اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سیلی ارزانی دلار بر قیمت خودرو و مسکن

سیلی ارزانی دلار بر قیمت خودرو و مسکن
سارا محقق خبرنگار

یکی دو هفته ای می شود که قیمت دلار افت کرد و به زیر 12 هزار تومان رسیده است و بازار دیگر نوسان آنچنانی ندارد. این روزها خرید و فروش دلار در کانال 11 هزار تومان انجام می گیرد و تلاش دلالان برای بالا بردن قیمت هم از هفته گذشته تا امروز ناکام مانده است.

به دنبال نوسانات قیمت دلار از هفته گذشته بسیاری از دلالان از بازار خارج شده اند و آنهایی که مانده اند هم با احتیاط خرید و فروش می کنند. برخی نیز به امید افزایش دوباره قیمت ها در حال پرسه زدن در بازار و برآورد قیمت ها هستند.
با این حال خرید و فروش همچنان زیر 12 هزار تومان انجام می شود. بانکها امروز دلار را ۱۱هزار و ۵۵۷ تومان ار فروشندگان می خرند و قیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها هم ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است.

بازار خودرو


کاهش قیمت دلار، سقوط قیمت در برخی از بازارها را به دنبال داشت.به عنوان مثال در بازار خودرو قیمت ها در چند روز گذشته با شدت کاهشی شده اند.
این کاهش قیمت البته در خودروهای خارجی که تاثیر پذیری بیشتری از نرخ ارز دارند بیشتر نمایان شده به طوری که بازار این خودروها کاهش قیمت  60 تا 70 میلیون تومانی در برخی از مدل ها را به دنبال داشته است.
بازار خودروهای داخلی هم البته از این کاهش قیمت دلار مصون نماند و قیمت برخی از مدل ها تا 10 میلیون تومان ارزان شده اند. به اعتقاد فعالان، بازار خودرو به کف قیمت رسیده است و هم اکنون خرید و فروش با قیمت های نیمه فروردین ماه انجام می شود. بنا بر گزارش ها بیشترین کاهش قیمت در میان خودروهای داخلی، مربوط به پژو ۲۰۶ بود. به گونه ای که قیمت این خودرو از 101 میلیون 600 هزار تومان به ۷۷ میلیون برای تیپ 2 این خودرو و تیپ ۵، ۸۹ میلیون تومان رسیده است.
همچنین دیروز چانگان با قیمت 170 میلیون تومان، پژو 405 با قیمت 72 میلیون تومان، پژو پارس با قیمت 94 میلیون و 500 هزار تومان، سمند ال ایکس با قیمت 75 میلیون تومان ، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 77 میلیون و 500 هزار تومان و پژو206 صندوق داربا قیمت 89 میلیون تومان به فروش می رسید.
البته برخی از فعالان بازار معتقدند که در کنار کاهش نرخ ارز ، عرضه خودروهای دپو شده به بازار موجب کاهش بیشتر قیمت ها شده است.و ادامه این روند باعث ادامه شیب نزولی قیمت ها خواهد شد.
در همین رابطه یک عضو اتحادیه فروشندگان اتومبیل و نمایشگاه‌داران به ایلنا گفته: در ماه‌های ابتدای سال تعداد کمی خودرو به بازار عرضه می‌شد و همین امر باعث بالا رفتن قیمت خودروها شده بود. اما اکنون که خودروها به بازار آمده، بساط سفته‌بازی و دلال‌بازی جمع شده است.
سعید عبدالهی گفته : به عنوان مثال چون پیش از این تعداد محدودی از خودرو پژو ۲۰۰۸، به بازار عرضه شده بود آنهایی که این خودروها را داشتند، قیمت دلبخواهی برای آنها تعیین می‌کردند اما به محض اینکه بقیه خودروهای در تعهد این شرکت وارد بازار شد، قیمت این خودرو کاهش پیدا کرد. در سایر خودروهای پرتیراژ نیز وضعیت به همین گونه است، افزایش عرضه باعث شده که دلال‌ها فعلا از بازار عقب‌نشینی کنند.

***طلا و سکه و قیمت ارز

قیمت طلا و سکه هم این روزها پا به پای قیمت دلار کاهش شده است.قیمت سکه که در هفته ها گدشته بالای 5 میلیون تومان بود در ادامه کاهش نرخ ارز به زیر 4 میلیون تومان هم رسیده بود.همچنین هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی هم که در اوایل تیرماه جاری 434 هزار تومان خورده بود روز گذشته ۳۹۸ هزار تومان و هم‌اکنون ۴۰۳هزار تومان قیمت خورده است. که با افزایش قیمت همراه شده است.

همچنین هر گرم طلای 24عیار با قیمت 538 هزار و 100 تومان و هر مثقال طلا با قیمت یک میلیون و 744 هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.
امروز همچنین هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی ۴میلیون و ۲۰۵هزار تومان قیمت خورده است.روز گذشته قیمت سکه ۴ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان بود.
قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ، 4میلیون و 94 هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 2 میلیون و 278 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی یک میلیون و 449 هزار تومان و سکه گرمی نیز 969 هزار تومان اعلام  شده است.


***لوازم خانگی ارزان می شود؟

با ادامه ارزانی دلار در بازار، امید برخی از خانواده ها برای کاهش قیمت لوازم خانگی هم پر رنگ تر شده است با این حال سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی می گوید: کاهش نرخ دلار در بازار آزاد تاثیری بر قیمت لوازم خانگی ندارد،‌ چرا که صنعت لوازم خانگی از ارز نیمایی استفاده می‌کند که نرخ آن در ماه‌های اخیر افزایش هم داشته و از ۷۰۰۰ تومان به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
محمدرضا غزنوی به ایسنا گفته : اگر قیمت لوازم خانگی متناسب با نرخ ارز آزاد تغییر می‌کرد، در حال حاضر قیمت این کالا باید سه برابر قیمت‌های سال گذشته می‌شد، اما استفاده از ارز نیمایی باعث شد که قیمت لوازم خانگی نسبت به سال گذشته ۸۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش داشته باشد.

---


***بازار ارز و قیمت مسکن

نوسان قیمت ارز البته بر قیمت مسکن هم تاثیر گذار است. به فاصله یک سال قیمت مسکن در تهران رشد بالای 100 درصدی را تجربه کرد. این وضعیت موجب ایجاد رکود در بازار خرید و فروش مسکن شد.با این حال باید دید کاهش قیمت ارز می تواند حباب قیمتی مسکن را نیز بترکد؟
پیش بینی که چند تن از کارشناسان حوزه مسکن دور از واقعیت نمی دانند اما می گویند با کاهش بیشتر قیمت ها تمایل به عرضه هم کمتر و رکود دامنگیر بازار مسکن همچنان پابرجا خواهد ماند و حتی بیشتر هم خواهد شد.
مهدی سلطان محمدی،از کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با «خبرآنلاین» با اشاره به روند کاهشی بازار ارز، تاکید دارد که مسکن از این روند تاثیر روانی خواهد گرفت که این مهم در عمل افزایش قیمت‌ها را متوقف خواهد کرد و نرخ تورم در مسکن هم کاهش خواهد یافت. این امر احتمالا کاهش تولید و رکود در بخش عرضه را به همراه می اورد چرا که اکنون در وضعیت پایان رونق و دوره رکود هم قرار داریم و اگر روند قیمت‌ها کاهشی شود، تولیدکنندگان کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بخش ساخت می شوند. به این اعتبار می توان گفت تداوم روند کاهشی در بازار ارز و تثبیت قیمت دلار در نرخ‌های پایین تر بر قیمت مسکن هم اثر گذاری مهمی خواهد داشت.
همچنین حسام عقبایی از دیگر کارشناسان بازار گفته: اگر کاهش قیمت ارز ادامه داشته باشد تا پایان شهریورماه واحدهای بزرگ با متراژ بیش از۱۵۰ متر با کاهش قیمت روبرو خواهند شد و در ادامه در نیمه دوم سال نیز کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی در کل بازار مسکن عملی خواهد شد.
این در حالی است که بر اساس گزارش« دنیای اقتصاد»، اثر روانی کاهش قیمت ارز به عنوان یکی از عوامل کاهش تورم قیمت مسکن، باعث عقبگرد قیمتی در فایل‌های فروش مسکن، در محله‌های لوکس که در یک‌سال گذشته، صدرنشین تورم ملکی بودند، شده داده است. به طوری که فروشنده‌های آپارتمان در این محله‌ها قیمت پیشنهادی خود را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند.

همچنین بنابر برخی از گزارش در منطقه 5 تهران نیز قیمت ها روند کاهشی به خود گرفته و واقیمت هر مترمربع آپارتمان بین ٢ تا ٣‌ میلیون تومان کاهش داشته است.

این در حالی است که اتحادیه مشاوران املاک تهران اعلام کرده بود که قیمت‌ها در مناطق ١، ٥، ٢٢ و ١٢ بین ٨ تا ١٨‌ درصد ریزش داشته است.
 

کپی