اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

واکنش آتش نشانی به برگزاری کلاس درس در انباری و آشپزخانه

واکنش آتش نشانی به برگزاری کلاس درس در انباری و آشپزخانه

ایمنی مدارس غیر دولتی بارها محل بحث دستگاه‌های مختلف از آتش نشانی تا آموزش و پرورش و ... بوده است، مدارسی که برخی ساختمانی استیجاری داشته و هرچند وقت یکبار مجبور به تغییر مکان هستند و در این میان ساختمان‌های مسکونی قدیمی بهترین انتخاب برای مدیران این مدارس است تا با پرداخت اجاره بهای کمتری در مقایسه با دیگر ساختمان ها، مدرسه خود را حداقل برای یک سال دیگر دایر کنند.

تابستان، زمان مناسبی برای حل مشکلات ایمنی در مدارس است و مدیران مدارس در فرصتی که دارند، می توانند نسبت به رفع موارد نقض ایمنی در مجموعه‌های تحت مدیریت خود اقدام کنند، موضوعی که سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز توصیه‌هایی در مورد آن ارائه کرد.

در تازه‌ترین اظهارنظرها پیرامون وضعیت ایمنی مدارس غیرانتفاعی، میرحمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی در یک برنامه تلویزیونی گفت: «خیلی جاها مجوز تکراری و در جای نادرست صادر شده است و به همین‌ علت نباید خیلی نگران ظرفیت خالی در مدارس غیردولتی باشیم.متاسفانه به خانه‌های مسکونی مجوز مدارس غیردولتی داده شده است. برخی در انباری و آشپزخانه کلاس تشکیل می‌دهند که باید بسته شود. به کسی که مکان ندارد نباید مجوز بدهیم. به انباری و پشت بام و آشپزخانه نباید مجوز تشکیل کلاس بدهیم. برخی بچه های ما زندانی شده اند، کلاس پنجره ندارد، پارتیشن بندی است. خانواده‌ها بروند کلاس‌های درس فرزندشان را ببینند. جایی که استاندارد نیست، نباید کلاس درس بشود».

برگزاری کلاس درس در محل‌های  بدون تائیدیه ایمنی غیرمجاز است

در همین راستا، سیدجلال ملکی، که علاوه بر سخنگویی آتش نشانی تهران جزو کارشناسان باسابقه ایمنی است گفت:  من نمی‌دانم منظور نماینده مجلس از آنچه که گفته است، ایمنی مدارس بوده یا طراحی فضای مناسب برای محیط های آموزشی؛ اما آنچه که من می توانم در مورد آن صحبت کنم، وضعیت رعایت ایمنی در مدارس است و طراحی فضاهای آموزشی برعهده متخصصان مربوطه است.

وی با اشاره به اصول ایمنی که مختص مدارس است و حتما باید رعایت شود، گفت: استانداردهایی برای ایمنی در مدارس وجود دارد که مختص به مدارس بوده و رعایت آن ضروری است. این استانداردهای ایمنی بسیار فراگیر بوده و حتی تاکید دارد مدارسی که کودکان با پایه‌های دبستان در آن تحصیل می کنند، نباید دارای طبقات زیادی باشند یا محل قرارگیری کلاس ها باید طوری انتخاب شود که  این کودکان در طبقات پایین تر مستقر شوند.

ملکی با بیان اینکه این موضوع که پله ها در چه محلی قرار گرفته باشد و آشپزخانه و انباری نیز در کجا واقع شده باشد؟ یکی از موضوعاتی است که در ایمنی یک مدرسه تأثیرگذار است، گفت: آتش نشانی تهران هر ساله و کمی پیش از بازگشایی مدارس، بازدیدهایی سه مرحله‌ای از مدارس انجام می‌دهد و در جریان آن کارشناسان این سازمان از موتورخانه‌های  مدارس، فضای کلاس‌ها و راهروها و لوازم حیاط و ... بازدید کرده و با شناسایی نقاط خطرناک آن را به مدیران مدارس اعلام می کنند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، علاوه بر بازدیدهای فیزیکی، آتش نشانان اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی برای مسئولان مدارس و دانش آموزان نیز می کنند تا آمادگی انسانی در برابر حوادث نیز ارتقاء یافته و افراد حاضر در مدارس هنگام وقوع حادثه سردرگم نباشند.

ملکی در مورد تبدیل برخی از منازل به مدارس عمدتا غیرانتفاعی نیز عنوان کرد:  اگر قرار باشد تغییر کاربری در هر محلی انجام شود حتماً باید تأییدیه از شهرداری و آتش‌نشانی گرفته شود؛ زمانی که برای تغییر کاربری به آتش نشانی مراجعه می‌شود آتش نشانی آن مکان را از نظر ایمنی بررسی می‌کند اما اگر پس از گرفتن تاییدیه ایمنی تخلفی در یک ساختمان صورت گیرد، مسئولیت آن با خود این افراد است و اگر حادثه‌ای رخ دهد، باید پاسخگو باشند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره اظهارات سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مبنی بر اینکه  انباری و آشپزخانه‌ها در برخی مدارس به کلاس درس تبدیل شده است، اظهار کرد: این اظهارات را باید موردی بررسی کرد و اینطور نمی‌توان گفت که چون در کاربری قبلی اتاقی انباری بوده و حالا تبدیل به کلاس درس شده، پس حتما تخلفی صورت گرفته است، شاید در بازدیدهای ایمنی کارشناسان، آن فضا شرایط ایمنی لازم برای تبدیل شدن به کلاس درس را داشته و مجوز لازم را هم گرفته است، اما اگر این تغییر فضاها منجر به نقص ایمنی در کلاس‌های درس شود، باید بگویم که چنین اقدامی حداقل در شهری مانند تهران پس از گرفتن مجوزهای ایمنی رخ داده و هنگام بازدید کارشناسان آتش نشانی چنین مواردی مشاهده نشده است، چرا که در صورت مشاهده، صدور مجوز مشروط به حل مشکل خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای هر گونه تغییر کاربری باید تاییدیه ایمنی گرفته شود، تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های درس در محل‌هایی که ایمنی لازم را ندارند اقدام غلط و غیرمجاز است. متاسفانه در مواردی ممکن است در  برخی از مدارس در فضاهایی مانند،  زیرزمین، پشت بام و اماکنی که خروجی و ایمنی مناسبی ندارند  کلاس درس ایجاد کنند که همانطور که گفتم این موارد در بررسی‌های اولیه ایمنی مدنظر قرار گرفته و اگر در هنگام فعالیت مدرسه‌ای وجود داشته باشند، حتما بعد از دریافت تائیدیه نسبت به ایجاد آن اقدام شده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره بحث ایمنی در مدارس نیز اظهار کرد: مدارس باید از ایمنی لازم برخوردار باشند و حتی باید به جایگیری کلاس‌ها و آزمایشگاه‌ها هم به فکر کرد که از محل‌هایی با ریسک حادثه بالا دور باشند، اگر از سوخت‌های فسیلی مثل گازوئیل در مدارس استفاده می شود این مخزن ها نباید در مدرسه وجود داشته باشد. همچنین پله‌ها باید دارای نرده های مناسب باشند و لبه پله‌ها آن‌ها پلاستیک داشته باشد تا از سر خوردن دانش‌آموزان جلوگیری شود.

وی همچنین به نصب نرده‌های آهنی پشت پنجره های کلاس‌های درس اشاره کرد و گفت: این نرده‌ها برای جلوگیری از اینکه دانش آموزان پشت پنجره ها حضور پیدا کنند نصب می‌شود، غافل از اینکه در صورت وقوع حادثه این نرده‌ها امدادرسانی را مختل کرده و سرعت عمل را کاهش می دهند؛ اگر قرار است که نرده هایی برای پنجره مدارس نصب شود حتماً باید قابلیت باز کردن و بسته شدن داشته باشد.

ملکی در پایان با تاکید بر اینکه تابستان فرصت مناسبی برای بررسی ایمنی در ساختمان مدارس و حل این مشکلات است، اظهارکرد: مدیران مدارس می توانند در این فرصت نسبت به حل مشکلات و خلاءهای ایمنی اقدام کنند./ایسنا

کپی