اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

چرا معترضان هنگ‌کنگی به خانه نمی‌روند

چرا معترضان هنگ‌کنگی به خانه نمی‌روند
آن‌ماری روانتری و فلیکس تام مترجم: وصال روحانی

کمتر روزی در هنگ‌کنگ در بهار و تابستان سال‌جاری بدون تظاهرات و عاری از بارقه‌های اعتراض عمومی سپری شده و این اعتراض‌ها به هر شکل ممکن و متصوری نمود یافته است؛ از دست‌نوشته‌های سنتی روی دیوارهای رنگین‌ گرفته تا وسایل مدرن‌تری شامل پیام‌رسانی روی شبکه‌های مجازی و ارسال جدیدترین خبرها روی تلگرام.

در فهرست درخواست‌های هنگ‌کنگی‌ها هرچیزی رؤیت می‌شود؛ یکی از آنها دموکراسی هرچه بیشتر و محو قدرت چین است که از 1997 دوباره قیم هنگ‌کنگ شده است. مسأله حضور اجباری کری‌لام فرماندار و بالاترین مقام اجرایی هنگ‌کنگ هم از مباحث بزرگ روز است و خیلی‌ها می‌پرسند چرا دولت پکن در امر ورود توریست‌ها به هنگ‌کنگ که منبع عظیمی از درآمد است، دخالت و آن را محدود می‌کند. نه تنها در افق نشانه‌های حل و رفع این منازعات دیده نمی‌شود، بلکه به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک شاهد تقابل‌ بیشتری بین دو طرف باشیم.
چهارشنبه گذشته نه تنها میانسالان و مسن‌ترهای هنگ‌کنگ از پیوستن به این پروسه فراگیر اجتناب نکردند بلکه در حمایت از هموطنان معترض و جوان‌شان به خیابان‌ها آمدند و به‌ نفع آنها و مطالبات اجتماعی و خواسته‌های معیشتی آنها شعار دادند. در میان آنها حتی آدم‌های ویلچرنشین هم دیده می‌شدند اما شور و شوق‌شان کاملاً محسوس بود.
آنچه تظاهرات در هنگ‌کنگ را بارزتر و برای غربی‌ها و سرمایه‌داران آنان مهم‌تر می‌سازد این است که این کشور معمولاً مرکز معاملات عظیم اقتصادی در شرق آسیا به حساب آمده و گاه حتی بر توکیو و سئول هم سایه انداخته است. شی‌جین پینگ رهبر چین که از 2012 در این کشور به قدرت رسید، همواره از قدرت مطلقه و محبوبیت یکپارچه خویش داد سخن داده، اما وقایع هنگ‌کنگ و پایگاه بسیار سست وی در این کشور تبدیل به پاشنه آشیل او شده و سندی غیرقابل انکار در شیفته نبودن مردم نسبت به وی تلقی شده است. بدترین قسمت ماجرا و آنچه مردم هنگ‌کنگ را به واکنش و تظاهرات اخیر واداشته، قواعد تازه‌ای است که تصریح می‎کند هر فردی که در خاک هنگ‌کنگ مرتکب خطا یا جنایتی شود، برای پیگرد قضایی و محاکمه به پکن گسیل خواهد شد. در حالی که دولت مرکزی چین بر اجرای این طرح پای می‌فشرد معترضان هنگ‌کنگ می‌گویند اگر این قسمت از طرح‌های جدید دولت مذکور برای گرداندن امور هنگ‌کنگ ترمیم اساسی و حذف نشود، در تظاهرات بعدی خویش اصل قیمومیت چین در خاک هنگ‌کنگ را به چالش می‌کشند و خواستار بازگشت این کشور به عصر قیمومیت بریتانیا خواهند شد.
معترضان در هنگ‌کنگ می‌گویند یکی دیگر از خواسته‌های مهم دیگرشان حذف نام «آشوبگر» از مقابل نام آنها در زمان تظاهرات است، زیرا آنها نه قصد آشوب بلکه قصد بازگرداندن دموکراسی را به چرخه‌های زندگی سیاسی و اجتماعی در کشور خویش دارند و نباید به چشم مجرمان سیاسی به آنها نگاه شود. تضاد آشکار بین آنچه آنها می‌گویند و طرز تفکر دولتمردان چین و نحوه عمل پلیس‌های ضد شورش در مرکز هنگ‌کنگ مؤید آشکار این نکته است که ناآرامی‌های شدید اجتماعی در این منطقه به این آسانی و زودی‌ها مهار نخواهد  شد.
*‌‌منبع: Reuters

کپی