اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
گفت و گو با قدیمی ترین مشترک روزنامه ایران

در میان رسانه ها «ایران» قابل اعتماد تر است

در میان رسانه ها «ایران» قابل اعتماد تر است
پرستو رفیعی خبرنگار

این روزها گسترش سایت‌ها و شبکه‌های مختلف خبری در دنیای مجازی شرایط دسترسی به خبر را برای کاربران در سنین مختلف چنان ساده کرده که به اعتقاد برخی، دیگر نیاز چندانی به حضور روزنامه‌های کاغذی در دنیای خبر احساس نمی‌شود. به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود روزنامه‌ها و نشریات خبری در آینده‌ای نه چندان دور به پایان راه خود برسند.

این تفکر در حالی در کشور ما ایجاد شده که همچنان در بسیاری از کشورهای دنیا انسان‌ها روز خود را با خواندن خبرهای مهم درج شده در روزنامه‌ها آغاز می‌کنند. روزنامه‌هایی همچون دیلی میل، دیلی تلگراف، گاردین، یومیوری شیمبون، آساهی شیمبون، چاینا دیلی، واشنگتن پست، نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال و... با وجود امکان دسترسی آسان به سایت‌های خبری همچنان جایگاه خود را در میان افراد جامعه حفظ کرده‌اند و از نفوذ قابل توجهی در جامعه برخوردارند.
بررسی شرایط مطرح‌ترین و پرفروش‌ترین روزنامه‌های دنیا نشان می‌دهد، آمار درخور و قابل توجه مشترکینی که این روزنامه‌ها را به‌صورت آبونمان تهیه می‌کنند در کنار عوامل دیگر در حفظ و بقای آنها نقشی چشمگیر داشته است. در حقیقت حرکت به سمت جذب مخاطب به شکل مشترک دائم و حتی موقت و قرار دادن روزنامه در سبد خانوار می‌تواند گامی در مسیر بقا و رشد نشریات خبری باشد. همین امر باعث شده آبونمان روزنامه در میان کشور های خارجی در اولویت باشد. البته در کشور ما کم نیستند زنان و مردان فرهیخته‌ای که مطالعه جایگاه مهمی در زندگی‌شان دارد و علاقه بسیاری به مطالعه روزنامه و نشریات دارند. کبری اسلامی‌پور مدیر بازنشسته آموزش و پرورش یکی از همین بانوانی است که بیش از 20 سال است که روزنامه ایران را می‌خواند و عنوان قدیمی‌ترین مشترک روزنامه ایران را به خود اختصاص داده است. با وی به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که می‌خوانید:
علاقه‌مندی شما به روز نامه ازکجا شروع شد؟  
 همیشه مطالعه را دوست داشتم و همواره تلاش می‌کنم در طی روز ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهم. با وجود اینکه اخبار را از تلویزیون و رادیو دنبال می‌کنم و این روزها سایت‌ها و شبکه‌های خبری را در گوشی تلفن همراهم چک می‌کنم اما اشتیاقم به خواندن روزنامه کم نشده و بازهم هر روز، روزنا مه ایران را می‌خوانم.
چطور شد که روزنامه ایران را برای مطالعه انتخاب کردید؟
در ابتدا روزنامه کیهان می‌خواندم اما بعد از اینکه ایران به جمع روزنامه‌ها اضافه شد یکی دو بار روزنامه ایران را خریدم. از تنوع مطالبش و نحوه پرداختن به موضوع‌ها خوشم آمد و تصمیم گرفتم اخبار را از طریق روزنامه ایران پیگیری کنم.
کدام بخش‌های روزنامه و مطالبش برایتان جذاب‌تر است؟
همه صفحات روزنامه را دوست دارد. صفحه آخر، ستون دیگه چه خبر و صفحه سلامت روزنامه را قبل از صفحات دیگر می‌خوانم. البته جدول روزنامه شما را هم خیلی دوست دارم و تلاش می‌کنم حتماً آن را حل کنم.
از روزنامه انتقادی هم دارید؟
فونتی که برای مطالب استفاده می‌شود اخیراً خیلی ریزتر شده است. ریز بودن نوشتار کمی مرا آزار می‌دهد.
تاکنون با روزنامه تماس گرفته‌اید مثلاً پیشنهاد یا انتقادی را بگویید؟
نه خیر. روزنامه را دوست دارم و تحت هر شرایطی آن را می‌خوانم.
۲۰ سال است شما مشترک روزنامه ایران هستید. آیا در این مدت پیش آمده از اینکه مشترک روزنامه ایران باشید منصرف شوید؟
 بله گاهی پیش آمده، البته نه به‌دلیل کیفیت مطالب آن، بلکه به‌خاطر تأخیری که در رسیدن روزنامه به دست من وجود دارد. این روزنامه برای من ارزشمند است که هزینه آن را یک سال زودتر پرداخت می‌کنم اما متأسفانه نه تنها خیلی از روزها روزنامه آنقدر دیر به دست من می‌رسد که می‌توان به آن دیروزنامه گفت بلکه در روزهای بین تعطیلی هم روزنامه به دست من نمی‌رسد.
معمولاً چه ساعتی از روز روزنامه به دست شما می‌رسد؟
 متأسفانه روزنامه‌ای که باید حدود ساعت 11 به دست من برسد بیشتر روزها ساعت 14 یا بعد از آن می‌رسد. بالا و پایین رفتن از پله‌ها برای من کمی سخت است به همین دلیل کیسه‌ای از پنجره آویزان کرده‌ام که پستچی روزنامه را داخل آن قرار دهد. شاید باور نکنید من از ساعت 11 حداقل 10 بار این کیسه را بالا می‌کشم تا ببینم روزنامه رسیده است یا خیر.
با توجه به اینکه روزنامه ایران دولتی است پیش آمده با تغییر دولت رویکرد روزنامه ایران نیز تغییر کرده است. در چنین مواقعی به فکر انتخاب روزنامه دیگری افتاده‌اید؟
گاهی تغییر رویکرد روزنامه ایران مطابق با طبع من نبوده و برخی از اطرافیان مرا مورد نقد قرار می‌دادند که دیگر این روزنامه را نخوانم. حتی روزنامه جام جم یا روزنامه‌های دیگر را پیشنهاد می‌دادند. اما آشنایی من با روزنامه ایران و اینکه می‌دانستم در تک تک صفحات آن چه مطالبی درج می‌شود باعث شده این روزنامه را همچنان تهیه کنم و بخوانم. البته باید بگویم درست است که روزنامه ایران ارگان دولت است اما به‌نظر من می‌تواند بی‌طرف‌تر هم باشد. برای مثال هنگام تغییر دولت با تغییر ناخواسته زاویه دید ممکن است بخشی از مشتریان وفادار خود را از دست بدهد، به همین دلیل بهتر است اعتدال را بیشتر رعایت کند.
چرا اشتراک را انتخاب کردید آیا دسترسی به روزنامه برایتان مشکل بود؟
مطالعه و عشق به آموختن بخشی از وجود من است. دلم می‌خواهد ذهنی پویا داشته باشم و درجا نزنم به همین دلیل روزنامه خواندن را انتخاب کرده‌ام. روزنامه خوانی جزئی از زندگی من است از این‌رو مشترک روزنامه شده‌ام تا اگر روزی به‌دلیل مشغله نتوانستم از خانه خارج شوم روزنامه به دستم برسد.
 هزینه اشتراک، آنهم به‌صورت سالانه برایتان بالا نبود؟
خوب با توجه به شرایط فعلی هزینه کمی نیست اما من معتقدم که باید برای ذهن و روح هزینه کرد. مطالعه کردن روح و ذهن انسان را از سکون نجات می‌دهد.
گفتید به تلگرام، واتس اپ و فضای مجازی دسترسی دارید. چرا این شبکه‌ها تأثیری بر روزنامه خواندن شما نداشته‌اند؟
بله من به فضای مجازی دسترسی دارم. برخی اخبار را هم قبل از اینکه روزنامه به دست من برسد در شبکه‌های مجازی می‌بینم اما معتقدم به هر خبری در این شبکه‌ها نمی‌توان اعتماد کرد و باید در مورد اخباری که می‌بینم و می‌خوانم فکر کنم و بسرعت به آن اعتماد نمی‌کنم. به همین دلیل هنوز هیچ یک از این شبکه‌ها جای روزنامه را برایم نگرفته است البته معتقدم در مورد اخبار روزنامه هم باید فکر کنم.
پیشنهاد شما برای نهادینه شدن فرهنگ مطالعه در میان افراد جامعه چیست؟
باید فرهنگ مطالعه از همان سال‌های اولیه تولد در میان اعضای خانواده‌ها شکل بگیرد. پدر و مادر باید از همان ابتدا برای فرزندشان کتاب بخوانند. حتی ساعاتی را در کنار فرزندانشان کتاب بخوانند تا آنها بیاموزند که کتابخوانی و مطالعه بخشی از زندگی و نیاز انسان است.
تمایل دارید چه بخش‌هایی در روزنامه ایران تقویت شود؟
بهتر است روزنامه ایران کمی بیشتر به فرهنگ‌سازی توجه کند. مثلاً بخشی را به سخنان بزرگان اختصاص دهد. البته حالا هم این بخش در روزنامه وجود دارد، اما بهتر است بیشتر به این موضوع پرداخته شود.

کپی