اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

حـواشی دادگـاه

حـواشی دادگـاه

ساعت 9:40 / با ورود قاضی محمد کشکولی جلسه دادگاه آغاز شد. او در ابتدای جلسه ضمن اشاره بر انتشار اخبار از سوی رسانه‌ها تأکید کرد که در بازتاب مطالب نهایت دقت را داشته باشید و اظهارنظرهای طرفین پرونده را به عنوان سند منتشر نکنید.

کامران علمدهی
خبرنگار


 ساعت 9:50 / حمیدرضا گودرزی وکیل محمدعلی نجفی پشت تریبون رفت و به دفاع از موکلش پرداخت. او معتقد بود که تاکنون در بازپرسی‌ها و در جلسات قبلی دادگاه به مسائل مطروحه پرداخته شده و حالا او قصد دارد به مسائل ماهوی این پرونده بپردازد. مسائلی که معتقد بود می‌تواند ابعاد پنهان این پرونده را روشن کند و نشان دهد که نجفی مرتکب قتل شبه عمد شده است.
 نکته حائزاهمیت در هنگام دفاعیات گودرزی توجه محمدعلی نجفی به صحبت‌های وکیلش بود به نوعی که در زمان قرائت لوایح از سوی گودرزی، نجفی تنها چندبار پلک زد و با تمام وجود به صحبت هایش گوش می‌کرد.
 ساعت 10:40 / محمدعلی نجفی با دستور قاضی کشکولی و با عنوان «آقای دکتر نجفی به پشت تریبون بروید»، به دفاع از خودش پرداخت. اما نکته جالب سؤال قاضی از نجفی بود که پرسید شما همین یک اسلحه را در منزل داشتید؟ و او در پاسخ گفت: یک قبضه مسلسل شکیل هم داشتم که در یک دوره‌ای به اعضای دولت می‌دادند و بعدها آن را تحویل دادم.
بعد از صحبت‌های نجفی، قاضی به او گفت «در صورت خسته بودن می‌توانید بنشینید» اما نجفی پاسخ داد «خسته نیستم و حاضرم به همه سؤالات شما و کارشناسان پاسخ دهم.»
ساعت 10:50 / به دستور قاضی، بخشی از فیلم بازسازی صحنه پخش شد اما چون فیلم صدا نداشت حضار چندان توجهی به آن نکردند.

---


 ساعت 11:00 / سرگرد عزتی راد کارشناس اسلحه شناسی پشت تریبون رفت و در ابتدا به وکیل نجفی که در رابطه با نوع شلیک گلوله‌ها و فرم مرمی‌های یافت شده اظهارنظر کرده بود، با طعنه گفت: «ورود شما را به عرصه کارشناسی اسلحه تبریک می‌گویم» سپس صحبت هایش را پی گرفت و پس از آن به نظر دیگر وکیل متهم مبنی بر این‌که چرا دادگاه تنها به یک کارشناس اسلحه شناسی قناعت کرده، گفت: «تهران تنها یک کارشناس اسلحه شناسی دارد.»
 ساعت 11:23 / سرگرد عزتی راد در جمع بندی نظراتش عنوان کرد: «قریب به اتفاق اظهارات محمدعلی نجفی درست است.»
یکی از نکات این جلسه ابهام در درجه عزتی راد بود که قاضی او را «سرگرد» صدا می‌کرد و نجفی و گودرزی او را «سرهنگ» خطاب می‌کردند.
 ساعت 11:25 / دکتر میرویسی کارشناس کالبدشناسی از پزشکی قانونی پشت تریبون رفت و توضیحاتی را در خصوص معاینه جسد در محل وقوع قتل و در محل پزشکی قانونی ارائه داد.
 ساعت 11:45 / قرار بود دکتر یوسفی روانپزشک در خصوص معاینات انجام شده صحبت کند اما قاضی از گودرزی خواست تا آخرین دفاعیات خود را در خصوص متهم انجام دهد و پس از آن هم هیچگاه این فرصت که او در رابطه با پرونده صحبت کند به روانپزشک مذکور داده نشد. در این بخش گودرزی با تشبیه گواهینامه به مجوز سلاح عنوان کرد که عدم تمدید مجوز به معنای عدم صلاحیت نیست چون ایشان برای تمدید قصور کرده است اگر فردی تاریخ گواهینامه‌اش منقضی می‌شود و در تمدید آن قصور کند باید بگوییم که او دیگر رانندگی بلد نیست و نمی‌تواند پشت فرمان بنشیند.
 ساعت 12:00 / فرزند میترا استاد به جایگاه رفت و با نشان دادن پیراهنی که روز جنایت بر تنش بود به قاضی گفت «دکمه‌های یافت شده در داخل خانه مربوط به پیراهن من بوده که پس از دیدن جسد مادرم عصبانی شدم و آن را پاره کردم.»
قاضی از مهیار – پسر مقتول – پرسید آن روز با به دست گرفتن یک چاقو پدرت را تهدید به مرگ کردی. منظورت پدر خودت بود یا پدرخوانده ات –نجفی – که او در پاسخ گفت «محمدعلی نجفی.» البته این ابهام روشن نشد که آیا پسر میترا استاد در خانه محمدعلی نجفی را پدر صدا می‌کرده یا نه.
 ساعت 12:20 / نجفی آخرین دفاعیاتش را در 7 عنوان مطرح کرد که در همه آنها تأکید داشت که عمد و قصدی در کار نبوده اما دو عنوان آن جالب به نظر می‌رسید اول این‌که در کیفرخواست عنوان شده بود که در سال 77 اسلحه به او داده شده که نجفی عنوان کرد «این اسلحه در سال 60 از سوی حراست سازمان برنامه و بودجه به او داده شده است» و دوم هم این بود «اگر قصد و نیتی از قبل طراحی شده داشتم راه‌های زیادی وجود داشت که این اقدام صورت گیرد و من در پشت پرده پنهان بمانم.»
 نکته جالب در این جلسه ابراز احساسات و ارادت برخی از افراد بود که هنگام انتقال محمدعلی نجفی از دادگاه دیده می‌شد و در بین افراد جملاتی چون؛ «دکتر مواظب خودت باش»، «استاد ان شاءالله درست می‌شود»، «آقای نجفی نگران نباش» و... شنیده می‌شد.
- ساعت 12:40 ختم جلسه دادگاه اعلام شد.

کپی