اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

چرا پیام‌های سفیر مستعفی انگلیس فاش شد

چرا پیام‌های سفیر مستعفی انگلیس فاش شد

روزنامه‌نگار 19 ساله‌ای که به افشای مکاتبات دیپلماتیک سفیر مستعفی انگلیس در آمریکا کمک کرد، نگران است که از سوی سرویس‌های امنیتی لندن هدف قرار بگیرد.

 «استیون اجینتون» روزنامه‌نگار ۱۹ ساله‌ای است که از دلایلش برای کمک به افشای پیام‌های شرم‌آور کیم داروک، سفیر پیشین انگلیس در واشنگتن علیه دونالد ترامپ پرده برداشت و نگران است که  هدف سرویس‌های امنیتی قرار بگیرد.

او ماه آوریل به عنوان استراتژیست دیجیتال کارش را برای حزب بریگزیت نایجل فاراژ آغاز کرد. او می‌گوید، داستان او توطئه‌ یک حامی بریگزیت برای سرنگون کردن کیم داروک نبوده است. پس از جنجالی که این پیام‌ها به دنبال داشت و واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا را برانگیخت، این دیپلمات مجبور به استعفا شد.

استیون اجینتون که نگران حمله پلیس و بازداشت شدن است، می‌گوید: من آن کسی نیستم که افشاگری کرده باشم، من یک روزنامه‌نگار جوان هستم اما در انتشار این مطلب که در دو سوی اقیانوس آرام جنجال به پا کرد، نقش مهمی داشتم. هزاران کلمه برای گمانه‌زنی درباره انگیزه این افشاگری منتشر شد. اکثر آنها غلط هستند.

او افزود: اکنون قصد دارم تا صادقانه فاش کنم که چگونه مکاتبات دیپلماتیک داروک وارد فضای عمومی شد. متاسفم که تئورسین‌های توطئه را ناامید می‌کنم اما این یک توطئه حامی بریگزیت برای برکنار کردن کیم داروک نبود؛ این طرحی شیطانی برای ضربه زدن به استقلال سرویس مدنی از طریق انتصاب یک گماشته سیاسی در واشنگتن نبود. بلکه، تلاشی صادقانه مرتبط با روزنامه‌نگاری محسوب می‌شد.

این روزنامه‌نگار جوان تاکید کرد: به عنوان یک روزنامه‌نگار آزاد که به سیاست تمایل دارد، به دنبال یک پروژه بزرگ هستم تا از طریق آن کارم را ارتقا دهم. من تصمیم گرفتم به هدف بزنم و تحقیق کنم که چگونه خدمات عمومی در حال آماده شدن برای بریگزیت است، از جمله اینکه مقامات ارشد دولت واقعا درباره خروج قریب‌الوقوع از اتحادیه اروپا چه فکر می‌کنند. گزارش‌های مکرری وجود دارد که ادعا می‌کنند که مقام‌های ارشد حامی اروپا بی سر و صدا برای جلوگیری از نتیجه رفراندوم تلاش کرده‌اند. من فقط می‌خواستم حقیقت را کشف کنم.

استیون اجینتون گفت: من تحقیقاتی آغاز کردم اما ماه گذشته این تحقیقات به نقطه عطف چشمگیری رسید چون یک منبع معتمد نامه‌ای جالب‌ توجه از کیم داروک مورخ ژوئن ۲۰۱۷ به دستم رساند که خطاب به مارک سدویل، مشاور امنیت ملی انگلیس بود. کیم داروک در این نامه کاخ سفید ترامپ را "بی‌عرضه" و "مطلقا ناکارآمد" توصیف کرده بود. من از لحن نامه شگفت‌زده شدم و می‌دانستم که خبری جنجالی است اما بزرگی آن را نمی‌دانستم.  / ایسنا

کپی