اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در سریلانکا

تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در سریلانکا

سفیر آمریکا در سریلانکا در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت، هدف کشورش از پیگیری مذاکرات مربوط به انعقاد یک توافق همکاری نظامی با سریلانکا، رفع موانع بروکراتیک برای فعالیت نظامیان خارجی در این کشور در زمانهای خاص است و آمریکا به دنبال این نیست که در سریلانکا یک پایگاه نظامی تاسیس کند.

 این اظهارات آلینا بی. تپلیتز، سفیر آمریکا در سریلانکا در راستای برطرف کردن نگرانی‌هایی که اخیرا از بابت احتمال حضور نظامی آمریکا در این کشور جزیره‌ای واقع در اقیانوس هند بالا گرفته، مطرح شدند.

این نگرانی‌ها بعد از آن تشدید شدند که مقام‌ها خبر از پیشبرد برنامه و مذاکراتی در راستای انعقاد توافقی میان آمریکا و سریلانکا موسوم به "توافق وضعیت قوا" در زمینه همکاری نظامی بین دو کشور دادند؛ طرحی که با انتقاد رسانه‌های داخلی سریلانکا و تعدادی از تحلیلگران سیاسی روبرو شد و آنها آن را یک تهدید علیه حاکمیت سریلانکا تلقی کردند.

تپلیتز تاکید کرد، این توافق که در عین حال به آن "توافق قوای مهمان" نیز گفته شده یک چارچوب برای فعالیت پرسنل نظامی آمریکایی که به دعوت دولت سریلانکا به این کشور سفر می‌کنند تعیین می‌کند اما هنوز جزئیات آن در دست مذاکره میان دو کشور است.

تپلیتز در اظهاراتش به یک شبکه تلویزیونی دولتی سریلانکا خاطرنشان کرد: توافق قوای مهمان در واقع یک به‌روزرسانی برای یک توافق از قبل موجود بوده و هدف از آن بررسی و رفع موانع بوروکراتیک است.

او ادامه داد: در این زمینه می‌توان موضوع سیل‌های سال 2017 در سریلانکا را مثال زد؛ زمانی که دولت سریلانکا خواستار دریافت کمک از آمریکا شده و یک سری محموله‌های کمکی را نیز آمریکا وارد این کشور کرد اما یک مانع در این مسیر این بود که هواپیماهای حامل این کمک‌ها نیاز به دریافت مجوز از جانب دولت سریلانکا داشتند.

وی افزود: این توافق جدید قرار است به آمریکا اجازه دهد در چنین عملیات‌هایی رویه‌ها را سریعتر انجام دهد و در زمان‌هایی که وضعیت اضطراری به وجود بیاید ما دیگر لازم نخواهیم داشت که زمانی را صرف رفع این موانع کنیم.

همچنین تپلیتز این موضوع را که این توافق همکاری نظامی با چین نیز مرتبط است رد کرد.  / ایسنا

کپی