اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
عربستان آخرین امید خود برای نجات از باتلاق یمن را پیدا کرد

استقرار نیروهای امریکایی در ریاض

استقرار نیروهای امریکایی در ریاض
ندا آکیش خبرنگار

باتلاق جنگ یمن عربستان سعودی را آنچنان به درون خود کشیده است که پس از 4 سال و چند ماه دست و پا زدن در این باتلاق چاره کار را در دراز کردن دست کمک به سوی واشنگتن و مجوز دادن به حضور نظامی امریکا در خاک خود دیده و از همین رو با اعطای یک مجوز رسمی که از سوی ملک سلمان صادر شده، کار ورود صدها نظامی امریکا و چندین فروند جنگنده و سامانه موشکی امریکایی به پایگاه هوایی شاهزاده سلطان ریاض را آغاز کرده است.

به گزارش ان بی سی نیوز، هرچند استقرار تجهیزات نظامی امریکا در پایگاه شاهزاده سلطان ریاض به طور مخفیانه از ماه ژوئن (ماه گذشته میلادی) آغاز شده بود اما مقامات پنتاگون و ریاض روز شنبه به طور رسمی اعلام کردند که برای رویارویی با تنش‌های فزاینده منطقه، همکاری‌های نظامی خود را با فعال کردن پایگاه نظامی شاهزاده سلطان و اعزام نیرو و تجهیزات امریکایی به این پایگاه افزایش می‌دهند. این در حالی است که امریکا 16 سال پیش این پایگاه نظامی را تمام و کمال به ارتش عربستان تحویل داده و به حضور نظامی خود در عربستان پایان داده بود.
به عقیده برخی تحلیلگران، اگرچه مقامات پنتاگون و ریاض بالا گرفتن تنش‌های منطقه و نگرانی از توان نظامی ایران را علت استقرار نیرو و تجهیزات امریکایی در ریاض معرفی کرده اند اما حملات پهپادی رو به افزایش نیروهای مردمی انصارالله یمن به خاک عربستان که سعودی‌ها در آغاز جنگ خود علیه مردم یمن در سال 2015 هرگز تصورش را هم نمی کردند، می‌تواند علت اصلی همکاری نظامی آشکار امریکا با عربستان باشد.
محمد عبدالسلام، سخنگو و رئیس هیأت مذاکره کننده انصارالله یمن با انتشار توئیتی در واکنش به موافقت پادشاه عربستان با میزبانی این کشور از نیروها و تجهیزات نظامی امریکایی نوشت: عربستان غرق در باتلاق یمن شده و نمی‌داند چگونه از این مهلکه خارج شود و به همین منظور ورود ۵۰۰ نظامی امریکایی برای حفاظت از خودش را جشن می‌گیرد. وی در ادامه این توئیت افزود: فاصله و تفاوت زیادی میان عربستان و یک کشور مستقل که به تنهایی و با قدرت، صلابت و حکمت در مقابل استکبار جهانی می‌ایستد؛ وجود دارد.
تحلیلگران مسائل منطقه نیز نظری مشابه را مطرح کرده‌اند. روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در تحلیلی بر ورود نیروهای امریکایی به ریاض نوشت: نیروهای انصارالله یمن اخیراً مدام اقدامات غافلگیرانه‌ای را علیه ریاض انجام می‌دهند و پهپادهای آنها هر روز وارد خاک عربستان می‌شود به طوری که ریاض نگران اقدام‌های آتی یمن و خواستار کمک نیروهای امریکایی برای دفع تهدیدهای آتی انصارالله شده است.  یوسف الشرقاوی، کارشناس نظامی نیز در گفت‌وگو با سایت موسوم به خلیج آنلاین تأکید کرد: عربستان از جنگ مستمر یمن خسته شده و علاوه بر این نیروهایش در استفاده از سامانه‌های پاتریوت در ضد حمله‌ها از آمادگی لازم برخوردار نیستند به همین دلیل از امریکا درخواست حمایت کرده است.
در سال 2015 وقتی ائتلاف متجاوز عربی تحت فرمان محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان و ولیعهد کنونی به یمن حمله کرد؛ تصورش این بود که ظرف چند روز یا حداکثر چند ماه به اهداف خود می‌رسد اما حالا پس از 4سال و چند ماه نه تنها موفقیتی حاصل نشده بلکه توان نظامی انصارالله یمن به حدی رسیده است که ضمن حمله به فرودگاه‌ها و برخی مکان‌های استراتژیک عربستان و امارات، از تجهیزات نظامی جدید خود رونمایی  و عربستان را تهدید به حملات تلافی جویانه می‌کند. باتلاق یمن آنچنان عربستان و کشورهای شرکت کننده در ائتلاف متجاوز عربی را تحت فشار قرار داده که امارات؛ اصلی ترین متحد عربستان دارد خود را کنار می‌کشد.
در چنین شرایطی امریکا به کمک متحد منطقه‌ای خود آمده و می‌خواهد پایگاه هوایی شاهزاده سلطان ریاض را با بیش از 500 نظامی امریکایی، سامانه دفاعی تاد، سامانه دفاعی موشک‌های دوربرد پاتریوت و جت‌های جنگنده مجهز کند. به گفته برخی مقامات امریکایی آگاه، پاتریوت‌ها که در ماه ژوئن به عربستان ارسال شده بودند، در حال حاضر در پایگاه شاهزاده سلطان هستند و جت‌های جنگنده هم در ماه آگوست وارد این پایگاه می‌شوند. در حال حاضر همچنین چندین نظامی امریکایی در این پایگاه هستند اما در آینده بسیار نزدیک با اعزام یک اسکادران هوایی امریکایی به ریاض شمار آنها به بیش از 500 نفر افزایش خواهد یافت.
مقامات امریکایی می‌گویند، این اعزام نیرو و تجهیزات با تمرکز بر سیاست دفاعی انجام می‌شود اما در صورت لزوم از آنها استفاده تهاجمی هم می‌شود. یک مقام امریکایی که نامش در گزارش آورده نشده، درباره نیروهای امریکایی گفت، بسیاری از نیروهای امریکایی که در هفته‌های گذشته به عربستان اعزام شده اند، مهندسان نظامی هستند که مأموریت‌شان آماده کردن پایگاه نظامی شاهزاده سلطان برای مأموریت جدیدش است. این پایگاه اگرچه از 16 سال پیش تاکنون فعال بوده اما برخی از تجهیزاتش نیاز به‌روزرسانی دارد.

کپی