اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

ورود مرد دانای «النهضه» به انتخابات پارلمانی تونس

ورود مرد دانای «النهضه» به انتخابات پارلمانی تونس
فرحناز دهقی

پس از گذشت 8سال، راشد الغنوشی رهبر پرنفوذ «النهضه»، حزب میانه‎روی اسلامی تونس تصمیم گرفت سکوت و انزوایش را کنار بزند و بار دیگر در سپهر سیاسی تونس ظاهر شود. او روز گذشته اعلام کرد در انتخابات پارلمانی تونس شرکت خواهد کرد تا نشان بدهد یکی از مهم‎ترین ویژگی‎های رهبران سیاسی باید این باشد که بدانند چه موقع وارد گود شوند و چه زمانی الک خود را به دیوار بیاویزند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، او که از سال 2011 و انقلاب تونس در هیچ یک از دستگاه‎های اجرایی و پارلمانی وارد نشده بود، در بیانیه‎ای اعلام کرد در رأس فهرست انتخاباتی حزب خود وارد گود رقابت‎ها می‎شود. در این بیانیه نوشته شده ورود او به عرصه انتخابات امری طبیعی است، چرا که قانون داخلی جنبش النهضه تصریح دارد به اینکه در صورت عدم دستیابی به توافق بر سر کاندیداتوری شخصی از خارج، می‌توان از اعضای داخلی جنبش نامزد مورد نظر را برگزید. عماد الخمیری، سخنگوی این حزب اعلام کرد که هدف الغنوشی از اعلام کاندیداتوری‎اش این است که در برهه حساس کنونی بتواند نقش مؤثری برای کشورش ایفا کند. او از سایر رهبران احزاب نیز خواسته به وظیفه خود عمل کنند. به گزارش سخنگوی
حزب النهضه، روز پنجشنبه در دفتر این حزب جلسه‎ای به همین منظور برگزار شده تا درباره نحوه حضور الغنوشی در انتخابات تصمیم‎گیری شود و این جنبش توانست تمامی فهرست‎های خود را در همه حوزه‌های انتخاباتی در داخل و خارج از کشور به تصویب برساند. اکنون جنبش النهضه بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمان تونس با در اختیار داشتن  68 کرسی از مجموع 217 کرسی بوده و بخشی از ائتلاف حاکم است.
از مدت‎ها پیش شائبه‎های تلاش‎ این رهبر 78 ساله برای نشستن روی کرسی نخست‎وزیری یا ریاست پارلمان شنیده می‎شود، اکنون نیز انتشار این خبر می‎تواند مهر تأییدی بر این تلاش‎ها باشد. الغنوشی که نزدیک به دو دهه به لندن تبعید شده بود، طی انقلاب 2011 تونس در سرنگونی زین‎العابدین بن علی نقش مهمی ایفا کرد اما بعداً به هیچ پست دولتی‎ای ورود پیدا نکرد. او پیش از این، در سال 2016 که بار دیگر به عنوان رئیس حزب النهضه انتخاب شد، اعلام کرد که تصمیم گرفته بعد اسلام سیاسی را از بعد دینی خود جدا کند و فعلاً تمام وقتش را  روی سیاست خواهد گذاشت تا دوره گذار تونس به سوی جامعه‎ای دموکراتیک با موفقیت طی شود. با توجه به محبوبیت بالای این حزب در میان مردم، انتظار می‎رود موفقیت آن در انتخابات پارلمانی این کشور او را به آنچه در نظر دارد برساند. به گزارش‎ رسانه‎های تونسی، سران حزب الغنوشی همواره در کنار مردم قرار داشته‎اند و همیشه ارتباط خود را با مردم حفظ کرده‎اند. همچنین ناظران می‎گویند ثبات و آرامش نسبی‎ای که امروزه تونس توانسته به آن برسد، وامدار عقلانیت و ذکاوت سیاسی رهبرانی مانند الغنوشی است که به موقع تصمیم گرفتند از عرصه سیاست جدا شوند و جامعه‎ را به سوی دوقطبی شدن نکشانند. الغنوشی پس از سال 2016، در برهه‎ای که اوج قدرت داعش در جوامع غربی به اسلام گره خورده بود، تلاش کرد نشان بدهد نه با افراط‎ گرایان همدلی دارد و نه میان خط فکری‎ خود با سکولارهای افراطی اشتراکی می‎بیند. وی همچنین در نامه‌ای خطاب به نشست ویژه سازمان جهانی اخوان‌المسلمین که در استانبول برگزار شد با اعلام جدایی راه النهضه از این گروه از اقدامات و تصمیم گیری‌های رؤسای اخوان در کشورهای عربی بخصوص نتایجی که بیداری اسلامی برای برخی کشورهای عربی به همراه داشت انتقاد و نسبت به توطئه‌ها برای فروپاشی و تجزیه و از بین بردن اتحاد و وحدت میهنی این کشورها هشدار داد.

النهضه و الغنوشی از انقلاب یاسمن تا امروز
30 ژانویه 2011  بازگشت راشد الغنوشی پس از 20 سال تبعید به تونس
23 اکتبر 2011 حزب النهضه توانست 89 کرسی از مجموع 217 کرسی پارلمان این کشور را به‌دست بگیرد.
21 سپتامبر 2012 الغنوشی و منصف المرزوقی، رئیس‎جمهوری تونس، وعده دادند علیه سلفی‎ها اقدام می‎کنند.
26 اکتبر 2014 النهضه در انتخابات پارلمانی 69 کرسی به‌دست آورد و دومین حزب قدرتمند پارلمان کشورش شد.
11 ژانویه 2016 النهضه، پس از استعفای ندای تونس، به‌عنوان مهم‎ترین حزب پارلمان، بزرگ‎ترین حزب پارلمان شد.
19 مه ‌2016 الغنوشی اعلام کرد: «ما مسلمان دموکراتیک هستیم و دیگر هیچ ادعای اسلام سیاسی نداریم».
21 جولای 2019 اعلام کاندیداتوری الغنوشی برای ورود به پارلمان تونس

کپی