اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درگذشت

پایان مأموریت آمانو

پایان مأموریت آمانو

گروه سیاسی/ در میان چهره‌هایی که نام‌شان در ماجرای پرونده هسته‌ای ایران با جهان غرب مطرح شد، نام «یوکیو آمانو» دیپلمات 72 ساله ژاپنی در قامت مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیش از هر فرد دیگری بر سر زبان‌ها افتاد. دیپلماتی که پرونده زندگی خود او دیروز بسته شد و شاید آخرین تصویری که از نقشش در پرونده هسته‌ای ایران به ماندگار ماند، مقاومت در آخرین ماه‌های مسئولیتش در برابر فشارهای پیدا و پنهان دولت دونالد ترامپ در امریکا برای جلوگیری از پرونده‌سازی دیگری علیه ایران بود.

بی تردید نقش‌آفرینی آژانس به رهبری آمانو برای روشن شدن ابعاد پرونده معروف و جنجالی موسوم به ابعاد نظامی احتمالی (پی ام دی) که از سوی جبهه مخالفان جمهوری اسلامی در آژانس گشوده شده بود و به افزایش فشارهای بی سابقه‌ای علیه آن منجر شده بود، نقش مهمی در گره‌گشایی از اختلافات ایران و 1+5 داشت و راه را برای رسیدن به توافق هسته‌ای هموار کرد.
در نتیجه بسته شدن این پرونده جنجالی و صدور قطعنامه شورای حکام بود که 12 قطعنامه این شورا که طی سال‌های 2003 تا 2012 در رابطه با موضوع اجرای پادمان با ایران و از جمله مطالعات ادعایی علیه ایران تصویب شده بود، لغو شد و روابط ایران و آژانس در قالب اجرای موافقتنامه پادمان (ان پی تی) و ایفای نقش نظارتی بر روند اجرای برجام تعریف شد. در امتداد چنین مسیری آژانس به رهبری آمانو مأمور نظارت بر روند ایفای تعهدات هسته‌ای ایران شد و همین رصد دقیق برنامه‌های هسته‌ای ایران بود که به انتشار 15 گزارش واقع بینانه از وفاداری ایران به پیمان صلح هسته‌ای انجامید.
اما مأموریت آمانو با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تندرو امریکا که وعده بر هم زدن توافق هسته‌ای را داده بود، سخت‌تر شد. جایی که آژانس در کانون فشارهای دوباره علیه ایران قرار گرفت؛ به این ترتیب که دولتمردان امریکایی و مقام‌های اسرائیلی در بحبوحه این فشارها کوشیدند با روایت مجعول و طرح ادعاهای بدون استناد، بار دیگر آژانس را در سطحی فراتر از مجوز نظارتی پادمان هسته‌ای و پروتکل الحاقی به راستی‌آزمایی در صنعت هسته‌ای ایران ناگزیر کنند. اینجا بود که آمانو در واکنش به این تحولات به مخالفت با خروج امریکا از برجام برخاست و تأکید کرد کار این نهاد بین‌المللی کاملاً حرفه‌ای و دور از سیاست است. هنگامی که او  در برابر تلاش امریکا و اسرائیل برای بازگشایی پرونده «پی ام دی» مواجه شد، قاطعانه اعلام کرد که «این پرونده اواخر سال ۲۰۱۵ حل و فصل شد و مجدداً گشوده نمی‌شود.» ناگفته پیداست انتشار 15 گزارش آژانس از روند اجرای تعهدات هسته‌ای که مهر تأییدی بر پایبندی ایران به برجام بود تا چه اندازه در ناکام گذاشتن کمپین فشار حداکثری امریکا علیه ایران دست کم از منظر یافتن استدلال‌های حقوقی علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران مؤثر بود.
همین رویکرد متفاوت این دیپلمات ژاپنی در پرونده هسته‌ای ایران بود که حالا دیگر کسی آژانس را با یادآوری همسویی با مواضع تقابل جویانه امریکا نمی‌نوازد و شاید از همین روست که سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران به نمایندگی از کشورش به یاد او می‌نویسد: «من مهارت و عملکرد حرفه‌ای او را به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  به خاطر بسته شدن پرونده پی ام دی و ۱۵ گزارش متوالی آژانس درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای می‌ستایم.»

کپی