اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹

«اشاره» نباید فقط برای خودنمایی باشد

«اشاره» نباید فقط برای خودنمایی باشد
اکبر منصور فلاح کارگردان

شبکه تلویزیونی اینترنتی «اشاره» نخستین شبکه ویژه ناشنوایان دیروز افتتاح شد و چهره‌هایی چون کتایون ریاحی و اکبر منصورفلاح کارگردان سینما و تلویزیون در مراسم افتتاحیه آن حاضر شدند و از افتتاح آن استقبال کردند.

در اینکه با افتتاح این شبکه کاری نو انجام شده شکی نیست. اما پیش‌بینی موفق‌ بودن آن مستلزم این است ببینیم تفکراتی که پشت این شبکه است به چه سمت و سویی خواهد رفت. آمارها می‌گویند ما 5 میلیون ناشنوا در ایران داریم که بسیاری از آنها در بخش‌های مختلف اجتماع حضور دارند، اما دیده نمی‌شوند. اگر شبکه بتواند همین افراد را جذب کند هم خودش موفق خواهد بود و هم در پیشرفت ناشنوایان اثرگذار است. حضور و دیده‌ شدن آنها در هنر، ورزش، بخش‌های اقتصادی و... نوع نگرش ناشنوایان را نسبت به اجتماع تغییر می‌دهد و نگرش جامعه هم به آنها تغییر پیدا می‌کند و این شبکه می‌تواند این تغییر را ایجاد کند.
شبکه «اشاره» اکنون اینترنتی است اما اگر مثبت نگاه کنیم و خوب عمل کنند می‌تواند شبکه سراسری شود. چرا نباید مانند شبکه‌های دیگری مثل نسیم، مستند و... شبکه‌ای هم برای ناشنوایان داشته باشیم؟ تا جایی که اطلاع دارم و در مراسم افتتاحیه شبکه هم به آن اشاره شد، قرار است این شبکه در بخش‌های مختلف هنری مانند فیلمسازی و بخش‌های آموزشی نوآوری‌هایی داشته باشد، اما مهم این است که چه فکری برای سرانجام شبکه کرده‌اند و از چه نیروهایی می‌خواهند استفاده کنند. و البته مسأله‌ مهم دیگر درآمدزایی است. شبکه باید درآمدزایی داشته باشد و حتی اگر در نظر بگیریم که تمام 5 میلیون ناشنوا مخاطب این شبکه بشوند باز هم نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. اگر مسئولان شبکه به فکر درآمدزایی باشند، می‌توانند فضای خوبی برای رشد ایجاد کنند و کارشان را گسترده‌تر کنند.
 سهم ناشنوایان از برنامه‌های تلویزیونی تا به حال تنها اخبار ناشنوایان بوده و حتی خود من که اخبار را مدام دنبال می‌کنم دیروز از آماری که از ورزشکاران ناشنوای مدال‌آور ارائه می‌شد بی‌خبر بودم. در صورتی که در این شبکه این افراد می‌توانند دیده شوند و از افسردگی‌هایی که معمولاً با آنها درگیر می‌شوند بیرون بیایند.
اما افتتاح این شبکه نباید به شکلی باشد که فقط بگوییم کاری انجام داده‌ایم. اگر برای خودنمایی می‌خواهیم از ناشنوایان استفاده کنیم این کار را اصلاً انجام ندهیم بهتر است. چون این سوءاستفاده کردن از ناشنوایان است.

کپی