اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

مخالفان پوتین در مسکو به خیابان ها آمدند

مخالفان پوتین در مسکو به خیابان ها آمدند

بیش از 22 هزار تن در میدانی در مسکو دست به تجمع زده و خواستار برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه محلی شدند.

این راهپیمایی در پی رد صلاحیت برخی از کاندیداهای مشهور اپوزیسیون برای حضور در  انتخابات پارلمان محلی مسکو برگزار شد.

رهبران اپوزیسیون چون الکسی ناوالنی، از رهبران ارشد اپوزیسیون روسیه و مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در بزرگترین راهپیمایی در مسکو حضور یافتند و اعتراض خود را به رد صلاحیت کاندیداهای مشهور اپوزیسیون اعلام کردند.

مردم در این راهپیمایی اعتراض‌آمیز که دو ساعت به طول انجامید، شعار "این شهر من است" سر می‌دادند. همچنین ناوالنی در میان جمعیت گفت: به آنها نشان می‌دهیم که این یک بازی خطرناک است. ما باید برای کاندیداهای خودمان مبارزه کنیم.

ناوالنی ۴۳ ساله همچنین تهدید کرد تا روز شنبه آتی بزرگترین راهپیمایی را در نزدیکی دفتر شهردار مسکو برگزار کند مگر آنکه مقام‌های این شهر سیاستمداران معروفی چون ایلیا یاشین و لیوبوف سوبول را ظرف هفت روز برای حضور در انتخابات ثبت نام کنند.

ناوالنی همچنین ادامه داد: این بزرگترین راهپیمایی از ۲۰۱۲ است که در آن ده‌ها هزار تن علیه تقلب انتخاباتی در جریان انتخابات پارلمانی حضور داشتند.

اما پلیس مسکو با کم اهمیت جلوه دادن تعداد شرکت کنندگان، اعلام کرد که تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی روز شنبه ۱۲ هزار تن بوده است.

پس از این راهپیمایی، ۱۶ کاندیدای مستقل در بیانیه‌ای مشترک، خواستار دسترسی به حوزه‌های رای گیری شده و "سرگئی سوبیانین"، شهردار مسکو را به دامن زدن به بحران سیاسی در شهر ۱۵ میلیون نفری مسکو متهم کردند.

لیوبوف سوبول در جریان سخنرانی در جمع راهپیمایان وعده داد که به مبارزه ادامه دهد و گفت: "مطمئن که پیروز می‌شویم"؛ وی برای یک هفته در اعتراض به رد صلاحیتش از سوی مقام‌های مسکو به اعتصاب غذا دست زده بود.

بسیاری از ساکنان مسکو هم آنچه را که مصونیت محرمانه مقام‌ها دانسته، محکوم کردند و گفتند صبر و تحملشان در حال اتمام است.

یکی از معترضان گفت: ما به شدت خشمگین هستیم.

پلیس مسکو در جریان این راهپیمایی اعتراضی، چند تن از آنها را دستگیر کرد.

بسیاری از معترضان به شدت علیه پوتین ۶۶ ساله معترض بودند به طوری که بر روی پلاکارت‌هایی که در دست داشتند نوشته شده بود "پوتین دروغگوست"، "دروغگویی بس است."

ایلیا یاشین، کاندیدای اپوزیسیون که عضو شورای شهر محلی نیز است، گفت: پوتین باید برود. من نیمی از زندگی خود را در حالی گذراندم که کشور تحت امر پوتین بوده است. کافی است.

کاندیدای دیگر اپوزیسیون دیمیتری گودکوف نیز که رد صلاحیت شده، مقام‌ها را به سرقت آرای مردمی متهم کرد و گفت: ما برای ۲۰ سال است که در یک کشور اشغال شده زندگی می‌کنیم.

یک سازمان مردم نهاد به نام "White Counter" اعلام کرد که حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن در راهپیمایی روز شنبه حضور داشتند.

مقام‌های انتخاباتی مسکو علت رد صلاحیت این کاندیداها را تقلب آنها در جمع آوری امضا می‌دانند.

حدود ۷.۲ میلیون سکنه مسکو واجد شرایط حضور در انتخابات پارلمان محلی برای انتخاب ۴۵ قانونگذار هستند که سپتامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود؛ این پارلمان محلی در حال حاضر تحت سلطه حزب حاکم "روسیه متحد" است.  / ایسنا

 

کپی