اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
وزیر بهداشت:

باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم

باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم

وزیر بهداشت گفت:تعیین اولویت‌های پژوهشی ضروری است. قبل از تعیین اولویت‌ها باید تخلف و فساد را از بخش پژوهش دور کنیم.

 سعید نمکی روز شنبه در نشست با اعضای هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) افزود: تحقیقات در تمام دنیا عاملی مهم در افزایش توان ملی و تاب آوری اقتصادی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش NSF (بنیاد ملی علوم آمریکا) در سال‌های اخیر، کشور چین در حوزه تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و علت این پیشرفت، آن است که چینی‌ها در شرایط سخت اقتصادی بر طرح‌های پِژوهشی سرمایه گذاری کرده‌اند. یعنی کشورهای هوشمند در شرایط سخت و مشکلات عدیده اقتصادی، بودجه پِژوهش را افزایش داده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، سه چهارم بودجه پژوهشی دنیا توسط ۸ کشور تامین می‌شود؛ آمریکا، چین، کره جنوبی، هند و چند کشور اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس از جمله این کشورها هستند. سال گذشته چین ۳۲ درصد، کره جنوبی ۱۸ درصد و آمریکا نیز ۹ درصد بودجه‌های پژوهشی خود را افزایش داده‌اند. بودجه پژوهشی آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ سالانه به ۵۰۰ میلیارد دلار رسید که دو سوم آن را بخش خصوصی تقبل کرده است.

صرف بودجه در پژوهش، سرمایه گذاری است

وزیر بهداشت بیان کرد: صرف بودجه در بخش پژوهش سرمایه گذاری محسوب می شود. تئودور شولتز در سال ۱۹۶۰ رئیس انجمن اقتصاد آمریکا بود. به گفته وی، پولی که کشورها در حوزه آموزش و پرورش صرف می‌کنند، سرمایه گذاری است، هزینه نیست، اما به شرط آنکه چندسال بعد بتوان این سرمایه گذاری را در اقتصاد ملی کشور ازریابی کرد.

وزیر بهداشت گفت: درست است که تولید مقالات علمی خوب بوده و در ارتقای رنکینگ‌ها موثر است، اما باید سعی شود که مقالات علمی به محصولات علمی تبدیل شود. یعنی وقتی یک نوع از سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم، در اقتصاد ملی موثر خواهد بود.

وی افزود: سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه سعی ما این بود که بودجه سال ۹۸ شرکت‌های دانش بنیان را ۷۰ درصد افزایش دهیم و در این خصوص پافشاری کردیم تا این اقدام انجام شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: برای کشوری مانند ایران که در حوزه تحقیقات علوم پزشکی در سطح بین المللی از رتبه ۲۰ به ۱۶ ارتقا پیدا می‌کند باید بودجه‌های بیشتری صرف شود. بنابراین سعی ما بر حمایت بیشتر از حوزه تحقیقات و طرح های پژوهشی در حوزه علوم پزشکی است./ایرنا

کپی