اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
انگلیس از امریکا خواست از اظهارات تحریک‌آمیز درباره توقیف نفتکش خودداری کند

شکایت انگلیس از ایران به شورای امنیت

شکایت انگلیس از ایران به شورای امنیت

گروه سیاسی/انگلیس از ایران به دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس به شورای امنیت شکایت کرد. سپاه پاسداران جمعه گذشته نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی در تنگه هرمز توقیف کرد. اقدامی که به دلیل رعایت نشدن اصل عبور بی ضرر از سوی نفتکش انگلیسی صورت گرفت.

در پی این رویداد بود که دولت انگلیس در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، ضمن مطرح کردن اتهامات بی‌اساس علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد نیروهای ایرانی در آب‌های دریای عمان نفتکش آنها را توقیف کرده‌اند نه خلیج فارس. لندن در نامه شکایت به شورای امنیت، بدون پذیرفتن قصور در نحوه کشتیرانی در آب‌های سرزمینی ایران، ادعا کرد که هیچ مدرکی از برخورد این نفتکش با کشتی صیادی ایران وجود ندارد و اقدام ایرانی‌ها در توقیف آن غیرقانونی است. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، انگلیس با بیان اینکه تهدید ناوبری در گذرگاه‌های بین‌المللی غیرقابل قبول است، در ادامه این نامه نوشت: «این تهدید، یک تنش‌زایی بزرگ است و تنش‌های کنونی با ایران بسیار نگران‌کننده است.»  به گزارش ایسنا، شکایت دولت انگلیس از ایران در شورای امنیت در حالی است که روزنامه بریتانیایی تلگراف گفته است وزیران دولت این کشور در حال بررسی طرح‌هایی برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران هستند. بر اساس گزارش این روزنامه طرح احتمالی مصادره اموال و دارایی‌های ایران در بریتانیا، برای تلافی توقیف نفتکش انگلیسی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی در خلیج فارس است. با این حال بنا بر آنچه این رسانه انگلیسی افشا کرده است، انگلیس از متحد امریکایی خود درخواست کرده است تا از اظهارات علنی تحریک‌آمیز درباره توقیف نفتکش «استینا ایمپرو» توسط ایران خودداری کنند چرا که دولت انگلیس به دنبال راهکاری دیپلماتیک برای این بحران است. این در حالی است که قرار است جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس امروز (دوشنبه) در نشستی با نمایندگان پارلمان بریتانیا، آنها را در جریان آخرین تحولات قرار دهد.
در همین حال حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در بریتانیا در واکنش به ادعای مقام‌های این کشور مبنی بر تنش آفرینی ایران در منطقه در توئیتر خود نوشت: «دولت انگلیس باید نیروهای سیاسی داخلی را که می‌خواهند تنش‌های موجود بین ایران و انگلستان را فراتر از موضوع کشتی‌ها دچار تنش کرده و بر این تنش‌ها بیفزایند، مهار کند.» او افزوده است: «چنین چیزی در شرایط حساس فعلی در منطقه، خطرناک و غیرهوشمندانه است.» بعیدی نژاد تصریح کرده است: «ایران به هرحال با قاطعیت و صلابت آماده اجرای سناریوهای مختلف است.»
در چارچوب ادامه واکنش ها به توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران، سازمان امنیتی ناتو به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران واکنش نشان داد و گفت از راهکارهای دیپلماتیک برای حل ‌و فصل این وضعیت استفاده می‌کند. عمان نیز در این رابطه خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها و حل اختلافات از طریق
راه حل‌های دیپلماتیک شد. لندن در حالی واکنش تندی به توقیف نفتکش خود نشان داده و مدعی است ایران به دنبال تنش‌آفرینی در منطقه است که  کمتر از یک ماه پیش دولت محلی جبل‌الطارق که تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود، از توقیف ابرنفتکش ایرانی در آب‌های خود خبر داد و مدعی شد که این نفتکش از ایران عازم سوریه بوده است. این در حالی بود که مقام‌های کشورمان در واکنش به این ادعا تأکید کردند مقصد این نفتکش سوریه نبوده، بلکه جای دیگری می‌رفته است. آنها همچنین توقیف نفتکش ایرانی را راهزنی دریایی خوانده و مستقیماً دولت بریتانیا را مقصر این رویداد معرفی کرده‌اند.

بـــــرش
بولتون، ناامید از جنگ با ایران تلاش کرد انگلیس را به باتلاق بکشد

وزیر خارجه ایران در پیامی توئیتری با اشاره به ادامه تحرکات ضد ایرانی مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بر نقش او در زمینه توقیف ابرنفتکش گریس ۱ در جبل الطارق تأکید کرده است.
محمد جواد ظریف در پیام توئیتری نوشت: «دچار اشتباه نشوید: جان بولتون بعد از ناکامی در کشاندن دونالد ترامپ به جنگ قرن (با ایران) و به دلیل ترس از فروپاشی تیم ب، در حال رو کردن پخش کردن سم خود به سمت بریتانیا است به این امید که این کشور را به یک باتلاق بکشاند. فقط احتیاط و آینده‌نگری می‌تواند چنین ترفندهایی را خنثی کند».همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی گفت: «انگلیسی‌ها دزدی کردند سپاه
 جوابشان را داد».
 

کپی