اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
نگاهی به پیمایش اخیر گالوپ

روحانیت امریکایی به کجا می‌رود؟

روحانیت امریکایی به کجا می‌رود؟
ندا رضوی‌زاده

اعتماد امریکایی‌ها به نیروی نظامی کشورشان از حدود 55% در اواخر دهه 1970 میلادی به 73% در 2019 رسیده است. یعنی 73% افراد اعتماد بالایی به این نهاد دارند.اعتماد به پلیس با شیب ملایمی افزایش یافته و در سال 2019 68% افراد اعتماد بالایی به این نهاد دارند.اما با وجود آنکه اواخر دهه 1970 حدود 65% افراد به کلیسا (نهاد مذهب) و دین سازمان‌یافته اعتماد بالا یا خیلی بالایی داشتند، تا سال 2019 این اعتماد تحلیل رفته است و در این سال تنها 36 درصد افراد اعتماد بالا یا کاملا بالایی به کلیسا داشتند

بطور طبیعی جوامع در پارامترهای کنونی و تاریخیِ اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی متفاوت‌اند. این پارامترها تبیین‌کننده وضعیت کنونی پدیده‌های مختلف از جمله اندیشه‌ها، گرایش‌ها، انتخاب‌ها و سبک‌های زندگی افراد در این جوامع‌اند. به همین جهت بعضی تحلیل و تبیین‌ها درباره پدیده‌ها در مورد همه جوامع به یک شکل ممکن است صدق نکند، یا از لحاظ شدت و کمیت تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. با این حال، اطلاع از وضعیت جوامع دیگر، میتواند چشم‌اندازی از روندهای تحولات جوامع به دست دهد.

***

«اعتماد ایالات متحده به دین سازمان‌یافته پایین باقی ماند» عنوان گزارشی به قلم جاستین مک کارتی است که هفته پیش (8 جولای 2019) در وبسایت موسسه گالوپ منتشر شد. بر اساس داده‌های منتشر شده:

در سال 2019، نهادهایی که بیشتر از سایر نهادها اعتماد امریکایی‌ها را جلب کرده‌اند نهادهای نظامی و انتظامی و کسب و کارهای کوچک بوده‌اند.

به علاوه، نهادهایی که کمتر از بقیه مورد اعتماد امریکایی‌ها هستند دستگاه قضایی، رسانه‌ها (مطبوعات و تلویزیون)، کسب و کارهای بزرگ، و از همه کمتر کنگره!

این گزارش حاکی است:

اعتماد امریکایی‌ها به نیروی نظامی کشورشان از حدود 55% در اواخر دهه 1970 میلادی به 73% در 2019 رسیده است. یعنی 73% افراد اعتماد بالایی به این نهاد دارند.

اعتماد به پلیس با شیب ملایمی افزایش یافته و در سال 2019 68% افراد اعتماد بالایی به این نهاد دارند.

اما با وجود آنکه اواخر دهه 1970 حدود 65% افراد به کلیسا (نهاد مذهب) و دین سازمان‌یافته اعتماد بالا یا خیلی بالایی داشتند، تا سال 2019 این اعتماد تحلیل رفته است و در این سال تنها 36 درصد افراد اعتماد بالا یا کاملا بالایی به کلیسا و دین سازمان‌یافته داشتند.

دکتر فرانک نیوپورت، تحلیلگر ارشد گالوپ، دیروز (16 جولای 2019) در گزارشی با عنوان «چرا امریکایی‌ها اعتماد به دین سازمان‌یافته را از دست داده‌اند» علت این تغییرات در اعتماد به کلیسا و دین سازمان‌یافته را رسوایی‌های اخلاقی متولیان دین و روابط آنان با سیاسیون و حمایت از سیاستمداران راست‌گرا عنوان کرده است. همچنین به گفته او بعضی گمانه‌زنی‌های دیگر نیز می‌توان داشت از جمله اینکه:

داده‌های 2010-2018 گالوپ نشان می‌دهد افراد متأهل و بچه‌دار بیشتر به دین سازمان‌یافته اعتماد دارند. این در حالی است که این روزها نسل هزاره ازدواج خود را به تأخیر می‌اندازد و کمتر متأهل است. (نسل هزاره به متولدان دهه‌های 1980-1990 گفته می‌شود. تقریبا معادل دهه شصتی‌های ما)

نیوپورت در تبیین این داده‌ها اضافه می‌کند آنچه امریکایی‌ها در سال‌های اخیر درباره رهبران مذهبی می‌شنوند بیشتر بر شکست‌های اخلاقی و درگیری‌شان در سیاست متمرکز است تا بر فضایل شخصی مثبت و فعالیت‌های مذهبی‌شان. شگفت‌آور نیست که امروزه در نظر امریکایی‌ها صداقت و پایبندی اخلاقی روحانیت تا سطح کنونی افت کند.

این تحلیلگر در انتها با یادآوری نتیجه‌ای که در مورد داده‌های فضای کسب و کار در امریکا گرفته است، خاطرنشان می‌کند که اکنون می‌توان ادعا کرد مردم متولیان دین را رها می‌کنند، اما نه لزوما خود دین را. بدین‌ترتیب جامعه امریکا لزوما با ترک دین مواجه نیست، بلکه با تحول سبک‌های دینداری و معنویت‌گرایی روبه‌رو است. دینداری و معنویت‌گرایی‌هایی که کمتر متکی به دین سازمان‌یافته و الزامات و چارچوب‌های آن است و کمتر به متولیان رسمی دین اعتماد دارد.

 

منابع:

Newport, F. (2019, JULY 16). Why Are Americans Losing Confidence in Organized Religion? Retrieved  from https://bit.ly/30E62KC

 

McCarthy, J. (2019, JULY 8). U.S. Confidence in Organized Religion Remains Low. Retrieved  from https://bit.ly/2Jzmjcv

کپی