می‌دهد

فرستاده تهران در پاریس

فرستاده تهران در پاریس

گروه سیاسی/ تهران فرستاده خود را با هدف ادامه رایزنی پیرامون توافق هسته‌ای به پاریس فرستاد. سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در حالی روز گذشته به منظور رساندن پیام کتبی رئیس جمهوری ایران به امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه راهی این کشور شد که تهران و پاریس طی روزهای اخیر دیپلماسی فشرده‌ای را برای یافتن راهکار نجات برجام به جریان انداخته‌اند.

روحانی و مکرون ماه گذشته در سه  تماس تلفنی مذاکرات مفصلی را از سر گذراندند تا دست‌کم از طریق مقابله مؤثر با تحریم‌های اقتصادی امریکا و محقق شدن منافع اولیه جمهوری اسلامی از متوقف شدن بخش دیگری از تعهدات برجامی ایران ممانعت به عمل آورند. ایران تاکنون اجرای دو بخش از تعهدات اصلی در برجام را متوقف کرده است، عبور از سقف ذخایر مجاز غنی‌سازی و سطح غنی‌سازی 67/3 درصدکه مقام‌های کشورمان اعلام کرده‌اند به محض تحقق یافتن مطالبات کشور، آماده بازگشت به عقب و اجرای تمام و کمال تعهدات خود هستند. بعد از اقدام دوم ایران یعنی عبور از سطح غنی‌سازی، ۶۰ روز فرصت برای طرف‌های باقی مانده در برجام و بخصوص اروپایی‌ها در پیش است تا یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه ایران و امریکا یافت شود وگرنه شرایط منطقه به وخامت بیش از حد موجود منتهی خواهد شد.
در پی برداشتن گام دوم از سوی ایران بود که فرانسه به عنوان یکی از سه کشور اروپایی طرف برجام برای یافتن ابتکار عمل جهت جلوگیری از فروپاشی این توافق پا پیش گذاشت. رئیس جمهوری فرانسه علاوه بر تماس‌های تلفنی با روحانی، امانوئل بن، مشاور خود را به تهران فرستاد تا همزمان با حضور او منابع خبری از پیگیری طرح «فریز در برابر فریز» سخن بگویند. طرحی که می‌گوید بر پایه آن لازم نیست امریکا به برجام باز گردد همچنان که ایران نیز لازم نیست از کاهش تعهدات خود دست بشوید بلکه هر دو برای دوره‌ای کوتاه اقدامات خود را منجمد می‌سازند. امریکا تحریم‌های خود را بویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی منجمد می‌سازد و در مقابل ایران نیز روند بازنگری در تعهداتش را منجمد کند.
چنان که پیدا بود، این پیشنهاد مورد اقبال مقام‌های ایران قرار نگرفت و آنها انجام هر پیشرفتی در روند اجرای برجام را به برداشتن همه تحریم‌های هسته‌ای از سوی امریکا منوط کردند. اینک به نظر می‌رسد مقام‌های تهران و پاریس به جست وجوی راهکارهای دیگری برخاسته‌اند. در همین چارچوب به نظر می‌رسد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر اخیرش به نیویورک پیشنهادی را در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح کرد که براساس آن پیشنهاد می‌شود ایران پروتکل الحاقی را که به موجب توافق هسته‌ای اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، در ازای برداشتن همه تحریم‌ها از سوی امریکا به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند. هرچند که تاکنون مقام‌های امریکایی واکنش مشخصی به این پیشنهاد ایران نداشته‌اند اما پیش‌بینی می‌شود این ایده یکی از محورهای اصلی رایزنی‌های فشرده مقام‌های ایران و فرانسه باشد. باید دید پاریس تا چه اندازه توان پیگیری و حمایت مؤثر از راهکار پیشنهادی تهران را برای نجات برجام در خود می‌بیند. 

کپی