اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
« آخوند کمالی »، مشاور استاندار خراسان شمالی در امور اهل تسنن درباره فعالیت زنان در مشاغل میدانی:

با حضور زنان در فعالیت های اجتماعی به شرط رعایت مسائل شرعی مشکلی ندارم

با حضور زنان در فعالیت های اجتماعی به شرط رعایت مسائل شرعی مشکلی ندارم
حمید حاجی پور گزارش نویس

برخی از فعالان حقوق زنان ترکمن می‌گویند، فعالیت زنان در عرصه‌ اجتماعی و مشارکت‌های مدنی در جامعه ترکمنان با چالش‌هایی روبه‌رو است؛

 چالش‌هایی که حتی دهیار زن روستای مرزی «چال تلپک» از توابع جرگلان خراسان شمالی هم به آن اشاره می‌کند یعنی مخالفت با کار میدانی و روبه‌رو شدن با مردان نامحرم! عده‌ای از زنان ترکمن مدعی هستند فعالیت و کار کردن زنان همچون دهیاری و بخشداری و حتی مشاغل دیگر از سوی برخی ریش‌سفیدان یا روحانیون اهل سنت با مخالفت شدیدی روبه رو است. همین اختلاف نظر و مخالفت منجر به شکاف بین جامعه سنتی و افرادی است که می‌خواهند تابوها را بشکنند.این موضوع من را بر آن داشت تا برای بررسی فعالیت اجتماعی و اقتصادی زنان با تأثیرگذارترین روحانی استان خراسان شمالی ملاقات کنم. این را همین ابتدا بگویم که اگر در سیستان و بلوچستان مولوی عبدالحمید، روحانی برجسته و محبوب مردم باشد در خراسان شمالی «گلدی کمالی» معروف به «حاج آخوند کمالی» روحانی و پدر معنوی ترکمنان این استان به حساب می‌آید. او سال‌های سال است در حوزه علمیه‌ روستای امانلی از توابع راز و جرگلان مشغول پرورش و آموزش طلبه‌های اهل تسنن است.
حاج آخوند 66 ساله مشاور استاندارانی بوده که هر دوره بر مسند استانداری خراسان شمالی تکیه زده‌اند. او هم‌اکنون مشاور استاندار در امور اهل سنت است و نفوذ و تأثیر زیادی در جامعه ترکمنان دارد تا جایی که گفته می شود مشارکت بیش از 90درصدی اهل تسنن خراسان شمالی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری، بواسطه توصیه وی صورت گرفته است.
برای ملاقات با آخوند کمالی به حوزه علمیه خادمیه می‌روم، حوزه‌ای که مدیر و بنیانگذارش خود او است و 42 سال از ساخت آن می‌گذرد. حاج آخوند سر ساعت 8 صبح که قرار ملاقات گذاشته‌ام در کتابخانه از من استقبال می‌کند. مرد میانه‌ قد و چهارشانه با محاسن بلند سفید و سبیل‌هایی کوتاه همچون سایر روحانیون اهل سنت و لبخند بر لب دارد.
تا سال‌های پیش در منطقه راز و جرگلان سابقه نداشته است که زنی جوان به‌عنوان دهیار انتخاب شود یا زنی به‌عنوان خبرنگار فعالیت کند. این موضوع نشان می‌دهد زنان ترکمن می‌توانند همانند مردان در فعالیت‌های اجتماعی هر چند سخت مشارکت داشته باشند. همین ابتدای مصاحبه از حاج آخوند نظرش را درباره اشتغال زنان می‌پرسم که مخالف آن است یا نه؟
«از نظر اسلام زنان و مردان با هم یکسان هستند ولی در فعالیت‌های اجتماعی تفاوت‌هایی بین آنان است. از دیدگاه اسلام و علمای اهل سنت وظیفه اصلی زنان، خانه‌داری و تربیت فرزندان است و در بخش‌های دیگر کشاورزی و دامداری و قالی‌بافی و... باید بگویم که زنان ترکمن از مردهایشان کاری‌تر هستند و فرهنگ و اقتصاد ترکمن وابسته به زنان است. اگر می‌خواهید هنر و فرهنگ ترکمن را ببینید باید به خانه‌هایشان بروید و قالی‌هایی که می‌بافند، ببینید که با چه ظرافتی بافته می‌شوند.
من با مشارکت زنان در فعالیت‌های اجتماعی مشکلی ندارم ولی در چارچوب و قوانین شریعت اسلام. وقتی در شریعت ما گفته شده که زن بدون اجازه محرمش نمی‌تواند سفر حتی سفری کوتاه داشته باشد چطور ممکن است یک زن از خانه خارج شود و برای پیگیری مسائلی که نیاز به حضور در ادارات و سازمان‌های مختلف دارد با مردان نامحرم گفت‌و‌گو کند؟ من بارها از استاندار خواسته‌ام تعدادی از زنان تحصیلکرده ترکمن را در ادارات دولتی و فضایی که ضربه‌ای به عفت زنان وارد نشود، بکارگیری کند ولی این درخواست فعلاً به جایی نرسیده است.»
شما در نماز جمعه از مسئولان بخشداری و استانداری انتقاد کرده‌اید که چرا بدون مشورت با روحانیون اهل تسنن این منطقه، زنان را در مناصب میدانی به کار گرفته اند و به دهیار زن جوان هم اشاره کرده‌اید. این سخنرانی شما در بین برخی از زنان ترکمن بخصوص در بخش راز و جرگلان با انتقادهایی روبه‌رو بوده.
«بله من در نماز جمعه به این کار انتقاد کرده‌ام و حرفم این است که چرا از دختران ترکمن که تحصیلات دانشگاهی دارند در مشاغلی همچون کارمندی و پرستاری و کار دفتری استفاده نمی‌کنند و بعد می‌آیند زن جوانی را دهیار معرفی می‌کنند که شوهرش به‌دلیل مشکلات مالی برای کار به تهران رفته و شورای روستا و بخشداری برای اینکه تبلیغ کنند که ما در چنین جامعه‌ای زنی را دهیار کرده‌ایم و از این زن استفاده ابزاری می‌شود.
- صریح بپرسم، شما با فعالیت‌های میدانی زنان مخالف هستید؟
- بله، مخالف هستم.
- جناب کمالی می‌شود دلیل آن را بیان کنید؟
- ببینید در یک جامعه سنتی که بر پایه شریعت و فقه اسلامی است یک زن در کار میدانی باید با مردها سر و کله بزند که بحث محرم و نامحرم به میان می‌آید از سوی دیگر ابتدا باید بستر این کار آماده بشود بعد زن‌‌ها مشغول به کار شوند.
- چه بستری؟
- استاندار یا معاونانش از من بپرسند چه بستری، به آنها خواهم گفت. بستر یعنی اینکه از من که مشاور استاندار در امور اهل سنت هستم بپرسند که برای استخدام چند خانم ترکمن در این پست و سمت معرفی کن و من هم افراد را معرفی کنم البته در مشاغلی که به عفت زن خدشه‌ای وارد نشود. شاید یک زن بهتر از مردان بتواند کار کند ولی مسائل ناموسی هم باید رعایت شود. زنان ما نباید گرفتار بازی‌های سیاسی و استفاده ابزاری برخی از جناح‌ها شوند. در کل باید بگویم در این منطقه شرایط فرهنگی مهیا نیست.
٭٭٭
در جامعه ترکمن خراسان شمالی آخوند کمالی محبوبیت و البته تأثیرگذاری بسیاری دارد تا جایی که مردم سعی می‌کنند سخنان و موعظه‌های حاج گلدی را رعایت و از آن پیروی کنند اما عده‌ای هم هستند که می‌خواهند تابوشکنی کنند. آنها گاهی در مقابل آخوند کمالی جبهه می‌گیرند و در مقابل حرف‌های او واکنش نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال چند هفته پیش سخنان آخوند در چند کانال تلگرامی بخش جرگلان بازتاب‌های زیادی داشت از جمله انتقاد از وی درباره حضور زنان در مشارکت‌های اجتماعی.
آخوند کمالی درباره این انتقادها چنین پاسخ می‌دهد:«جایی که مسائل غیرشرعی ببینم و احساس کنم کسانی می‌خواهند بی‌بند و باری در جامعه رواج دهند مخالفت می‌کنم و پشت تریبون هم به این رفتارها اعتراض خواهم کرد. برخی در مقابلم جبهه می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی از من انتقاد می‌کنند و حتی به استاندار هم گفته‌اند آخوند کمالی با فعالیت‌های اجتماعی زنان مخالف است. تکرار می‌کنم با فعالیت اجتماعی زنان مشکل ندارم ولی در چارچوب فرهنگ و شریعت اسلام. هنر این نیست که کسی 24 ساعته با گوشی‌اش بازی کند و ادعا کند به‌دنبال دفاع از حق و حقوق زنان است. فرهنگ و عفت و پاکدامنی زنان ترکمن را باید در خانه‌‌هایشان و پای دار قالی‌هایشان دید. زنان ترکمن از هر 10 انگشت‌شان هنر می‌بارد و نیازی ندارند کسی برایشان دلسوزی کند.»
آخوند کمالی در پایان مصاحبه‌اش عنوان می‌کند عروس خودش در حوزه علمیه خادمیه مدرس است و به زنان طلبه علوم دینی می‌آموزد پس مشکلی با فعالیت زنان ندارد و حتی در آستانه انتخابات از زنان می‌خواهد حتماً پای صندوق‌های رأی بیایند و کسی را انتخاب کنند که در سرنوشت آنها تأثیرگذار است. او عقیده دارد یک زن جوان در روستایی دورافتاده و در نزدیکی مرز توان کار میدانی، حاضر بودن در اجرای طرح‌های عمرانی و پیگیری برخی امور را ندارد و باید در کارهای سبک‌تر بکارگیری شود.
کپی